• Posvieťme si na to!

Zero Time Dilemma | Je čas na posledné rozhodnutie (recenzia)

Zero zase plánuje svoju rozhodovaciu hru. No teraz už je jedno, kto ostane verný a kto vás zradí. Smrť si vás môže nájsť kedykoľvek. „Čo by sa stalo, keby…?“ pýta sa Zero. V tejto hre sú pravidlá jednoduché. Šesť ľudí umrie a traja prežijú. „Život je skrátka nefér, nemyslíte?“ Je čas na posledné rozhodnutie.

Zero Time Dilemma je tretí diel rozbehnutej série Zero Escape, o ktorej ste pravdepodobne doteraz nepočuli, alebo už ste dávno fanúšikom. Séria nie je číslovaná, čo môže veľa ľudí zmiasť a môžu tak začať touto hrou.

„Zero Time Dilemma prepája minulé diely a tvorí tak skvelé zakončenie, ktoré samostatne už nemusí byť tak skvelé.“

Keďže je tento mesiac na PS+, je ešte väčšia šanca, že si ju budete chcieť zahrať. Nerobte to! Aj keď si z tejto hry určite odnesiete silný zážitok, nedá sa ani porovnať s tým, čo by ste si zažili, ak by ste mali za sebou predošlé diely. 999 (Nine HoursNine PersonsNine Doors) a Virtue’s Last Reward sa dajú hrať v akomkoľvek poradí, no Zero Time Dilemma ich prepája a tvorí tak skvelé zakončenie, ktoré samostatne už nemusí byť tak skvelé.

Od Zero Time dilema môžete očakávať, to čo v predchádzajúcich hrách. Silný príbeh, drastické rozhodnutia, morálne dilemy a vedecké konšpiračné teórie.

„V maske morového doktora vám ponúka prvé rozhodnutie. Rub alebo líc?“

Začiatok je ale mierne odlišný. V celách sa s vami tentoraz prebúdzajú aj známe tváre – Sigma, Phi, Akane, Jumpei a päť nováčikov, ktorý sú opäť zatiahnutí do Escape hry, ktorá znamená život alebo smrť. Zero sa však pred vami už neskrýva. V maske morového doktora vám ponúka prvé rozhodnutie. Rub alebo líc? Hod mincou určí osud celej skupiny. Ak trafíte odpoveď, ste všetci okamžite voľní. Ak nie, musíte sa zúčastniť vraždiacej hry.

Zero naozaj každé rozhodnutie necháva na vás. Preto je dôležité poznať mechaniku z predchádzajúcich hier, pretože svoj prvý Game over som dostala už po dvoch minútach! Áno, moja minca padla. A čo to znamenalo? Koniec hry bez akýchkoľvek informácií, okamžité titulky a vyhodenie do menu. Kto nevie, ako to v Zero Escape chodí, asi zostane silne zaskočený. Hra na dve minúty! Pekne investované peniaze…

„Spolu prechádzajú adventúrovú časť, ktorá ako minule, pozostáva z logických úloh.“

Hra samozrejme počíta s vašou iniciatívou vyskúšať všetko! Každú líniu, každé rozhodnutie a často aj tie, ktoré sami robiť nechcete. Nadväznosť na predošlé hry sa ukazuje z každej strany. Staré postavy sa už poznajú a nemienia svoje vzťahy vysvetľovať dvakrát. Pre fanúšika je to krásne zadosťučinenie, ešte raz môže vidieť jeho milované postavy a pomáhať im v ťažkých chvíľach. V tých momentoch váhate koho obetovať skôr.

Nové postavy s nimi logicky museli držať krok a to sa podľa mňa tvorcom podarilo. Sú nečakané, dvojtvárne a nikdy nie nudné. No silu momentu, keď Diana váha nad tým, či zabiť Sigmu alebo Phi, úplný nováčik oceniť nedokáže…

„Miesto dlhých textových pasáží, tvorcovia príbeh prerobili do malých filmových scénok.“

Postavy opäť nebývajú sami. Tentoraz sú rozdelení do trvalých tímov. Spolu prechádzajú adventúrovú časť, ktorá ako minule, pozostáva z logických úloh. Hľadanie východu z jednotlivých miestností v Zero Escape nikdy nebolo najľahšie, no nemali by robiť problém ani úplným začiatočníkom. Aj tu platí, že niektoré heslá je dobré si zapísať. Ak sa vám nechce nosiť po ruke pero a papier, hra vám vždy umožní prejsť jednotlivé pasáže ešte raz.

Čo sa týka novelovej časti, prichádza najväčšia zmena. Miesto dlhých textových pasáží, tvorcovia príbeh prerobili do malých filmových scénok. Ak nie ste fanúšik japonských vecí, máte možnosť si vybrať anglický dabing. Ale poznáte ma, to vám nikdy odporúčať nebudem…

Cutscénky sú vítaná zmena pre ľudí, ktorí nefandia práve dlhému čítaniu. Celkovo urýchľujú vyrozprávanie deja. Osobne z tohto kroku nie som práve nadšená. Scénky nie sú vyslovene spravené zle, no predchádzajúce diely napriek svojej plochosti si lepšie vedeli udržať desivú atmosféru.

„Isté voľby a konce vás bez predchádzajúcich dielov vôbec nechytia za srdce.“ 

Tým sa dostávam k tej obľúbenejšej časti hry a to už sú tradičné voľby. Zero Time Dilemma vo svojej krutosti zašiel ešte o krôčik ďalej, pretože teraz vás už nečaká žiadny bodový systém. V každej miestnosti na vás striehne smrteľné nebezpečenstvo a neoddýchnete si ani vonku. V miestnostiach často budete čeliť voľbám na princípe ruskej rulety a nechýba ani aspekt zrady! Po vyriešení hádaniek sa totiž každý tím musí dohodnúť, ktorému tímu pridelia svoj hlas. Tím s dvomi hlasmi je automaticky eliminovaný. Potom sa len ozve Zerov hlas s výsledkom, ktorému môžete a nemusíte veriť.

Nečakajte ale žiadnu akciu. Tradične si budete môcť vybrať z dvoch možností a zvyšok prebehne v cutscénkach. To, čo je na trojke úžasné je to, že záleží viac na tom, čo urobíte aj neurobíte! Ale opäť sa vraciam k tomu, že hra jednoducho nevie fungovať samostatne.

Isté voľby vás bez širšieho kontextu vôbec nechytia za srdce, no dôležité sú hlavne konce.  Myslím, že je pár koncov, ktoré náhodný okoloidúci nemá šancu ani pochopiť, iné mu povedia len málo. Nehovoriac o tom, že trojka je v samotnej sérií skôr priemerom. Neurazí, nepoteší. Dvojka proste nastavila latku tak vysoko, že by ma veľmi milo prekvapilo, ak by ju tvorcovia dokázali prekonať…

„Séria vás odmení skvelým príbehom, strašidelnou a dramatickou atmosférou…“

Chybou bude aj pravý koniec. Po tak napínavej sérií, keď človek nikdy nevedel čo čakať, je síce koniec nečakaný, no akosi v sebe nemá… iskru. Koniec skôr myslí na uzavretie celej série, aby nenechala nič otvorené.

Každopádne som šťastná, že som sa k celej tejto sérií dostala a vám nemôžem odporučiť nič menej ako: „Choďte do toho!“ Zožeňte si prvé dva diely a táto nenápadná séria vás odmení skvelým príbehom, strašidelnou a dramatickou atmosférou, postavami, ktoré vám prirastú k srdcu!

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Podelíš o svoje dojmy z hry? S ktorým tímom hra najviac bavila? Napíš mi to do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory! Prípadne ak by si potreboval poradiť, kde zohnať celú sériu, skúsim pomôcť.

Názov tretej časti: Zero Time Dilemma

Názov série: Zero Escape

Žáner: Vizuálna novela / Adventúra / Sci-fi

Platformy: PS4 / PS Vita / Nintendo 3DS / PC

Herný čas: cca 21 hodín na 100%

Rok vydania: 2016

Vývojári a štúdio: Spike Chunsoft

Vydavateľ:  Aksys Games

Sériu Zero Escape štartuje v Japonsku v roku 2009 prvá hra pod názvom 999 (Nine HoursNine PersonsNine Doors). Celú sériu spája koncept deviatich ľudí, ktorý sú unesení psychopatom menom Zero. V snahe nájsť cestu von sa odhaľuje pravá povaha postáv. Desivá atmosféra, vraždy, konšpiračné teórie a riešenie logických úloh prechádza celou touto geniálnou sériou. 999 (Nine HoursNine PersonsNine Doors) pôvodne bola len na Nintendo DS, no v roku 2017 vyšiel aj remake pre PS4, PS Vita a PC pod názvom Nonary Games, ktorý obsahuje ako 999 tak jej pokračovanie Virtue’s Last Reward.

Recenzie na celú Zero Escape sériu pre vás prichystala Imaginaria.sk!

Zaujal vás štýl hry? Osobne milujem kombináciu vizuálnej novely a hry, preto by som vám chcela poradiť pár hier na tento štýl. Poradila by som vám Tokyo Twilight Ghost Hunters pre pekný vizuálny štýl v kombinácií so stratégiou. Samozrejme nemôžem nespomenúť Danganronpu! Možno aj Utawarerumono, no k prvému dielu sa dostanete len skrz anime. A ak vám nevadí iba text a nepotrebujete k tomu tú hernú časť, tak odporúčam Steins Gate, pretože sú si v mnohom podobné.

Vedeli ste, že…?

 názov hry je vlastne anagram? Ak by ste poprehadzovali písmená v Zero Time Dilemma dostali by ste rozriešenie celej hry. No pravdepodobne by ste ho aj tak pochopili, až po jej prejdení…

 keď tvorca prišiel s nápadom, že po vydaní Virtue’s Last Reward by chcel spraviť ešte poslednú hru, ktorá by to celé zakončovala, štúdio mu poradilo, aby sa vzdal tvorenia hier, kým má ešte ako také meno. Autora to tak zobralo, že nebyť fanúšikovskej podpory a uznaní, ktoré si Virtue’s Last Reward získalo, trojky by sme sa asi nedočkali.

 Sigma mal pôsobiť ako mužný protiklad k Jumpeiovi, ktorý je v hre zatiaľ zreteľne nevyzrelý.

 tvorcovia chceli, aby Mira pôsobila dojmom sexy silnej ženy, ak už by sa hra dostala do rúk hocijakého fanúšika. No povedzme si pravdu, pre tie animácie, to ide pomerne ťažko…

Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije! Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky.

Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?