• Posvieťme si na to!

Virtue’s Last Reward | Koho zradíš pre vlastné dobro? (recenzia)

Virtue’s Last Reward je snáď vhodnejšia pre vášnivých čitateľov, než vášnivých hráčov. Táto hra je zvláštnym spojením vizuálnej novely a logických adventúr. Prehľadávate miestnosti, riešite hádanky a snažíte sa nájsť svoju cestu von. To všetko akoby na pozadí otvorenej knihy, kde každé vaše rozhodnutie závažne ovplyvní nasledujúci vývoj hry.

Celé sa to začína, keď sa polomŕtvy a s matnými spomienokami prebudíš v malej miestnosti spolu s krásnou slečnou. Na zápästí zbadáš zvláštne hodinky. Otázka prečo a kde si, rýchlo vystrieda − ako prežiť? Tie hodinky v sebe skrývajú jed, no ani v najmenšom nepredstavujú tvoj najväčší problém. Hlas únoscu ťa „pozýva“ do Nonary Game − hry, kde býva veľmi tenká hranica medzi životom a smrťou.

„Koho zradíš v snahe zachrániť vlastný život?“

Nezáleží či si fanúšik japonských vecí. Virtue’s Last Reward je jedna z najatmosferickejších hier vôbec. Ak miluješ komplikované príbehy a zvládneš potrápiť mozgové závity, potom je pre teba to pravé.

Tvojou jedinou nádejou je prejsť každou miestnosťou spolu s ostatnými obeťami. No dávaj si pozor! V tejto hra ide o body, nie za úlohy, ale za lojalitu. Keď ťa postavia pred konečné rozhodnutie, nikdy nevieš, kto je spojenec a kto ťa bez mihnutia oka zradí… A hlavne, koho zradíš ty sám, v snahe zachrániť si vlastný život?

„V niektorých miestnostiach vám bude behať mráz po chrbte.“

Hra ponúka mix psychologického hororu, napätia, mysteriozity, trilleru a sci-fi s miernymi prvkami humoru, ktoré vypĺňajú inak temnú a tajuplnú atmosféru. V niektorých miestnostiach vám bude behať mráz po chrbte. Jediné, čo vám viem zaručiť je, že v tejto hre na vás nikdy nič nevyskočí…

Strach o holý život je všadeprítomný. Môže za to práve úžasná hudba, ktorá aj z obyčajnej scény vie vykresať to najlepšie. Každému, kto niekedy hral japonské hry, či len pozeral anime, je jasné, že hra sa nezaobídeme bez nečakaných zvratov a intríg. Postavy v zlých časoch budete mať chuť utešovať v náručí. Prepracovanosť jednotlivých charakterov robí túto hru tak výnimočnou. Každá  tvorí kúsok skladačky, ktorý budete počas celej hry odhaľovať.

„Okrem príbehovej časti Virtue’s Last Reward pripomína klasickú adventúru.“

Okrem príbehovej stránky, ktorá zaberá väčšinu hry, Virtue’s Last Reward pripomína klasickú adventúru. Aby ste sa pohli v príbehu, musíte vyriešiť všetky hádanky v miestnostiach a nájsť cestu von. Úlohy sú našťastie logické. Málokedy sa mi stalo, že by som sa niekde zasekla. Často bolo riešenie omnoho jednoduchšie, než som predpokladala.

Ak by sa nejaké úlohy ukázali pre vás, ako príliš zložité, vždy si môžete prepnúť počas hrania na „easy“. Dostanete nejaké nápovedy od kolegov. No myslím, že to skutočne nie je nutné. Aj na vyššej obtiažnosti sa vás kolegovia posnažia naviesť rôznymi spôsobmi.

Keď hra uvidí, že sa trápite, vaši spoluhráči vám poskytujú viac a viac ťahákov, aby ste bez zbytočného zdržiavania dosiahli svoj cieľ. K vyriešeniu úloh často potrebujete len logiku, okrem toho budete využívať pár predmetov, ktoré sa vám hra nesnaží nijak náročne skrývať.

„Obtiažnosť sa zakaždým mierne stupňuje a vynaliezavosť im isto nechýbala.“

Postavy sa v miestnostiach spoznávajú. Veď nenápadný rozhovor môže viesť k tomu, či zradíš alebo budeš zradený! Hra ti nikdy nedovolí zabudnúť, že o chvíľu ťa čaká drastické rozhodnutie. Ešte zaujímavejšie je, že postavy v rozhovoroch spomínajú aj známe vedecké či sociálne experimenty. Pri odhaľovaní, prečo vlastne hrajú vyvražďovanie hru, sa dostanú až k známym konšpiračným teóriám.

Ja osobne som sa chytila tejto hry práve pre tie logické časti − ako malá som rada prechádzala adventúry. Navyše, spomínané zaujímavosti z oblasti vedy a psychológie, ma fascinovali. Úlohy  sú mimoriadne originálne. Obtiažnosť sa zakaždým mierne stupňuje a vynaliezavosť im isto nechýbala. To ma poháňalo ďalej.

Zo začiatku bola moja motivácia prejsť čo najrýchlejšie dialógmi a dostať sa k ďalšej úlohe. Postupne sa však priority začali meniť. Nie preto, lebo by miestnosti začali byť nudné! Dej nabral také obrátky, že som sa čo najrýchlejšie chcela dostať von z miestnosti a dozvedieť sa, čo bude ďalej.

„Aby ste pochopili celý potenciál hry a hlavne jej príbehu, musí prejsť cez každú dejovú líniu.

Okrem toho, toto nie je hra, ktorú si môžete dovoliť prejsť len raz. Aby ste pochopili celý potenciál hry a hlavne jej príbehu, musí prejsť cez každú dejovú líniu. Celé je to založené práve na tom, že máte možnosť výberu kapitól, pretože inak dostanete Game over po pár hodinách hry. Nie len že sa nič nedozviete, ale budete sklamaní z výsledku hry.

Nemusíte sa báť toho, že si rovnakými dialógmi budete musieť prechádzať stále dookola. Po prvom prejdení sa vám objaví tlačítko skip. To umožňuje prechádzať už prejdené pasáže ako zrýchlené video. Ak sa pomedzi objaví akákoľvek nová veta, pretáčanie sa automatiky zastaví na novej informácií. Takto viete rýchlo prejsť až do bodu, kde sa dejové línie úplne rozchádzajú. Oproti prvej 999 (Nine hours, Nine persons, Nine doors) dvakrát rovnakú miestnosť nikdy nenavštívite.

„Virtue’s Last Reward si človek nekúpi kvôli grafike. Hlavný motivátorom je naozaj silný príbeh.“

Čo sa týka vizuálnej stránky − povedzme si úprimne, Virtue’s Last Reward, si človek nekúpi kvôli grafike. Hlavný motivátorom je naozaj silný príbeh. Nedá sa povedať, že by hra bola nejak zle nadizajnovaná, len asi nespĺňa štandardy bežných hier.

Keďže hra je poňatá skôr ako vizuálna novela, než skutočná hra, máte tu len meniace sa prostredie a inú pózu postavičiek vystrihnutých ako z japonského anime. Miestnosti aj všetky predmety sú výzorovo veľmi jednoduché a len dopĺňajú zážitok z čítania. Čo nemusí sadnúť každému… Skôr než Virtue’s Last Reward odsúdite, naozaj odporúčam skúsiť.

Hra je v japonskom dabingu s anglickými titulkami. Ak by vám chýbal anglický dabing, vyšiel v americkej verzií, no ten nikdy odporúčať nebudem. Nadabovaných miest je len pár a hlasy iba obohacujú text.

„Napriek tomu, že Virtue’s Last Reward je súčasťou trilógie zvanej Zero Escape, dá sa hrať aj samostatne.“

Toto sa zmenilo až v ďalšom diely Zero Time Dilemma, ktorý sa rozhodol mierne priblížiť interaktívnemu filmu. Ten vychádza v júly 2018 na PS+, takže isto nezanedbajte recenziu, ktorú nájdete aj dole! Bohužiaľ, vás varujem, že tú časť bez predošlých dvoch dielov za žiadnych okolností nepochopíte správne (navyše sú tam veľké spoilery práve na Virtue’s Last Reward).

Možno si hovoríte, prečo som vás tiahla celou recenziou, aby som až na konci zmienila, že Virtue’s Last Reward je druhým dielom série. O čom to celé bolo?! Prekvapením je, že napriek tomu, že Virtue’s Last Reward je súčasťou trilógie zvanej Zero Escape, dá sa hrať aj samostatne! Svojho času som do tejto série vstúpila práve druhým dielom a prvú hru 999 (Nine hours, Nine persons, Nine doors) som hrala o dosť pozdejšie ešte na starom Nintende DS, pretože sa nedala zohnať na inú platformu. O čom to svedčí? Je jedno či začnete dvojkou, túto sériu prejdete celú, to vám garantujem!

„Dnes sa už prvé dve časti dajú zohnať v remaku pod názvom Nonary Games.“

Dnes sa už prvé dve časti dajú zohnať v remaku pre PS4, PS Vita, PC pod názvom Nonary Games. Stačí si len vybrať vyhovujúcu konzolu! Ak ste dlhodobo verným zástancom PS+ možno máte druhý diel stiahnutý a ani o tom neviete! Prípadne vám práve pribudne Zero Time Dilemma a Nonary Games si zoženiete bez problému… To či sa rozhodnete zahrať si hry po poradí, alebo si z 999 spravíte prequel, je čisto na vás. Osobne verím, že Virtue’s Last Reward je to najlepšie, čo je pre PS Vita k dispozícií.

(Recenzia bola robená pre PS-Vita)

Názov: Virtue’s Last Reward

Názov série: Zero Escape

Žáner: Vizuálna novela / Adventúra / Sci-fi

Platformy: PS4 / PS Vita / Nintendo 3DS / PC

Herný čas: cca 28 hodín, cca 36 hodín na 100%

Rok vydania: 2012

Vývojári a štúdio: Spike Chunsoft

Vydavateľ:  Aksys Games / Rising Star Games

Sériu Zero Escape štartuje v Japonsku v roku 2009 prvá hra pod názvom 999 (Nine HoursNine PersonsNine Doors). Celú sériu spája koncept deviatich ľudí, ktorý sú unesení psychopatom menom Zero. V snahe nájsť cestu von sa odhaľuje pravá povaha postáv. Desivá atmosféra, vraždy, konšpiračné teórie a riešenie logických úloh prechádza celou touto geniálnou sériou. 999 (Nine HoursNine PersonsNine Doors) pôvodne bola len na Nintendo DS, no v roku 2017 vyšiel aj remake pre PS4, PS Vita a PC pod názvom Nonary Games, ktorý obsahuje ako 999 tak jej pokračovanie Virtue’s Last Reward.

Recenzie na celú Zero Escape sériu pre vás prichystala Imaginaria.sk!

Zaujal vás štýl hry? Osobne milujem kombináciu vizuálnej novely a hry, preto by som vám chcela poradiť pár hier na tento štýl. Poradila by som vám Tokyo Twilight Ghost Hunters pre pekný vizuálny štýl v kombinácií so stratégiou. Samozrejme nemôžem nespomenúť Danganronpu! Možno aj Utawarerumono, no k prvému dielu sa dostanete len skrz anime. A ak vám nevadí iba text a nepotrebujete k tomu tú hernú časť, tak odporúčam Steins Gate, pretože sú si v mnohom podobné.

Vedeli ste, že…?

pred samotnou hrou vyšla propagačná hra, ktorá zahŕňala čo najrýchlejšie strhávanie oblečenia a drážkovanie Cloverových prsníkov na „otvorenie dverí“

 projekt MKUltra, niekedy nazývaný ako program kontroly mysle CIA, bol kódový názov daný nezákonnému programu experimentov na ľudských subjektoch

• Danganronpa: Trigger Happy Havoc obsahuje niekoľko odkazov na Virtue’s Last Reward. Jednou z trofejí v hre je „Despair’s Last Reward“. Danganronpa 2, má trofej s názvom „Hope’s Last Reward“.

 väčšina postáv bola dabovaná rovnakými hercami, ktorí dabovali aj sériu Persona

Čas na diskusiu. Povedz svoj názor!

Páčil sa ti tento článok? Podelíš o svoje dojmy z hry? Ktorú postavu si zradil, ako prvú? Napíš mi to do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory! Prípadne, ak by si potreboval poradiť, kde zohnať celú sériu, skúsim pomôcť.

Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije! Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky.

Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?