• Search
  • Lost Password?

Shinsekai yori | Dokázali by ste prežiť idylickú budúcnosť?

Shinsekai yori patrí k anime, ktoré neupútajú na prvý pohľad. Animácia je pomerne bežná, začiatok pomalší a vlastne všetko sa zdá akési…normálne. No už prvá scéna, kde sa stávate svedkom krvavej vraždy, by vám mohla napovedať, že toto anime má od normálneho veľmi ďaleko.

Svet je opäť zabehnutí, síce v iných koľajach, na aké sme my dnes zvyknutí. Ľudia dokážu naplno využiť potenciál mozgu, čo viedlo k rozvoju psychických schopností. Tie sú v budúcnosti celkom bežné. Napriek tomu si žijú skromným, jednoduchým životom. Učia sa mierumilovnosti a spravujú nižšie rasy, ktoré sa popri ľuďoch vyvinuli. Ťažko uveriť, že taká pokojná a idylická spoločnosť žije pod neustálym strachom a pácha zverstvá, aké si ani my nevieme predstaviť.

“Dokážu skrývať pravdu pred dospelými a hlavne, ako dlho vydržia klamať  samých seba?”

Hlavný príbeh sa motá okolo pätice študentov. Ako deti náhodou odhalili jedno z tajomstiev, ktoré sa nikdy nemalo dostať na verejnosť. Vďaka tomu sa ocitajú na čiernej listine a vyrastajú pod neustálym dohľadom. Dokážu skrývať pravdu pred dospelými a hlavne, ako dlho vydržia klamať  samých seba?

Ak si myslíte, že toto anime sa vyžíva v politikárčení, záhadách a neurčitosti, rozhodne máte pravdu! Občianska vojna, ľudská krutosť, manipulácia, komplikované vzťahy detí a dospelých. To všetko v Shinsekai yori nájdete. Dej je pomerne zložitý. Mnohé retrospektívy či vízie do budúcnosti ho robia chronologicky neučesaným. Je to daň za veľké momenty prekvapenia!

“Pohľad na postapokalyptický svet skrz oči dieťaťa ho robí ešte neuveriteľnejším”

Nebudem popierať, že toto dielo nepatrí na oddychové večery. Zdĺhavé monológy, nenápadné detaily sú náročné na pozornosť. Ak práve neoplývate väčším množstvom času, bude pre vás náročnejšie sa do príbehu dostávať po dlhších pauzách.

Pohľad na postapokalyptický svet skrz oči dieťaťa robí tento svet ešte neuveriteľnejším. Nikto deťom neverí a divák už vôbec nie. Pod strachom vidíme len detské predstavy, priveľa fantázie. Ako postupujeme rokmi a hrdinovia rastú, legendy, príšery pod posteľou, ktoré mali zmiznúť sú rázom skutočnejšie než pred tým!

Neustále napätie a pocit nebezpečenstva prenasleduje našich hrdinov až do konca. Môže za to aj výborný soundrack doplnený o hĺbavé myšlienky a zaujímavo strihané scény. Postavy neoplývajú výraznejšími charaktermi, ale Shinsekai yori má všetky kvality výborného anime!

“Originálne anime so zaujímavou myšlienkou zapadnuté medzi komerčnými titulmi.”

Hlavní hrdinovia, do veľkej mieri, vystupujú takmer ako jeden. Pre komplikované okolnosti, ktoré ich v minulosti donútili zomknúť sa a spoliehať iba jeden na druhého, je pomerne logické, že ich rozhodnutia podliehajú osudu či manipulácií, ktorá je tu hlavným hýbateľom deja.

Toto anime poteší hlavne filozofické dušičky. Shinsekai yori pôsobí ako výr zmätku, myšlienok a hľadanie odpovedí, ostáva práve na vás. Vyzdvihujem hlavne záver. Vždy som bola hrdá na svoje dedukčné schopnosti, avšak tu priznávam, že som sa pravdy nedopátrala. Často som si ani len nevedela predstaviť, ako sa bude Shinsekai yori vyvíjať ďalej. Preto má odo mňa veľké plus.

Originálne anime so zaujímavou myšlienkou zapadnuté medzi komerčnými titulmi. Ukazuje, že téma postapokalyptického sveta vie priniesť stále niečo inovatívne a nemusí sa všetko držať iba vidiny o napredovaní vedy a techniky. Ak hľadáte niečo netradičné, vyhrabte Shinsekai yori! Verím, že túto voľbu neoľutujete.

Čas na diskusiu

Ako si myslíte, že dopadne život na o pár miliónov rokov? Bude nejaký ešte vôbec existovať? Ako sa vám pozdáva Shinsekai yori? Ktoré iné post-apo anime máš rád? Páčila sa vám recenzia? Teším sa na všetky vaše názory!

Názov: Shinsekai Yori

Anglický názov: From the new world

Žáner: Dráma / Psychologické / Sci-fi / Mysteriózne

Dĺžka: 25 dielov ( 23 min )

Rok vydania: 2013

Shinsekai Yori vytvorilo štúdio A-1 Pictures. Čo ste od nich mohli vidieť? Fairy Tail, Sword Art Online, Ao no Exorcist, Boku dake ga Inai Machi (Erased),  Shigatsu wa Kimi no Uso (Your lie in April), Kuroshitsuji, Persona 4 the Golden Animation.

 

Recenzie anime, ktoré sa pripravujú alebo ich už môžete nájsť u nás (pre načítanie kliknite na obrázok) :

Hľadáte podobne ladené anime ako je Shinsekai Yori? Tak tu je pár tipov!

Shinsekai Yori je veľmi netypické anime so špeciálnou atmosférou. Nechcem vás odkazovať na iné postapokalyptické príbehy, pretože tie zvyčajne tiahnu iným smerom (ak máte záujem, viz. tabuľka vedľa). Preto som pre vás spravila pomerne zvláštny výber. Aké kvality majú tieto anime spoločné?

Madoka a Mawaru penguindrum majú oba veľmi psychologický príbeh. Určité pasáže u všetkých troch anime sa podobajú, či už ide o pocity, ktoré zanechávajú, ale v kresbe (bludiská čarodejníc) a strihu. Ajin je tu hlavne pre politický podtón, používanie nadprirodzených schopností a ich limitovanie. Ako posledné mi napadlo Made in Abyss pre svet, ktorý je iný, ako sa na prvý pohľad zdá.

Verím, že sa vám anime bude páčiť. Recenzie na tieto anime nájdete aj na Imaginarií:

Ľudia stále špekulujú, kam sa bude uberať život, svet, možno náš osud. Podľahneme vlne technológií či sa opäť vrátime k duchovnému životu? Budeme schopní ísť za hranice, ktorí si zatiaľ ani nevieme predstaviť? Trochu inú víziu budúcnosti ponúka napríklad Ergo Proxy, Psycho Pass, Inuyashiki, dalo by sa povedať, že aj Kiseijuu: Sei no Kakuritsu, ktoré budete asi skôr poznať pod názvom Parazit.

Imaginaria pracuje na tom, aby ste tu našli všetky tieto recenzie: 

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.