• Posvieťme si na to!

Všemi dary obdarovaná: o detskom svete,ktorý nikdy nezahynie | RECENZIA

Melaniin svet je malý, ale krásny. Tvorí ho jedna cela, posteľ, plagát a kreslo s putami, v ktorom každý deň môže chodiť na hodiny do školy. Hodiny ju bavia. Hlavne tie s pani Justineauovou. Rozpráva im grécke báje, ale i príbehy o monštrách na ulici. O Hladovcoch, ktorí vás vypátrajú a prenasledujú, kým vás neobžerú na kosť. Kto vie, aké to asi je? Stretnúť Hladovca…

Všemi dary obdarovaná som začala počúvať bez toho, aby som vedela, do čoho idem. Melaniin detský svet neumiera ani v Armagedonu. Aj z toho mála, čo ju obklopuje, sa jej svet zdá tajomný, veselý a farebný. Všíma si ale, že každým dňom do neho dospelí prinesú niečo, čo tam nesedí.

Závan vyprahnutej a takmer zničenej reality presakuje k nej bližšie a bližšie. A človek sa už neubráni otázkam. Kam asi vedú dvere na konci chodby? Kam miznú deti, ktoré si vyberá ich doktorka? A ako vypadá smrť?

„Kniha sa mení v celkom napínavé dobrodružstvo.“

Úvod je podľa mňa celkovo najvydarenejšia pasáž knihy. Hlavne preto, že čím viac sa posúvate mimo celu, do skutočného sveta, tým viac mizne Melaniin pohľad, ktorý som si obľúbila najviac. V knihe sa strieda rozprávanie pätice hrdinov – silných indivíduí, ktoré dala dokopy len ďalšia katastrofa.

Teraz mieria do možno posledného úkrytu v Anglicku a možno na celej Zemi – do Majáku. Lenže cesta je dlhá a plná nástrah. Dostanú sa do bezpečia včas? Kniha sa mení v celkom napínavé dobrodružstvo, ktoré do istej mieri ťahajú práve dobre napísané charaktery postáv než napínavý dej.

„Melania je výborná  detská rozprávačka a úžasná hlavná postava.“

Striedanie prehovorov im zaistilo dostatok priestoru, aby ste každú dôkladne spoznali a porozumeli jej. Ich rozdielny vek ešte zaručuje, že na postavách vidíme vývoj samotnej apokalypsy. Aké je to byť človekom, ktorý vie, o čo prichádza? A naopak mlaďasom, ktorý už nezažil ani bežné vozenie v aute?

Melania je výborná  detská rozprávačka a úžasná hlavná postava. Toto múdre a sympatické decko si okamžite zamilujete. Melanie na ceste pomaly dospieva v uvedomelé mladé dievča, ktoré si viac uvedomuje vlastnú identitu. Tu práve musím vyzdvihnúť koniec, ktorý sa asi dá predpovedať, ale napriek tomu som posledné slová počúvala so zimomriavkami po celom tele.

„Kdo to je?“ zeptala se Anne.
„To je Pandora,“ odpověděla slečna Justineauová. „Byla to úžasná žena. Všichni bohové jí požehnali a dali jí dary. To taky její jméno znamená: všemi dary obdarovaná.“

Celá ukážka na Kosmas.cz

Úžasný zážitok mi prinieslo aj bravúrne spracovanie do audioknihy od OneHotBook. Už dávno som nepočula tak kvalitne načítanú knihu ako práve Všemi dary obdarovaná. Postavy vďaka hercom vyznievajú prirodzene. Kniha je načítaná a nie zdramatizovaná, čo maximálne oceňujem! Jej štýl mi dokonale sadol.

„Všemi dary obdarovaná sa skvelo počúva.“

Kniha sa skvelo počúvala na dobrú noc aj v hlučnej MHD. Vďaka bohatému striedaniu hlasov mi žiadna pasáž neprišla príliš dlhá. Aj opisnejšie pasáže proste odsýpali a ani som sa nenazdala, zrazu bolo po všetkom. Smutne som odložila sluchátka, že by som pristala viac!

Ak vás baví žáner dystopie a chcete viac detských hrdinov, siahnite po Bohovi múch a Anne! Čakám kedy mi načítajú aj Chlapca pod mostom. Verím, že sa mi dostane rovnako pod kožu ako Všemi dary obdarovaná.

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?