• Search
  • Lost Password?

The perfect insider je ambiciózne anime. Dotiahne to do konca? | RECENZIA

Inteligentní ľudia majú vždy nejaké výstrelky. Univerzitný profesor vyfajčí tri krabičky denne a nosí tričko s baklažánom. Dievča, čo vie z hlavy násobiť šesťciferné čísla, si nedokáže spomenúť, či plakala, keď jej umreli rodičia. Geniálna programátorka Magata už pätnásť rokov nevyšla zo svojej izby. Teraz sa majú stretnúť na odľahlom ostrove. Pokojné stretnutie však naruší vražda jedného z nich.

Keď sa povie vražda, ľudia si okamžite predstavia napínavé vyšetrovanie. The perfect insider je skôr psychologické a mysteriózne anime, ktoré nahliada do duše ľudí mimo naše pochopenie.

„Pre našich hrdinov je pátranie po vrahovi skôr hra.“

Hlavná trojica sú ľudia uzavretí vo vlastnej mysli, ktorých nevykoľají ani pohľad na mŕtve telo. Zvláštne dialógy a filozofovanie vás bude sprevádzať celý dej.

Po vražde sa naozaj všetko točí okolo vyšetrovania, ale pre našich hrdinov je pátranie po vrahovi skôr hra. Nikto z nich nie je detektív, ale kto by si nechal ujsť výzvu, keď vražda v uzavretom priestore je sama o sebe rébusom?

V celom diele nájdete mnoho pekných citátov a zaujímavých myšlienok. Už horšie je to s nejakou akciou a logikou. Napriek tomu si myslím, že anime má príjemný spád, ak viete, čo očakávať. Prvé epizódy vás doslova vtiahnu a potom trochu poľavia. Smrť jedného z kolegov vás vedie k myšlienkam o živote a hľadaní samého seba.

„V celom diele nájdete mnoho pekných citátov a zaujímavých myšlienok.“

Na povrch sa dostávajú aj myšlienky, ktoré vôbec nechceme mať. Myslím, že The perfect insider je skôr o samotnom koncepte. Nakoniec, nedá sa povedať, že by celá zápletka dávala tak úplne zmysel. Tvorcovia vám proste ukážu: „Takto to je. Nestaraj sa, ako sa to stalo.“ Čo uvidíte hlavne na konci. Na nejaké vlastné riešenie a zapájanie sa do vyšetrovania radšej zabudnite.

Posledných pár minút ma donútilo hľadať si vysvetlenia na internete. Nestáva sa mi často, že by som bola taká zmätená. Bohužiaľ, môžme sa zhodnúť len na tom, že to patrí k mystériu The percet insider. Monogatari je tiež zo začiatku len zaujímavý dialóg, síce ich k sebe kvalitatívne nechcem porovnávať. Otázne je, či The perfect insider je naozaj tak mysteriózne, alebo to z neho spravilo adaptácia piatich noviel do jedenástich epizód. Málo času,málo detailov, veľa bielych miest.

„The percet insider – ďalšia novela prerobená do anime.“

Posledné pred čím vás isto varujem je jedna z epizód, ktorá je takmer celá nadabovaná v angličtine. Myslím, že nemusím vysvetľovať viac. Japonská angličtina je… aká je, takže ak nejakú časť určite pretrpíte, bude to práve táto.

Ak som vás ešte neodradila, pokúsim sa vydvihnúť poslednú kvalitu The perfect insider – hudbu. Opening je svižný, zábavný a už len preň som sa tešila na každú novú časť. Animácia nie je nijak úžasná, ale pre realistické anime sa hodí.

„Hudba vás bude baviť každý diel.“

Celkovo je na The perfect insider veľa zmiešaných názorov. Ja si nemôžem pomôcť, napriek nedostatkom, to pre mňa bolo príjemné a svižné pozeranie. Chcela som vedieť, ako sa dá spraviť “dokonalá vražda”. Možnože ma výsledok úplne neuspokojil, ale cesta k nemu nebola zlá…

Hľadáte podobné anime? Odporúčam vám Zankyou no Terror. Geniálne postavy, pomerne realistická a zároveň mysteriózna zápletka nesklame. Erased, pretože vyšetrovanie vraždy je tiež upozadený pre omnoho dôležitejšie problémy a (ne)realistický náboj tomu dáva šmrnc! Sakurako je Sherlock v anime podaní. A BoogiePop? Prirovnala by som ho k dobre známej Kara no Kyoukai. Nemali by ste sa mu vyhnúť!

Recenzie na tieto anime nájdeš aj na Imaginaria.sk! (klikni na obrázok)

Štúdio sa môže pýšiť mnohými skvelými kúskami. Čo by som vám odporučila okrem podobných anime? Určite Anohana – anime o duchovi dávnej priateľky, ktorá dáva dokopy svoju partu z detstva. Postapokalyptické anime Shinsekai yori, s geniálnym príbehom a zvláštnym spracovaním. Nájdite si čas aj na niečo šialené ako Darling in the FranXX. A ak ste nehrali hru, nezabudla by som ani na Persona anime či už štyri alebo päť!

Názov: Subete ga F ni Naru

Anglický názov: Everything Becomes F: The Perfect Insider

Žáner: Psychologické / KrimiDráma / Mysteriózne 

Dĺžka: 11 dielov

Rok vydania: 2015

Štúdio: A-1

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Verím, že sa ti článok páčil a pomohol. Ak áno, pripoj sa k ďalším čitateľom, ktorí šíria kvalitný obsah. Zdieľaj ho a pripoj sa k fanúšikom Imaginaria.sk na našom Facebooku. Stretneme sa u ďalšieho článku!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.