Skúška životom | O tom, čo zostáva nevypovedané

Skúška životom je o obyčajných ľuďoch ako ste vy či ja. Ženách, manželkách, otcoch, právnikoch, robotníkoch… Všetci sme rozprávačmi príbehov. Mnohí zdieľame tú istú zápletku, len s inou hlavnou postavou. Neveríte? Ja som si už ten váš prečítala, chcete vedieť vy môj? 

Áno, všetci sme rozprávačmi príbehov- vytvárame príbehy, ktoré dávajú nášmu životu zmysel. Nestačí ho však povedať. Musí tu byť niekto, kto si nás vypočuje.

Táto kniha je o stene a preipasti medzi nami. Je o našej túžbe hovoriť, chápať a byť pochopený. 

Stephan Grosz väčšinu života strávil počúvaním iných, teraz vám predkladá zbierku tých najzaujímavejších príbehov, ktoré tvoria mozaiku zvanú svet.

Napriek tomu, že som vďaka knihám preskúmala už mnoho svetov, práve ľudia sú tí, čo ma nikdy neprestanú fascinovať. Málokto dokáže pochopiť moju záľubu v psychológii.

Chcem vedieť ako ľudia myslia. Snažím sa pochopiť ich. Zistiť ich pohnútky. A aj tak som nikdy nedokázala veriť psychiatrom. Vždycky si pomyslím, že pod tým pláštikom miloty a priateľstva sa ukrýva len nútený záujem, peniaze a práca.

„Jeho príbehy sú jednoduché, elegantné a tak úprimné, že by mohol rozprávať o vašich susedoch, starých rodičoch alebo dokonca o vás samých.“

V Groszovom prípade sa tak nestalo. Dokázal si ma získať a v pustiť do svojho života. Konečne som v nejakom psychoanalytikovi videla viac, ako chlapa sediaceho pri pokusných králikoch.

Videla som v ňom muža so skutočným záujmom a obavami, či jeho vlastné problémy nepresúva do pacientov. Rozpráva o láske, zmenách, ľuďoch, ktorých milujeme a klameme do očí a jeho ústami sú práve jeho pacienti.

Zo začiatku ma desilo, že Stephen Grosz, v snahe zachovať lekárske tajomstvo, pomenoval niektoré postavy ako slečna A, profesor B, pani C. Bála som sa, že by ich príbehy na mňa nemusela mať ten správny vplyv.

Predsa len, meno v nás vzbudzuje dôveru. Predstavíte si pod ním tvár, postavu, niekoho do koho môžete vložiť život. Obavy boli zbytočné. Groszové príbehy sú jednoduché, elegantné a tak úprimné, že by mohol rozprávať o vašich susedoch, starých rodičoch alebo dokonca o vás samých.

Napriek tomu, ako sa táto kniha prezentuje, nepodáva žiadnu reálnu pomoc.

Ukážka z knihy: „Chcem sa zmeniť, ale nie ak to znamená podstúpiť zmenu,“ povedal mi raz pacient v čistej nevinnosti. Keďže mojou prácou je pomáhať ľuďom zmeniť sa, táto kniha je o zmene. A keďže zmena a strata sú hlboko prepojené-neexistuje zmena bez straty- práve strata sa neustále v tejto knihe objavuje ako jej ústredný motív.“

Neodhalí vám vaše skryté ja. V podstate nám odhaľuje to, čo už všetci dávno vieme. Že za našim konaním sa skrýva niečo viac. Možno niečo nevypovedané z detstva, hlboko zaryté slová, naše vlastné prehrešky…

Trochu mi vadilo, že niektoré z príbehov ostali nedopovedané a autor necháva koniec na každom z nás. Naopak som veľmi oceňovala, ak posledné vety boli venované budúcnosti a stretnutiam po rokoch.

Skúška životom nie je určená, pre tých, ktorí chcú pri čítaní uniknúť z reality. Je tu pre tých, ktorí sa naopak snažia viac pochopiť a vziať osud do vlastných rúk.Určite ste si už niekedy pokladali otázku: „Prečo to stále robím?“

Možno to nie je vhodná kniha na nedeľňajšie posedenie pri káve, ale ak patríte k tím, čo sa radi zamýšľajú a objavujú nevypovedané, Skúška životom vás viac ako len zaujme…

Čo bol tvoj najväčší zážitok v živote? Ako zvykneš riešiť svoje problémy? Rozprávaš o nich priateľom/rodine? Podel sa o svoje skúsenosti v komentároch!

Za recenzný výtlačok ďakujem Albatros Media . Knihu si môžete zakúpiť na tomto e-shopne (klik)

Pozitíva

  • originalita
  • učenie cez príbehy
  • pekný štýl autora

Negatíva

  • malé využitie v praxi
  • občasne nevysvetlené závery
  • riešenie si musí nájsť každý sám

Komu sa bude páčiť?

Dobrá kniha na povzbudenie. Človek sa vo svojich problémoch necíti tak sám. Mnohé závery sú ale nevypovedané. Ťažko sa uplatňujú v praxi.
6.4

Slušné

Štýl autora - 10
Príklady zo života - 10
Štatistiky a výskum - 5
Nájdenie odpovedí - 3
Využitie v praxi - 4

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password