Cress | Horšia sa nám Mesačné kroniky?

Rozprávky bratov Grimovcov na pozadí ďalekej budúcnosti. Že to nejde k sebe? Marisa Meyerová dokázala, že zdanlivo nespojiteľné príbehy vedia spolu fungovať ruka v ruke. V tomto dieli Mesačných kroník sa prebudí príbeh Zlatovlásky, no miesto temnej veže ju z vesmírnej družice mieri zachrániť posádka Zvončeka, ktorá sa chtiac–nechtiac rúti do pasce.

Kto už čítal Mesačné kroniky, vie, že s každou pridanou knihou sa príbeh rozrastá o jednu novú líniu. Tento raz je to príbeh nežnej a romantickej Cress, ktorá život obyčajných ľudí pozná len skrz kamery a úlomky správ z internetu. Netají sa ani tým, že odmala sníva o záchrane a presne si zvolila princa, ktorý by sa mal tejto úlohy chopiť.

„Príbeh nežnej a romantickej Cress, ktorá život obyčajných ľudí pozná len skrz kamery a úlomky správ z internetu.“

Na Mesačných kronikách sa mi páči, že každá nová hrdinka otvára iný pohľad na svet. Cinder aj Scarlet boli skôr tie drsnejšie postavy, no a Cress je jednoducho rojko.

Stále ma fascinuje, ako si rozprávky dokážu uchovať svoje základné črty. Zároveň sa zmenia natoľko, že sú pre vás niečím novým a netradičným. Bohužiaľ, nebudem ani tajiť, že Cress pre mňa bola zatiaľ tou najslabšou časťou.

Štýl, akým je kniha písaná, nejak nesklamal. Mesačné kroniky už od prvého dielu majú dobre vyváženú akciu a popisy. Len mám pocit, že autorka na seba toho nakopila príliš veľa. Niektoré zápletky sa hýbu dopredu príliš pomaly. Hlavne v prepínaní z Cress na Cinder mi prišlo, že autorka to urobiť musí, aby Cinder niekam podala pre väčší zámer, no v samotných odbočkách nemala čo ukázať.

„Séria si stále drží úroveň síce Cress bola mierne slabšia.“

Knihy postupom naberali na hrúbke, snažia sa poňať pomaly celý vesmír, ukázať, čo sa deje s každou postavou. Na jednej strane vzájomné prepletenie obdivuhodné, na druhú stranu mi niektoré odbočky prišli mierne vynútené a Cress už pre mňa nebola tak dobre čitateľná.

Za čo som ale šťastná, je dynamika medzi novou dvojicou. Pre ich rozličné povahy v rozhovoroch nechýbal ani humor. Cress nenápadne otvára dvere k Winter, no tentokrát sa ich prepojenie neukazuje úplne na konci knihy, čo veľmi oceňujem. Winter sa spomenie hneď vo viacerých scénkach, a tým vás ešte viac naláka na čítanie posledného dielu. Samozrejme, v knihe čakajú mnohé prekvapenia, ktoré vás isto nenechajú chladnými.

Ukážka: „Celé hodiny sledovala kontinenty pod sebou a představovala si, jaké to asi je. Výhledu na Měsíc se však vždycky vyhýbala. Někdy její družice prolétala kolem Měsíce tak blízko, že jí vyplnil celý výhled, a ona viděla ohromné třpytící se kupole na jehopovrchu a zářící města, v nichž měsíčňané žili. Kde dříve žila i ona. Před lety. Než ji poslali do vyhnanství.”

Konečne sa ukážu aj iné provincie na Zemi! Dokonca sa odhalí príbeh nášho starého známeho doktora Erlanda. Táto krátka pasáž patrí k mojim obľúbeným, takže dúfam, že si ju užijete rovnako. Séria sa pomaly, ale isto, blíži k veľkému vyvrcholeniu a ja sa nemôžem dočkať, ako to s našimi hrdinami dopadne.

Ak ste stále ešte k Mesačným kronikám nenašli cestu, oberáte sa o skvelý čitateľský zážitok. Napriek tomu, že Cress bola mierne slabšia, séria si stále drží úroveň a potvrdzuje to aj novela Nejkrásnejší, ktorú vám odporúčam čítať ešte pred Winter.

Mesačné kroniky sú geniálne prerozprávanie klasických rozprávok, síce nie v podobe, akej by ste asi čakali. Ak hľadáte niečo skutočne originálne, tieto knihy nesmiete vynechať. Mesačné kroniky sa pýšia skvelou čitateľnosťou a napriek dĺžke si ich zamiluje aj menej pravidelný čitateľ. Možno raz budeme rozprávať svojim deťom rozprávku o kyborgovi, ktorý stratil nohu na plese… (čítaj viac)

Recenzie zvyšných dielov nájdete aj tu na Imaginaria.sk!

Názov: Cress

Žáner: Fantasy / sci-fi

Jazyk: český

Rok vydania: 2014

Dĺžka: 616 strán

Publikum: Pre deti a mládežPre dospelých

Krajina pôvodu: Amerika

 je jedna z mála spisovateliek, ktorej kritika už vôbec nevadí. Ešte pred Cinder sa venovala písaniu fan-fikcií na Sailor Monn. Často spomína, že práve internet jej pomohol zdokonaliť písanie a získať si priaznivcov. Inšpiráciu na Mesačné kroniky získala pri písaní na  National Novel Writing Month , keď začala upravovať príbeh o Kocúrovi v čižmách. V českom jazyku okrem Mesačných kroník bola preložená aj jej ďalšia kniha Regenáti.

Web autorky

Čas na diskusiu. Povedz svoj názor!

Páčil sa ti tento článok? Podelíš o svoje dojmy z knihy? Páčila sa ti nová dvojica? Napíš mi to do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije! Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky.

Pozitíva

  • nová romantická hrdinka
  • odhalenie minulosti postáv
  • chytľavý štýl autorky

Negatíva

  • veľa ťahavých pasáží
  • vedľajšie scény občasne nemali veľa čo ukázať

Komu sa bude páčiť?

Cress je tretie pokračovanie série Mesačné kroniky, takže pre koho iného ako pre fanúšikov. Séria isto stále stojí za to, napriek môjmu menšiemu sklamaniu, kniha má stále dostatok pozitív. Nebojte sa jej! Ani tej narastajúcej hrúbky...
7.2

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 7
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 6
Autorov štýl - 9
Hlavné postavy - 8
Vedľajšie postavy - 6

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password