• Search
 • Lost Password?

Ticho | Skrytá sila introvertov

Na svete už bolo napísaných veľa motivačných kníh. Také, čo sľubujú peniaze osudovú lásku, osobný rozvoj. Ale žiadna ako Ticho! Nie nadarmo existuje príslovie – hovoriť je striebro, mlčať je zlato. Ticho vás o tom presvedčí! Nájdite silu introvertov vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť.

Ako dieťa som vyrastala v silno extrovertnom prostredí. Moja povaha bola považovaná za niečo neprirodzené. Pre priateľov som bola to divné samotárske dievča. Učiteľom som zas pripadala pritichá a málo aktívna.

Neskôr som začala dávať prednosť večeru s rodinou a dobrými knihami, než byť na párty s rovesníkmi. Je logické, že po čase sa začnete pýtať sám seba: „Je so mnou niečo zle? Mal by som to prosto prekonať? A ide to vôbec?“ Akoby sa teda vo mne mohla ukrývať taká neuveriteľná sila, o akej mi tu hovorí autorka?

O čom je kniha?

Introverti sú ľudia, ktorí radšej poslúchajú než hovoria, radšej čítajú ako chodia na večierky. Radšej tvoria, ale nevadí im self-promotion, a radšej pracujú sami než brainstormujú v tíme.

Aj keď sú nálepkovaní ako tichí, v skutočnosti im vďačíme za mnoho prínosov vkultúre: od Van Goghových slnečníc po vynález počítača. 

Podľa Susan Cainovej je medzi až tretina introvertov. Poukazuje na to, že základné trendy dnešnej podnikateľskej kultúry, teda tímová práca, môže byť prekážkou inovácie, keď prehliada silu tichých mysliteľov.

 

Čítanie Ticha nebolo pre mňa jednoduché. Počas celej knihy na mňa dorážalo široké spektrum emócií. Zmätok. Smútok. Ale aj nádherný pocit, že nie som celkom sama.

“V dnešnej dobe, kde je obľúbené hlásať teórie o plnení snov, vám máloktorá kniha povie, ako to uskutočniť.”

 

Nás, introvertov, ľudia neustále podceňujú. Vo svete plnom extrovertov je naša osobnosť prejavom slabosti. Pritom máme na to dosiahnuť veľké veci!

Ticho nie je písané klasickým spôsobom ako je u motivačnej literatúry zvykom. Celá kniha je rozdelená na štyri celky, počas ktorých vás Susan Cainová prevedie viacerými príbehmi slávnych aj obyčajných introvertov.

Od chápania terajšieho sveta, kde sú extroverti vnímaní ako múdrejší a priateľskejší vďaka ich seba-prezentácii. Cez rady, ako zlepšiť rodinné či pracovné vzťahy. Až sa dostaneme k sebaprijatiu a poznaniu vlastných možností.

Ak vás však rozprávanie ľudí veľmi nezaujíma a radšej máte čísla a hmatateľné dôkazy, nezúfajte. Kniha je založená na dôkladnom výskume. Keďže Susan sama tvrdí, že patrí do skupiny introvertov, budete mať pocit, že sa rozprávate s niekým, kto vám naozaj rozumie.

Osobne najviac obdivujem záver knihy. V dnešnej dobe, kde je obľúbené hlásať teórie o plnení snov, vám však len máloktorá kniha povie, ako to uskutočniť. Susan zistila, že teraz, keď už poznáte silu ticha, stačí si odpovedať na tri zvyšné otázky.

Tie vám samozrejme neprezradím. Kniha si na vás pekne počká a vy sami dostanete možnosť odhaliť vaše skutočné ja!

Ukážka z knihy: „Keď som sa sama seba spýtala, komu závidím, odpoveď prišla okamžite. Spolužiakom, z ktorých sa stali spisovatelia a psychológovia. Trvalo mi takmer desaťročie, než som pochopila, že právo nebolo nikdy mojím osobným projektom, a dokonca sa mu ani nepribližovalo. Dnes vám bez zaváhania môžem povedať, čo ním je: môj manžel a synovia, písanie a presadzovanie hodnôt v tejto knihe.“

Ste introvert alebo extrovert? Máte veľa priateľov introvertov? Čo na nich máte radi? Podel sa s ostatnými čitateľmi o svoje zážitky!

„Pôvodná recenzia bola písaná pre portál Čítaj.to.” 

Leave a reply

8 komentárov
 • Tahle kniha mě láká už nějakou dobu, teď když na ní znova narazila u tebe, tak mě napadlo, že bych ji mohla pořídit příteli k narozeninám, kterého též zaujala, a pak si přečíst sama.
  Oba jsme introverti, já teda ale ten extrémní případ spjatý se sociofobií, takže vím, že být introvertem v dnešním světě, který je otevřený spíše jedincům s extrovertní povahou, není příliš jednoduché. Ukazuje se to už na tom, když člověk hledá práci a v každé musí být “komunikativní, aktivní, mít týmového ducha” apod. Což je pro nás mnohdy dost těžké a hlavně nepříjemné.
  Takže moc díky za recenzi, teď jsem se rozhodla, že knihu určitě objednám 🙂

  • Jeanette, ďakujem krásne za komentár. Spravilo mi radosť, že ti moja recenzia pomohla.
   Myslím, že si sa rozhodla dobre. Je to výborná kniha, ktorá mi svojho času veľmi pomohla. Práve vďaka nej som prekovala svoje zábrany a išla na akciu, kde som nakoniec stretla aj svojho priateľa. Preto viem, že toto nie je jedna z motivačných kníh, čo povie hocičo, naopak, má to kvalitný psychologický výskum a krásny štýl písania.

   Je pre mňa vzácne, keď sa mi niekto zverí aj osobným príbehom. Mám pre teba jeden zaujímavý návrh. Možno si si všimla možno nie, na stránke prebieha súťaž Kniha za komentár. Chcela by som ti Ticho venovať. 🙂 Normálne to takto nerobím, ale nedávno u nás vyšla v slovenčine a ja som ju dostala ako darček, preto mi nerobí problém ti tú českú darovať. Na mail ti napíšem podrobnosti.

   Želám pekný deň a nech sa vám s priateľom darí 🙂

    • Ahoj Tamca! Naši tomu dali dosť divný, marketingový obal aj názov… Nájdeš ju ako Úspešný introvert. Vyšla v roku 2015 nakladateľstvom Motýľ. Nemala by si mať problém ju zohnať.

     Ja ju mám doma, ale už len sk verziu. Českú som venovala Jeanette K. 🙂 Nie je to úplne to isté, ale dá sa povedať, že je to vylepšená verzia. Autorka bola tak úspešná, že jej kniha sa aj v zahraničí tlačila nanovo. Autorov vtedy zvyknú oslovovať či chcú svoju knihu nejak pozmeniť, pretože predsa len po čase nájdeš nejaké chyby, niečo si dohľadáš podrobnejšie, takže sú tam aj drobné zmeny a dodatky, no sú tak nepatrné, že by si musela byť nadmieru pozorný čitateľ a poznať českú verziu, aby si ich našla.

     Som zvedavá, čo na ňu povieš. Pokojne potom prídi napísať svoj názor. Zatiaľ sa maj a teším sa až znovu napíšeš!

 • Na tuto knihu už jsem slyšela tolik chvály, už tak dlouho se k ní snažím nějak prokousat, a zatím si cestu do mých rukou nenašla. No, ale on přijde ten čas…
  …krásně napsaná recenze, nabudila mě tak, že si tu myšlenku o jejím pořízení udržím v hlavě do dalšího knihobraní. 🙂

  • Ahoj, Keiji!

   Je príjemné stretnúť človeka, čo miluje rovnako ako knihy aj anime 😀 Som rada, že sa páčila, tá recenzia je pomerne stará a na tvojom mieste už dlho neváham, neviem ako je na tom s dostupnosťou! Už to je pekných pár rokov, čo vyšla, tak aby sa náhodou nestalo, že sa k nej už nedostaneš!
   Pre introverta je to hotová Biblia! Mne kedysi veľmi pomohla a sú tam pekné životné príbehy, takže odporúčam.

   Robím práve na nejakých knižných spolupráciach a k tomu skúškové, takže recenzie na knihy som mierne pre vybavovanie zanedbala, ale už čoskoro by mala prísť záplava zaujímavých titulov! Hádam sa budú páčiť aj tie.

   Zatiaľ sa maj!

 • A chtěla jsem dodat, že ty stránky jsou překrásné, krásně a přehledně řešené, už jen samotné logo je okouzlující. (Pro mě, jako zarytého japanofila. :D)

  • Tak to ma teší, pretože pri tých nastaveniach sedím neustále. Snažím sa ju robiť lepšiu a lepšiu. Občas sa práve bojím, či nie je prehľadná iba pre mňa, takže si ma vážne upokojila.
   A logo? Som šťastná, že sa mi nakoniec do neho podarilo dostať tú atmosféru Japonska.

   Ďakujem, Keiji! Ani si nevieš predstaviť, ako ma ten komentár potešil. Pre ľudí ako ty sa mi chce na Imaginarií ďalej pracovať! 😉

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.