• Search
 • Lost Password?

Violet Evergarden: Anime o tých správnych slovách | RECENZIA

“Milá, Violet Evergarden. Pýtala si sa na význam slov: “Miluje ťa.” Si na to pripravená? Bude to dlhá cesta plná slov a nájsť tie správne, je niekedy veľmi náročné. Niektoré dokonca zmenia ľudí. Ich vnímanie a svet. Hlavne tie, na ktoré sa pýtaš. Bezduchá zbraň im nikdy neporozumie, o to viac sme zvedaví, až kam nás zavedieš, Violet. Budeme s tebou…  S láskou, všetci Otaku.

Zúrivá vojna, ktorá rozdelila krajinu, konečne skončila. Všetci sa vracajú domov, až na mladú Violet. Major, ktorý viedol jej flotilu, ju na tomto svete zanechal so zvláštnymi slovami: “Milujem ťa.” Čo tie slová znamenajú?

„Jedna duša, ktorá potrebuje zachrániť viac než ostatné. Jej vlastná!“

Počas vojny bola Violet známa ako zbraň. Chladná a bez emócií. Zvláštnej siroty, ktorej zmysel života tvorili len rozkazy, sa ujíma Majorov kamarát, aby jej dal druhú šancu na život…

Už ste niekedy písali niekomu dopis? V dnešnom svete je to pomerne vzácne, a predsa slová uložené na papier môžu zachrániť nejednu stratenú dušu. Violet Evergarden ich na svojej ceste stretne až príliš. Lenže list po liste zisťuje, že medzi nimi je jedna, ktorá potrebuje zachrániť viac než ostatné – jej vlastná.

„Bála som sa, že v anime pôjde hlavne o romantiku. Nie je to tak!“

Priebeh anime je veľmi pomalý. Každý moment je doslova presýtený emóciami, síce mnohé postavy stretnete len na krátky čas. Anime sa zo začiatku tvári ako celistvý kúsok, príbeh sa však začína drobiť na jednotlivé epizódy, kde viac ako Violet nás zaujímajú životy obyčajných ľudí v krajine či v jej blízkosti.

Trochu ma mrzelo, že tieto drobné príbehy nezasiahli do celého príbehu viac. Jediné, čo na nich môžete badať sú drobné zmeny, ktorými si Violet prechádza. Každý list je otvorenejší a výstižnejší. Možnože to anime dodalo aj uveriteľnejší ráz. Ktovie? V našom živote tiež stretávame mnohých ľudí. Niektorí nás ovplyvnia viac, iní menej, no v kontakte nakoniec ostaneme len s niektorými…

„Postavy si vás získajú tým, že sa správajú ako ľudia.“

Námet „Poštových bábik“ a svet, v ktorom Violet žije, ma uchvátil od prvého momentu. Určite tomu dopomohla nádherná hudba aj animácia, pre ktorú nemôžem nájsť lepšie slovo ako nádherná. Celé dielo pôsobí elegantne a pri tom nestráca nič z prirodzenosti.

Postavy si vás získajú tým, že sa proste správajú ako ľudia. Narozdiel od Koe no Katachi, filmu od toho istého štúdia Kyoto Animation, som už nemala pocit, že by sa ma tvorcovia snažili emocionálne vydierať. Väčšina príbehov som síce sledovala so slzami na krajíčku, no postavy vás nemanipulujú, aby ste k nim bezprostredne cítili sympatie.

Ak však čakáte nejaký prevratný vývoj všetkých postáv, to tu asi nenájdete. Keďže každý diel sa venuje niekomu inému, známe postavy sa ukryjú v úzadí a len párkrát sa mihnú v pozadí. Občas sú len kulisami, ktoré dotvárajú známe prostredie “Poštových bábik”.

„Ktorý list je najkrajší?“

Prezradím vám ale jedno tajomstvo! Zo všetkých príbehov som si najviac užili tej hlavný – Violetin. Diely, ktoré sa venovali čisto jej spamätaniu z vojny a prijatiu pravdy sa mi sledovali najlepšie.

Kiežby sa mu tvorcovia venovali ešte trochu inak, pretože koncept, kde každý diel Violeta dopisom vyriešila problém niekoho iného, ma už ku koncu diela prestával baviť. Nakoniec je dobré, že Violeta má len trinásť dielov, takže prestáva v najlepšom.

Osobne by som mu Violet Evergarden vytkla len koniec. Po toľkých emocionálnych príbehov už na mňa nemal ten správny efekt. Posledná scéna mi príde ako opakovanie jednej inej scény len s obmenami. Až som mala pocit, že tvorcom sa tak páčila, že zabudli, že ju už vložili inde…

„Podanie príbehu ma ku koncu začínalo nudiť.“

Rovnako tak sa mi nepáči pokus o oživenie romantickej zápletky. Violet som si zamilovala hlavne pre akčný úvod, ktorý vám jasne naznačil, že anime sa nebude točiť okolo milostných vzťahov hlavnej hrdinky. Toho som sa totiž dosť obávala, keď som prvýkrát zbadala plagát zasnenej Violety.

Inak nemám čo Violet Evergarden vyčítať. Ak vám nevadí poriadna dávka melanchólie, čaká vás pekný príbeh o ľudských osudoch. Violet má isto svoje muchy, ktoré podľa mňa, vznikli hlavne pri prerábaní vizuálnej novely do anime, ale s tým človek musí počítať. Ak ste niekto čítali vizuálnu novelu, isto sem hoďte nejaké porovnanie. Líšia sa veľmi? Som veľmi zvedavá na vaše názory! A vám ostatným želám, nech je Violet Evergarden pre vás to pravé!

Hľadáte podobné anime? K Violet Evergarden som vám vybrala Your lie in April, pretože tak ako vo Violet za všetkým stoja slová, aj tu život hlavného hrdinu ovplyvní jeden dopis a hudba úžasného dievčaťa. Ako ďalšie Koe no Katachi (The Shape ofVoice, A Silent Voice), pretože dôležité sú aj slová, ktoré nevyslovíme. Anohana, pretože vás emocionálne obe dostanú! A nakoniec Kimi No Wa Na (Your name), pre podobnú animáciu a emocionálnosť.

 

 

Názov: Violet Evergarden

Štúdio: Kyoto Animation

Žáner: Akčné / Humorné / Fantasy / Romantické 

Dĺžka:  13 dielov ( 24 min )

Rok vydania: 2018

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Možno vám to príde zvláštne, no žien, ktoré nevedia prijať dotyk či slová milujem ťa, vôbec nie je málo. Viete oceniť ľudí, na ktorých vám záleží? Verím, že sa článok páčil a pomohol. Ak áno, zdieľaj a pomôžeš šíriť kvalitný obsah. Novinky vždy na našej FB stránke, staňte sa fanúšikom a majte prehľad o Imaginaria.sk. Teším sa na vaše názory. Odpovedám na každý komentár a uvidíme sa pri ďalšom článku!

Leave a reply

2 komentáre
 • Překrásný příběh, s každou epizodou jsem doufala, že se Gilbert někde objeví, snad jako doufala i Violet.
  A ta animace, od KyoAni je vždycky radost něco sledovat už jen kvůli tomu překrásnému obrazu.

  • Ahoj, Keiji!
   Ja som si romantiku zobrala po svojom a vážne som dúfala, že sa Gilbert neukáže 😀 Gilbert jej všetko zanechal v tej jednej vete: “Milujem ťa.” A bolo na nej ako sa ďalej popasuje so životom. Tá myšlienka sa mi proste páčila…
   S tou animáciou máš pravdu. Na každý diel radosť pozerať! Častokrát animácia zachraňuje slabšie príbehy, ale myslím, že tu sa pomerne vyrovnávajú 🙂
   Od Kyoto animation som videla už len Koe no Katachi a sériu Chuunibyou demo Koi ga Shitai! (zábavné, ale už to nie je tak prehnane farebné). Videla si ešte niečo,čo by stálo za to?

   Ďakujem za komentár! Uvidíme sa pri ďalšom anime…

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.