• Posvieťme si na to!

Yuri!!! on Ice | Športové anime, ktoré dostalo svet

Ešte stále si pamätám ako ma kedysi rodičia dotiahli prvýkrát na ľad. Vtedy som mala aj ja sen o žiarivom tanci na ľade vo svetlách reflektorov, kým som neprišla na to, že ako pri každom inom športe aj tu ide o pot a slzy, milióny pádov a drinu. Preto som bola nadšená a zároveň sa bála, keď som sa púšťala opäť na ľad, síce teraz len v anime Yuri!!! on Ice.

Najpopulárnejšie športové anime posledných rokov! Prečo je tomu tak?

Väčšina ľudí sa domnieva, že krasokorčuľovanie je výhradne ženský šport a mužskú časť zastupujú akurát gayi v nablýskaných kostýmoch. Prečo by teda toto anime malo mať zastúpenie fanúšikov aj u „normálnych“ chlapov?

Opening sa nemýlil, keď sa v ňom spieva „We were born to make history!“ Pretože tu naozaj prichádza historický okamžik, keď pre silné momenty, búranie genderových stereotypov a úžasné charaktery mu dávajú vysoké hodnotenia aj ľudia, čo opovrhujú všetkým, čo i len zaváňa romantikou medzi dvoma mužmi. Začnime ale po poradí.

„Približuje, čo sa asi odohráva v hlavách športovcov, keď vyjdú na ľad. Ich obavy, sústredenie, emócie…“

Yuri!!! on Ice rozpráva príbeh o chlapcovi, ktorý po strašnej prehre chce skoncovať so svojou kariérou. Po tom, čo sa vráti do rodného mestečka chce svoje posledné vystúpenie, dokonalú kópiu jazdy ich idola Viktora Nikiforova, venovať kamarátke z detstva. Netuší ale, že jazdu si nahrali jej súrodenci. Video sa rýchlo stalo virálom a privedie do mesta nečakaného hosťa.U Yuriho prahu sa zjavuje samotný Victor, ktorý sa menoval za jeho trénera.

„Yuri!!! on Ice sa snaží hodnoverne zobraziť tvár tohto športu, mierne netradičným spôsobom.“

Ak sa vám ten príbeh zdá obyčajný, verte, že do istej mieri aj je. Na rozdiel od mnohých športových anime nepridáva svojim charakterom žiadne nadprirodzené schopnosti. Yuri!!! on Ice sa snaží hodnoverne zobraziť tvár tohto športu, mierne netradičným spôsobom. Približuje, čo sa asi odohráva v hlavách športovcov, keď vyjdú na ľad. Ich obavy, sústredenie, emócie či dôvody, ktoré ich viedli k tomuto športu či skomponovanie onej jazdy.

Práve cez jazdy budete spoznávať väčšinu postáv. To sa mi z celého anime páčilo najviac. Zaujímavý a nekonvenčný prístup. Ale evidentne účinný. Yuri!!! on Ice si získalo srdcia viacerých športovcov. Nie len preto, lebo charaktery sú robené podľa skutočných osôb, no ja sama si pamätám presne obdobie, kedy sa tento šport dostal na vrchol. Športovci boli nútení ísť za svoje hranice. Štvorité skoky začali byť nutnosťou nie pre víťazstvo, ale pre umiestnenie aspoň v top20. Samotné anime sa zaoberá otázkou či je dôležitejšia pri tomto športe elegancia alebo technickosť.

 

Kde to jazdí a kde to škrípe?

„Prepracovanie tanečných a krokových sekvencií, je priam dychberúci.“

AnimáciaYuri!!! on Ice je na to ako stvorená. Sama som sa obávala, ako dokážu zladiť hudbu a pohyby, keďže to je základ tohto športu. Prepracovanie tanečných a krokových sekvencií, je priam dychberúci. Netvrdím, že je to úplná dokonalosť, no isto od toho nemá ďaleko…

Za čo by som mierne strhla body je ich opakovanie. Napriek novým myšlienkam, som občasne dokázala anime len počúvať, pretože som mala jasnú predstavu, čo bude nasledovať… Našťastie to sa vytratilo pri posledných dieloch, kde človek, chcel vidieť každú sekundu.

Ďalšou veľkou výhodou tohto anime je, že nenadchne iba fanúšikov.

„Piesne reprezentujú osobnosť postáv.“

S jednou vecí, čo môže Yuri!!! on Ice ponúknuť je nádherná hudba. Piesne reprezentujú osobnosť postáv. Pri takom veľkom množstve, je obdivuhodné, že vám každá uviazne v hlave. Navyše, nepoznám človeka, ktorý by neospevoval Opening. Teda, okrem mňa… Ďalšou sú už spomínané charaktery postáv. A teraz sa pozrime na otázku nad ktorou yaoistky výskajú a ostatní sú neistí. Vzťah Vicora a Yuriho.

Romanca na ľade – áno alebo nie?

„Nepovedala by som ani, že je ústredným bodom. Len prirodzeným vývojom vzťahu dvoch ľudí.“

Ešte pred vydaním anime sa na internete objavili obrázky, ktoré rozvinuli vášnivé debaty. Čítala som veľa o vystrihnutých scénach, náznakoch. No, ja vám môžem dať len svoj pohľad. A ja…by som nehovorila úplne o romantickom vzťahu. Netvrdí, že tam nie sú scénky, ktoré by to nepodporovali. Je ich dosť. Lenže vykreslenie je tak nenásilné až si neviem predstaviť, že by tam mohli niekomu vadiť. Je vážne veľa chlapov, ktorí toto anime videli a oceňujú ho.

„Napriek predsudkom odporúčam skúsiť. Nepoznám človeka, ktorý by to ľutoval.“

A ja viem pochopiť prečo. Toto nie je fanservis, nemyslím si, že má nejakým spôsobom potešiť yaoistky (síce môže). Na to, ako homofóbne väčšina ľudí krasokorčuľovanie hodnotí, vôbec ich vzťah nepôsobí stereotypne. Táto romantická nôta príjemne doplňuje celý dej. Nepovedala by som ani, že je ústredným bodom. Len prirodzeným vývojom vzťahu dvoch ľudí.

Celkový dojem? Od vtedy čo som videla Yuri!!! on Ice, každá pieseň, nová známosť ma donúti si predstavovať, ako by sa dali vyjadriť tancom na ľade. Neviem čím to je, že toto anime sa tak dokáže usadiť v hlave. Napriek predsudkom odporúčam skúsiť. Nepoznám človeka, ktorý by to ľutoval.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje dojmy z anime? Aký šport ťa najviac zaujíma? Poznáš dobré anime na jeho námet? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Ale nezabúdaj vyznačiť spoilery. Nekaz zážitok iným!)
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?