• Search
  • Lost Password?

Tales of Berseria | Pomsta Kráľovnej pohromy (recenzia)

Tales of Berseria je jeden z mnohých príbehov známej série Tales of. Jej fanúškovia ju milujú pre prepracované charaktery, úžasný dej a nádherný rozmanitý svet, nehovoriac o zábavnosti bojového systému. No pre mňa je to prvý titul série, s ktorým som sa zoznámila. A ako to dopadlo?

“Čo očakávať od Tales of Berseria? Nádych temnoty v inak malebnom svete, kde nechýba ani dávka humoru.”

Hra začína veľmi nevinne. Hodinový prológ vás zoznamuje hlavnou postavou, venujete sa bežnému životu v malej dedinke – malému kúsku raja vo svete zmietaným nákazou, čo mení ľudí v príšery. S japonskými hrami už mám dostatok skúseností, aby som vedela, prečo mi to robia. Prečo iné, ak nie preto, aby mi mohli v zapätí všetko vziať?

Tales of Berseria je príbeh dievčaťa menom Velvet, ktorá vinou exorcistu prišla o milovanú osobu. Strašné udalosti ju zmenili v démona, vďaka čomu už tri roky hnije v zatuchnutej kobke väzenia. Na takomto mieste máte dostatok času premýšľať. Plánovať pomstu. Živiť svoju nenávisť. Nenávisť tak veľkú, až by mohla pohltiť celý svet. Hlavne ak je namierená na hlavný rád exorcistov, ktorí ako tak udržiavajú poriadok a paniku na uzde.

Počula som, že bývalé Tales of sú všetko hrdinské príbehy o záchrane sveta. O to viac sa mi páči, že Berseria zobrala dej z úplne iného konca. Nádych temnoty v malebnom svete, prepletený dávkami humoru hlavných postáv.

“Všetky postavy napriek temnému nádychu pôsobia sympaticky.”

Je neuveriteľné, ako sa aj tak klišé motív, ako pomsta, dá vykresliť nevšedne. Za to všetko môžeme vďačiť úžasne napísaným postavám. Aj odvahy nazrieť na horšie stránky ľudskosti.

Áno, Tales of Berseria rozhodne neponúka typy hrdinov vhodných na každodennú spoločnosť. K temnej protagonistke sa pridáva nestabilná čarodejka Magilou, bratovrah Rokuro, pirát Eizen či samotná exorcistka Elenor, ktorá svojim morálnym rozporom ukazuje dve strany mince – povinnosť konať dobro tým, že nestojíte na strane dobra. Ako je možné, že všetky napriek temnému nádychu pôsobia tak sympaticky?!

Tales bol úžasný v tom, že ak by ste hociktorý z charakterov zobrali ako hlavnú postavu, stále by hra fungovala. Ich vlastné príbehy sú natoľko výrazné, až sa ani jeden nezdá ako obyčajný doplnok.

“Máte to vo svojich rukách! Zložte si vlastnú partu a vyberte si hrdinu, ktorý sa vám páči.”

Kombinácia protagonistov funguje dobre aj v bojovom systéme. Každá postava, ktorá sa k vám pridá, sa okamžite stane hrateľnou. Preto je na vás, čo si zvolíte a aký štýl boja vám najlepšie vyhovuje. Budete chodiť ako ja za Velvet a mlátiť hlava-nehlava? Alebo stáť v pozadí a zosielať kúzla na nepriateľov? Máte to vo svojich rukách! Zloženie party, aj výber hrdinu.

Presvedčte svojich kamarátov, zoberte dva ovládače a užite si ešte viac zábavy! Osobne som to hrala chvíľami sama, no vo dvojici ma to bavilo omnoho viac. Možno preto, lebo bojové pasáže, preskúmavanie sveta a bludísk sa striedajú s príbehovými a niektoré boje sú naozaj dlhé.

Každá oblasť síce má svojich typických nepriateľov, skôr než ich rozmanitosť a silu, ide v boji o ich množstvo. A čo vám bude hovoriť. V dvojici sa to lepšie mláti…

“Presvedčte svojich kamarátov, zoberte dva ovládače, no pozor na neprehľadnosť.”

Čo oceňujem, je rýchlosť. Boje sú veľmi svižné. No v žiari útokov, svetiel a všetkého, som občas ani nevedela či mlátim nepriateľa, alebo len mierim na prázdno. Neprehľadnosť je nevýhoda hlavne ak hráte s niekým.

Tales of Berseria ma zdanlivo krásny otvorený svet. Bludiská sú dostatočne veľké, aby podporovali túto ilúziu, no zvedavci isto neraz narazia do neviditeľnej steny. Ale čo tá radosť, keď potom nájdete zašitú truhlicu, že? Moja zvyčajná sťažnosť je, prečo nemôžem chodiť do vody?! (Hlavne keď je tak nádherná!) Inak sa po svete presúvate loďou z bodu A do bodu B. Preskúmavate mestá, dediny a čelíte nový výzvam.

Kto hovorí, že Tales of Berseria nie je pre zblúdilcov, mýli sa. Podľa za mňa to bol výborný štart série. Je pravda, že hra je robená ako prequel k Tales of Zestiria. Lenže udalosti medzi hrami delia stáročia, preto si navzájom nijak nechýbajú, skôr ponúkajú odkazy pre verných fanúšikov… Okrem toho Tales of časti na seba nijak nenadväzujú, takže začať môžete v podstate hocikde.

“Tales of Berseria ponúka bežné kvality japonských hier. Krásnu grafiku a príjemnú hudbu.”

Príjemne ma prekvapil aj anglický dabing. V anime si ho neviem ani predstaviť, no dá sa povedať, že tu ho tvorcovia zvládli na výbornú. Okrem toho táto hra ponúka bežné kvality japonských hier. Krásnu grafiku doplnenou príjemnou hudbou. Príbehové zvraty a myšlienky na zamyslenie. Aj pár bláznivýn a humoru, ktorý stojí za to…

Jedným takým doplnkom by mali byť aj šialené kostýmy a možnosť upravovať vzhľad postavy. V hrách to zvyčajne zbožňujem. Bavilo ma ich zbierať, pozerať v menu, no neviem si predstaviť, že by moje postavy v tak vážnej hre, napriek miestami odľahčenej atmosfére, mali nosiť plyšové oblečenie či plavky. Nakoniec nič pre mňa.

“Doplnkom hry sú šialené kostýmy a možnosť upravovať vzhľad postavy.”

Som až prekvapená, ako dobre dopadlo moje prvé stretnutie s touto sériou. Mala som naozaj obavy. Veď poznáte to, keď vám niečo niekto neustále vychvaľuje až si nie ste istí či sa vám to kvôli tomu sadne. Do veľkej miery môj názor ovplyvnilo aj to, že som hru nemusela prechádzať sama. No inak, za mňa spokojnosť.

Tales of Berseria je úžasná hra pre nadšencov aj nováčikov. Ktokoľvek, kto má rád anime a láka ho skúsiť JRPG, môže začať práve tu. Výborne napísané postavy a temný príbeh, dávka humoru. To všetko tvorí kombináciu, ktorú musíte skúsiť na vlastnej koži. Hra má dobrú hrateľnosť, osobitý štýl. Dobrú, síce nie výnimočnú hudbu.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje dojmy z hry? Ktorá postava je tvoja obľúbená a prečo? Ktorý diel série Tales of máš najradšej? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory! Ale nezabúdaj vyznačiť spoilery. Nekaz zážitok iným!

(Recenzia bola robená pre konzolu Ps4!)

Nechceš prísť o novinky? Prihlás sa na odber cez komentár alebo sleduj našu Fb stránku!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.