Zankyou no Terror | Kontroverzné anime o terorizme (Recenzia)

Krvavo červené písmená „VON“. Len to ostalo na mieste ďalšieho výbuchu. Všetko je tak ako vždy. Opäť žiadni zranení, žiadne lúpeže a páchatelia, ktorí zanechali odkaz na mieste činu, sú stále neznámi. No niečo je predsa inak. Keď počas útoku Lisin život visí na vlásku, neznámi chlapec jej podáva pomocnú ruku a dáva jej jasne na výber. Buď sa stane spolupáchateľkou alebo príde o život!

„Koncept terorizmu je v dnešnej spoločnosti pomerne strašidelný. Preto ma Zankyou no Terror okamžite upútal“

Recenzií na toto anime som dlho vyhýbala. Môj dôvod je ten, že si celkom dobre uvedomujem jeho kontroverznosti. K Zankyou no Terror totiž môžete zaujať dve rôzne stanoviská, a zatiaľ čo jedno vás dovedie k záveru, že toto dielo patrí k neprávom opomínaným anime, to druhé, bohužiaľ, prináša sklamanie a totálnu apatiu. Čo tvorí tak rozporuplné názory?

Koncept terorizmu je v dnešnej spoločnosti pomerne strašidelný a nejednoznačný. Terorizmus prichádza rôznymi spôsobmi; počítačový útok, bombardovanie budov, hromadné vraždenie ľudí. Terorizmus v Zankyou no Terror je iný, a preto okamžite upútal moju pozornosť.

Terorizmus bez obetí. Hádanky posledné na políciu, aby ich útokom vždy mohli dopredu zabrániť… No ako sa posúvame príbehom, objavujú sa náznaky, že Nine a Twelve, aktéri týchto útokov, majú skôr vlastné motívy zasadené hlboko v minulosti. Vieme, že sa im stalo niečo zlé. Vláda má namočené prsty vo veciach, ktoré vám nebudem prezrádzať. Príbeh otvára veľa otázok, no podáva len nejednoznačné odpovede. Preto je najzásadnejšie, či vás anime dokáže presvedčiť o správnosti ich motívu. Naozaj neexistovala iná cesta?

„Najzásadnejšie je či vás anime dokáže presvedčiť o správnosti ich motívu.“

Ak prijmete ruku a stanete sa spolupáchateľmi, začnete na všetko nazerať inak. Správanie postáv sa vám začne zdať menej unáhlené a nelogické. Budete držať palce detektívovi a zároveň sa modliť, aby Nine a Twelve vyviazli opäť bez ujmi. V konečnom dôsledku je to práve na vás, ako si toto anime užijete!

Nine a Twelve sú sami sebe úplné protiklady a tvoria dvojicu priateľov, akú vždy nájdete po svojom boku. Ženská postava, ktorá má priniesť do anime trochu ženského pohľadu, je najväčšou chybou v Zankyou no Terror. Lisu jednoducho nikto nemá rád… A síce normálne zastávam postavy, ktoré iní šikanujú. Lisu stále nikto nemá rád!

„Pre harmóniu hudby, farieb a príbehu som si Zankyou no Terror celkom obľúbila.“

Je pomerne ľahké hladať psychologické chyby v postavách, no stále Zankyou no Terror ponúka dobrý príbeh na zamyslenie. Symboliku a temnú atmosféru dotvára aj samotná kresba. Vďaka pochmúrnym tónom, každá výraznejšia farba ihneď udrie do očí. Malá hra s farbami pomáha divákovi nestrácať pozornosť. Netreba opomínať ani skvelý soundrack, ktorý vie pridať každej scéne ten správny náboj!

Práve pre harmóniu hudby, farieb a príbehu som si Zankyou no Terror celkom obľúbila. Aj po rokoch si jasne pamätám príbeh, príjemné plynutie dielov a dramatický záver. Tak či tak, rýchlo zistíte či vás to chytí, tak prečo to neskúsiť?

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Pomohla ti recenzia? Myslíš, že je správne aby anime spracovávalo aj takéto témy? Aký si mal dojem zo Zankyou no Terror? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Názov: Zankyou no Terror

Anglický názov: Terror of Resonance (občas sa hovorí o Terror in Tokyo)

Žáner: Akčný / Sci-fi / Dráma / Psychologický / Mysteriózny / Detektívny

Dĺžka: 11 x 22 minút

Rok vydania: 2014

Zaujímavosť: V rozhovore s režisérom Shinichirou Watanabe pre magazín Otaku USA uviedol, že hudba islandskej kapely Sigur Rós mu poskytla vizuálne obrazy, ktoré inšpirovali seriál a jeho soundtrack.

Zankyou no Terror | Ako dopadlo anime o terorizme?

Nine & Twelve

Dabléri Nine a Twelve sa spolu stretli už pri dabovaní športového anime Haikyuu!! Vtipné je, že ich postavy v tomto anime nosia dresy s číslom 9 a 12.

Zankyou no Terror | Ako dopadlo anime o terorizme?

Lisa Mishima

Lisa v anime dostáva prezívku Sfinga číslo tri. Síce táto prezívka je zmienená iba raz v epizóde 7, jej meno Mishima samo o sebe znamená „tri ostrovy“ a Lisa sa píše so znakmi pre pomoc a podporu.

Zankyou no Terror | Ako dopadlo anime o terorizme?

Tím Sfinga

Bombové útoky, ktoré sa udejú v anime sú odkazy na skutočné teroristické útoky a tragédie vo svete. Ako pád Dvojičiek. či „Londínske bombardovanie“ známe aj ako 7/7.

Zankou no Terror vytvorilo štúdio MAPPA. Čo ste od nich mohli vidieť? Nezvyčajné anime o hazarde Kakegurui. Športové anime o krasokorčuľovaní, ktoré si získalo srdcia mužov aj žien-Yuri!!! on Ice!!!. Inuyashiki, ktoré je podľa rovnomennej mangy. A humorné fantasy Shingeki no Bahamut: Genesis a jej druhú sériu Shingeki no Bahamut: Virgin Soul.

Prečítaj si o nich viac! Kliknutím na obrázok prejdete na recenzie:

Chcete si pozrieť podobné anime? Toto vás isto zaujme:

Aké podobné kvality majú tieto anime? Code Geas zdieľa odpor voči systému a príbeh, kde si hrdina vybavuje skrz odpor vlastné účty. Kiznaiver zas pojednáva o experimentoch na ľuďoch a prijímaní citov, ktoré sú našim hrdinom cudzie. Oba cez flashbacky vysvetľujú motívy postáv. Navyše farebná kresba je trochu podobná. Z podobného dôvodu som vybrala veľmi staré anime Monster, síce kresbou aj príbehom je realistickejší a omnoho temnejší. Aspekt skladania príbehu cez drobné náznaky, jeho mysterióznosť, stelesňuje vo výbere Steins Gate. No ak vás zaujala druhá strana vyšetrovania, nezabudnite na Death Note, kde sympatický anti-hrdina koná dobro zlými prostriedkami!

Recenzie týchto anime sa tu objavia čoskoro

Aké sú názory iných otaku?

• Dejte Zankjó no Terror šanci a ono vás jistě překvapí. Kdo ví, třeba se stane vaším oblíbeným kouskem, tak jako se stalo mým. (Kateřina „Iliene“ Vávrová z fantasyplanet.cz)

• Na jednu stranu má hustou atmosféru, emoce, zajímavé postavy, pěknou animaci, skvělý soundtrack, je to napínavé a těšila jsem se na každý nový díl. Na stranu druhou některé věci byly dost nelogické a celkové vyústění bylo … řekněme zvláštní. Kolem 7/10 (Starletka z csfd.cz)

• Morálně odpudivé dílo, prezentující destrukci jako legitimní způsob, kterým můžou společností ublížení upozornit na své příkoří a dojít pochopení ostatními. (mandelbrot z csfd.cz)

Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije!

Pozitíva

 • Pekná animácia
 • Zaujímavý námet
 • Nečakaný koniec

Negatíva

 • Veľa otvorených vecí
 • Malý priestor na rozvinutie deju
 • Otravná ženská hrdinka

Komu sa bude páčiť?

Koncept terorizmu je v dnešnej spoločnosti pomerne strašidelný a nejednoznačný. Terorizmus prichádza rôznymi spôsobmi; počítačový útok, bombardovanie budov, hromadné vraždenie ľudí. Terorizmus v Zankyou no Terror je iný, a preto okamžite upútal moju pozornosť. (Viac v recenzií)
7

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 9
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 6
Hlavná postava - 7
Vedľajšie postavy - 6

2 komentáre

 1. Moje oblíbené anime! Jsem ráda, že se líbí i dalším lidem. Já jsem jím tedy vyloženě posedlá, ale to asi bylo znát už z mojí recenze na FantasyPlanet… ¯\_(◔◡◔)_/¯

  Odpovedať
  • Tak je to dosť netradičné anime, takže sa niet čomu diviť. Tvoja recenzia sa mi páčila, takže som ju chcela nejak aj zmieniť, aby sa k nej dalo dostať. Výborná práca! (-‿◦)

   Odpovedať

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password