• Search

Siedmy deň: Poznáte už nezvyčajnú krásu bežného života? | RECENZIA

Siedmy deň rozpráva o obyčajnom posmrtnom živote, veľmi obyčajného muža. Matka ho stratila pri pôrode. Otec sa odobral na večný odpočinok, aby nebol na obtiaž. Teraz prišiel rad aj naňho, lenže Jang Fej nebol na svoju smrť pripravený. Vlastne si ju ani poriadne nepamätá.

Vie len, že na pohreb nemá dosť peňazí, a tak sa sedem dní potuluje svetom a stretáva duše ľudí, ktorých kedysi poznal. Až teraz vidí, že jeho život preplietalo mnoho absurdností. Predavači orgánov, samovrahovia, nevinní odsúdení, susedia, ktorí zahynuli pri búraní ich domu. Problémy, ktoré sú v tejto obrovskej krajine úplne bežné.

„Až teraz vidí, že jeho život preplietalo mnoho absurdností. Predavači orgánov, samovrahovia, nevinní odsúdení.“

Siedmy deň je jedna z najoriginálnejších kritík spoločností, akú asi viete predstaviť. Tento, na prvý pohľad, absurdný príbeh je nádherné dielo plné smutných ľudských osudov.

Ak nie ste fanúšik politických kníh, výborne! Siedmy deň je viac dojemným príbeh lásky medzi otcom a synom. Stretnete matku, ktorá milovala nie len svoje deti. Dozviete sa o dievčati, čo chcelo nový mobil a skončilo to tragickou nehodou. Alebo si Siedmy deň vychutnáte ako príbeh nešťastného manželstva dvoch ľudí, ktorí si len nepadli svojimi ambíciami.

„Siedmy deň je nádherné dielo plné smutných ľudských osudov.“

Siedmy deň sa snaží byť tak trochu všetkým a prekvapivo to funguje. Ľudskosť postáv vás donúti v nich uveriť, síce oni sami už na tomto svete nemajú miesto. Fantázia sa prelieva do každodenného života. Spolupracuje s realitou ruka v ruke a vykresľuje náš svet i nečakaný život po smrti.

Už od prvého momentu ma zaujal posmrtný život v podaní Jü Chuana. Je veľmi odlišný od predstáv na západe, ostatne ako mnohé veci, s ktorými sa v knihe stretnete. Nebudem vám nič prezrádzať. Iba vás ubezpečím, nebojte sa ich!

„Magické veci vám prídu celkom obyčajné.“

Nepotrebujete byť znalec politických kruhov ani fungovania dnešnej Číny. Siedmy deň by sa ľahko mohol odohrávať vo vedľajšom meste a bol by stále vierohodný. Možno vás dokonca zarazí, že väčšina domácej kritiky knihe vytýkala, že je akoby poskladaná z novinových titulov. To je desivé!

Absurdnosť niektorých príbehov vôbec nie je na škodu. Príbehu ľahko uveríte a magické veci vám v ňom prídu celkom obyčajné. Čaro štýlu zvaný magický realizmus! Ak ste niekedy čítali Marquezových Sto rokov samoty, Siedmy deň je niečo podobné. Len viac zasadený do prítomnosti a možno pôsobí trochu dynamickejšie.

„Úsmev, súcit a slzy – aj to ma pri čítaní čakalo.“

Osobne mi vadil len jeden jediný príbeh – o Jang Fejovom narodení. Chápem, že v takejto knihe sa ťažko sťažovať na zjednodušenie reality. No napriek satirickému podtónu, ktorý si kniha drží, do celého príbehu mi až tak nezapadol. Uznajte, že stratiť dieťa vo vlaku, pri potrebe… Viac vysvetľovať nemusím asi nemusím.

Inak knihe ťažko niečo vyčítať. Autor má príjemný, chytľavý štýl rozprávania. Začiatok bez anotácie pôsobí mierne neprehľadne a zmätočne, no inak sú príbehy podané vtipne a citlivo zároveň. Počas čítania som sa neraz pousmiala, inokedy som s postavami súcítila. Hlavne som mala pocit, že autor svojimi scénami netlačí do žiadnych prehnaných emócií.

„Netradičné, originálne a nádherné…“

Po mnohých prečítaných knihách som opäť našla niečo netradičné, originálne a nádherné. Siedmy deň vás nesklame, či už máte radi príbehy zo života, alebo sa radšej nechávate unášať svojou predstavivosťou. Tieto dve línie sa navzájom dopĺňajú a vytvárajú príbeh, aký si ešte dlho ponesiete v hlave.

Imaginaria ponúka recenzie na mnohé motivačné ale aj psychologické knihy. Nájdete u nás aj spoločenské a filozofické romány, ktoré povznášajú ducha. Na rozdiel od iných kníh, totiž nestrácajú svoju platnosť, bez ohľadu na rok vydania. Neviete kam ďalej? Čitateľom sa páčilo aj:

Pracujeme na tom, aby všetky recenzie týchto kníh ste mohli nájsť aj na Imaginaria.sk

Žáner: Spoločenské a filozofické knihy

Počet strán: 224 strán

Jazyk: slovenský / český

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Rok vydania: 2016

Poznámka: v českom jazyku knihu vyšla pod názvom: „Den sedmý“

Od zubára k jedným popredným čínskym spisovateľom. To je vlastný príbeh Jü Chua. Ako sa mu darí na našich pultoch? V slovenčine okrem románu Siedmy deň (v češtine Den sedmý) nájdete jeho najznámejšie dielo Bratia a pokračovanie Bratia II.  V češtine vyšli aj romány ŽítDva liangy rýžového vína.

Bohužiaľ, recenzie týchto kníh zatiaľ na Imaginaria.sk nenájdete.

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Páčila sa ti recenzia? Pomôž šíriť kvalitný obsah! Aj vďaka tebe sa Imaginaria.sk môže stať miestom, kde to žije. Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky, zdieľaj, komentuj a vyhrávaj. Každý mesiac si môžeš odniesť skvelú knižnú cenu. Pravidlá súťaže nájdeš v sekcií Kniha za komentár. Teším sa na vás pri ďalšom článku!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.