Nejkrásnější | Čo sa skrýva pod maskou mesačnej kráľovny?

Číre zlo má svoje meno, skrýva sa za maskou klamu a používa „osobné romantické čaro“, aby získalo moc nad ostatnými. Ale kto je naozaj kráľovná Levana? Dlho predtým, než jej cestu skrížili Cinder, Scarlet a Cress v Mesačných kronikách, žila Levana úplne iný príbeh. Príbeh, ktorý nebol nikdy vyrozprávaný…až doteraz.

Nejkrásnější nás pozve priamo na korunováciu novej Mesačnej kráľovny. Mladej, krutej a egocentrickej. Nie je ňou však princezná Levana! Marissa Meyerová opäť dokázala poňať príbeh zo strany, z akej ho asi nikto nečakal.

„Príbeh Levany dostáva celú sériu na úplne inú úroveň.“

Aj keď má Nejkrásnejší povesť dodatku, je lepšie ju vnímať ako plnohodnotnú knihu Mesačných kroník. Príbeh Levany dostáva celú sériu na úplne inú úroveň. V malej útlej knihe dokáže zviazať všetky známe aj nové postavy. Veci, ktoré sa udiali a ešte iba udejú. A v momente, keď s Levanou pozriete do zrkadla, vám dôjde, ako jednostranne Cinder, Scarlet aj Cress vidia celý svet.

Mesačné kroniky nikdy neboli klasickým prerozprávaním rozprávok. Tu prvýkrát zažívame aj pomerne dobrú psychologizáciu. Duševný rozpad len šestnásťročnej princeznej, ktorej lásku pomaly nahrádza nenávisť, ma proste dostal. Ani nie tak kvôli samotnej Levane, ako zisteniu, čo všetko nás dostalo až do bodu, keď Cinder vo svojej malej dielni prvýkrát stretla princa Kaia.

„Prečo čítať Nejkrásnější, i keď vás postava Levany nezaujala?“

Postavy, ktoré z Mesačných kroník, vnímame ako kladné, v Nejkrásnější odhaľujú svoju povahu z pred pár rokov – a tá nebola vždy práve ružová. V Mesačných kronikách máme tendenciu zabúdať na vzťah Levany s jej sestrou Channary. Cinderinu matku si predstavujeme ako milujúcu panovníčku, ktorá bola kruto zavraždená, lenže bolo to skutočne tak? A čo Sybil? Najpríjemnejším prekvapením bola pre mňa postava malej Winter, pretože tá sa prvýkrát ukázala len v jednej scéne v Cress a vieme o nej len veľmi málo.

Ukážka: „Levana semkla rty a vypnula obrazovku. Věděla, že to bude muset udělat. Pro svůj lid. Pro jejich budoucnost. Pro Měsíc. Pro celou Zemi.“

Po treťom diely sa Nejkrásnější môže zdať mierne suchá. Nie je tam takmer žiadna akcia, humor, paradoxne je novela asi najromantickejšia zo série. Tajomnosť v Nejkrásnější bola pre mňa po sklamaní z Cress skôr obohacujúca. Všetky svoje nedostatky hravo doháňa práve fanúšikovskou zvedavosťou, ktorú v nás Meyerová dokázala vytvoriť počas čítania Mesačných kroník.

prečo čítať Nejkrásnější, i keď vás postava Levany nezaujala? Pre tie drobné detaily, ktoré zmenia vaše vnímanie prvých troch kníh. Získate širší obraz o postavách a ich činoch. Zároveň si vytvoríte pekný mostík, ktorý vás dovedie až k štvrtému dielu, a samotnému koncu série…

Čas na diskusiu. Povedz svoj názor!

Páčil sa ti tento článok? Podelíš o svoje dojmy z knihy? Čakal/a si, že takto bude vypadať Levanin príbeh? Napíš mi to do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije! Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky.

Mesačné kroniky sú geniálne prerozprávanie klasických rozprávok, síce nie v podobe, akej by ste asi čakali. Ak hľadáte niečo skutočne originálne, tieto knihy nesmiete vynechať. Mesačné kroniky sa pýšia skvelou čitateľnosťou a napriek dĺžke si ich zamiluje aj menej pravidelný čitateľ. Možno raz budeme rozprávať svojim deťom rozprávku o kyborgovi, ktorý stratil nohu na plese… (čítaj viac)

Recenzie zvyšných dielov nájdete aj tu na Imaginaria.sk!

Názov: Nejkrásnější  Podtitul: Příběh Levany

Originál názov: Fairest

Žáner: Fantasy / sci-fi

Jazyk: český

Rok vydania: 2015

Dĺžka: 188 strán

Publikum: Pre deti a mládežPre dospelých

Krajina pôvodu: Amerika

Marissa Meyer je jedna z mála spisovateliek, ktorej kritika už vôbec nevadí. Ešte pred Cinder sa venovala písaniu fan-fikcií na Sailor Monn. Často spomína, že práve internet jej pomohol zdokonaliť písanie a získať si priaznivcov. Inšpiráciu na Mesačné kroniky získala pri písaní na  National Novel Writing Month , keď začala upravovať príbeh o Kocúrovi v čižmách. V českom jazyku okrem Mesačných kroník bola preložená aj jej ďalšia kniha Regenáti.

Web autorky

Pozitíva

  • objasnenie príbehov z hlavnej série
  • zaujímavá romantická rovina
  • pomerne nečakaná

Negatíva

  • skôr súčasť hlavnej série ako bonus

Komu sa bude páčiť?

Ak ste ešte Mesačné kroniky nečítali, Nejkrásnější vám odporúčam čítať ako štvrtú. Autorka tým spravila trochu zmätok v sérií, no ak ju preskočíte, ujde vám pár veľmi podstatných súvislostí. Napriek tomu sa nie je prečo hnevať, Levanin príbeh je jeden z najlepších z celej série.
9

Úžasné

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 9
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 9
Autorov štýl - 9
Hlavná postava - 9
Vedľajšie postavy - 9

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password