Ticho- skrytá sila introvertov

Na svete už bolo napísaných veľa motivačných kníh. Také, čo sľubujú peniaze osudovú lásku, osobný rozvoj. Ale žiadna ako Ticho! Nie nadarmo existuje príslovie – hovoriť je striebro, mlčať je zlato. Ticho vás o tom presvedčí! Nájdite silu introvertov vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť.

Ako dieťa som vyrastala v silno extrovertnom prostredí. Moja povaha bola považovaná za niečo neprirodzené. Pre priateľov som bola to divné samotárske dievča. Učiteľom som zas pripadala pritichá a málo aktívna.

Neskôr som začala dávať prednosť večeru s rodinou a dobrými knihami, než byť na párty s rovesníkmi. Je logické, že po čase sa začnete pýtať sám seba: „Je so mnou niečo zle? Mal by som to prosto prekonať? A ide to vôbec?“ Akoby sa teda vo mne mohla ukrývať taká neuveriteľná sila, o akej mi tu hovorí autorka?

O čom je kniha?

Introverti sú ľudia, ktorí radšej poslúchajú než hovoria, radšej čítajú ako chodia na večierky. Radšej tvoria, ale nevadí im self-promotion, a radšej pracujú sami než brainstormujú v tíme.

Aj keď sú nálepkovaní ako tichí, v skutočnosti im vďačíme za mnoho prínosov vkultúre: od Van Goghových slnečníc po vynález počítača. 

Podľa Susan Cainovej je medzi až tretina introvertov. Poukazuje na to, že základné trendy dnešnej podnikateľskej kultúry, teda tímová práca, môže byť prekážkou inovácie, keď prehliada silu tichých mysliteľov.

 

Čítanie Ticha nebolo pre mňa jednoduché. Počas celej knihy na mňa dorážalo široké spektrum emócií. Zmätok. Smútok. Ale aj nádherný pocit, že nie som celkom sama.

„V dnešnej dobe, kde je obľúbené hlásať teórie o plnení snov, vám máloktorá kniha povie, ako to uskutočniť.“

 

Nás, introvertov, ľudia neustále podceňujú. Vo svete plnom extrovertov je naša osobnosť prejavom slabosti. Pritom máme na to dosiahnuť veľké veci!

Ticho nie je písané klasickým spôsobom ako je u motivačnej literatúry zvykom. Celá kniha je rozdelená na štyri celky, počas ktorých vás Susan Cainová prevedie viacerými príbehmi slávnych aj obyčajných introvertov.

Od chápania terajšieho sveta, kde sú extroverti vnímaní ako múdrejší a priateľskejší vďaka ich seba-prezentácii. Cez rady, ako zlepšiť rodinné či pracovné vzťahy. Až sa dostaneme k sebaprijatiu a poznaniu vlastných možností.

Ak vás však rozprávanie ľudí veľmi nezaujíma a radšej máte čísla a hmatateľné dôkazy, nezúfajte. Kniha je založená na dôkladnom výskume. Keďže Susan sama tvrdí, že patrí do skupiny introvertov, budete mať pocit, že sa rozprávate s niekým, kto vám naozaj rozumie.

Osobne najviac obdivujem záver knihy. V dnešnej dobe, kde je obľúbené hlásať teórie o plnení snov, vám však len máloktorá kniha povie, ako to uskutočniť. Susan zistila, že teraz, keď už poznáte silu ticha, stačí si odpovedať na tri zvyšné otázky.

Tie vám samozrejme neprezradím. Kniha si na vás pekne počká a vy sami dostanete možnosť odhaliť vaše skutočné ja!

Ukážka z knihy: „Keď som sa sama seba spýtala, komu závidím, odpoveď prišla okamžite. Spolužiakom, z ktorých sa stali spisovatelia a psychológovia. Trvalo mi takmer desaťročie, než som pochopila, že právo nebolo nikdy mojím osobným projektom, a dokonca sa mu ani nepribližovalo. Dnes vám bez zaváhania môžem povedať, čo ním je: môj manžel a synovia, písanie a presadzovanie hodnôt v tejto knihe.“

Ste introvert alebo extrovert? Máte veľa priateľov introvertov? Čo na nich máte radi? Podel sa s ostatnými čitateľmi o svoje zážitky!

„Pôvodná recenzia bola písaná pre portál Čítaj.to.“ 

Pozitíva

  • dá sa využiť prakticky
  • príbehy ako príklad
  • dôkladný výskum a štatistiky
  • vhodná aj pre extrovertov

Negatíva

  • Nenašli sa

Komu sa bude páčiť?

Úžasná kniha. Nenásilne podané príbehy o sile introvertov a úžasná pomoc pre extrovertov, ktorý chcú pochopiť svojich tichých priateľov. Dielo, ktoré spája obe strany a učí nás spolupracovať.
10

Perfektné

Štýl autora - 10
Príklady zo života - 10
Štatistiky a výskum - 10
Nájdenie odpovedí - 10
Využitie v praxi - 10