Cinder | Bolo, nebolo dievča, ktoré raz stratilo nohu na plese

Príbeh o Popoluške pozná už asi každý. Mladé dievča bez rodiny žijúca pod nadvládou zlej macochy a rozmaznaných sestier, očarujúci princ, prach, špina a popol- toto všetko skutočne nájdete aj v modernom prevedení, len nie v podobe, v akej by ste asi čakali…

Čo si teda predstaviť pod pojmom moderná Popoluška? Čo tak kyborga?

Cinder si za svoj krátky život vytrpela dosť. V detstve prežila nepeknú haváriu, po ktorej jej značnú časť tela museli nahradiť robotické protézy. Z časti človek, z časti robot. Škaredá hračka prírody a nenávistné a pohŕdavé pohľady okolia jej to nikdy neprestanú pripomínať.

Byť robotom má svoje výhody. Cinder je najlepší mechanik v okolí a o zákazníkov nemá núdzu. Vo svojej malej dielni sa doteraz, okrem samoty, mohla obávať len dvoch vecí- vojny s Měsíčňany a nevyliečiteľnej smrteľnej choroby- letumózy.

Jej život sa prevracia naruby v momente, keď do obchodu vstupuje princ Kai s netradičnou požiadavkou a jej jediná ľudská priateľka je odvedená do karantény po nakazení smrteľným morom. Matka zo smrti svojej dcéry obviňuje Cinder a daruje jej telo na výskum, čo je „pocta,“ z ktorej sa nikto nikdy nedostal živý.

Celý príbeh sa odohráva v našej blízkej budúcnosti. Ľudia cestujú na vznášadlách, v domácnostiach vypomáhajú androidy a náš technický pokrok nepozná hraníc.

 

„Veci nezlučiteľné dokopy v Cinder zapadajú do seba a vytvárajú pútavý a napínavý príbeh o priateľstve a sebaobetovaní.“

 

Napriek tomu, že kniha je poňatá viac ako sci-fi, nemusíte sa báť prehnaných technických opisov, nových názvov a nezapamätateľného prostredia.

Marissa Meyerová vytvorila originálne a príjemne prepojenie klasickej rozprávky a apokalyptického sveta. Veci nezlučiteľné dokopy tu zapadajú do seba a vytvárajú pútavý a napínavý príbeh o priateľstve a sebaobetovaní.

Áno, čítate dobre. Napriek klasickej predlohe by som Cinder nenazvala romantickou.

Ak vám tento nápad znie hocijako šialene, verte mi, že ja som to cítila rovnako. Popoluška a kyborg znie prinajmenšom hlúpo, no od tejto knihy som čakala veľa.

„Vedela som, že séria je pomerne populárna a rýchlo som pochopila prečo.“

Vedela som, že séria je pomerne populárna a rýchlo som pochopila prečo. Kniha je sama o sebe veľmi dobre čitateľná. Za deň prejdete desiatky strán a čas vám utečie ako voda. Cinder je príbeh, ktorý sa číta doslova sám.

Dejovo kniha nie náročná a záver hádam uhádnete rýchlejšie, ako ho vedela autorka. V tomto prípade to vôbec nevadí. Napriek tomu, že väčší spád kniha dostáva až za prvými sto stranami, nemôžem tvrdiť, že Cinder si ma nezískala už v úvode.

Nemalú úlohu na tom má asi aj hlavná hrdinka. Ťažký osud ani okolnosti ju neprinútili zúfať a utápať sa v sebaľútosti, ako býva zvykom v každej Young Adult. Jej čisto praktická povaha, chladná hlava a logika mi boli veľmi sympatické.

 

„Veci nezlučiteľné dokopy tu zapadajú do seba a vytvárajú pútavý a napínavý príbeh o priateľstve a sebaobetovaní.“

 

Okrem toho oceňujem, že autorka nám dovolila nazrieť aj do jadra iných postáv. Nové pohľady, zápletky, myšlienky, to všetko ozvláštňuje a dotvára dej.

Ak by som knihe mala niečo vytknúť, tak celkový dojem, ktorý kniha zanecháva. Cinder je oddychové čítanie, nesnaží sa zapôsobiť na city ani vzbudzovať empatiu.

Kniha sa dá prečítať s nadhľadom bez hlbšieho ponorenia. Pre náročnejších čitateľov tu nečakajú dlhočízne monológy ani krásne úvahy na presýtenie duše. No na svoj žáner, klobúk dole.

Myslím, že je to dielo, ktoré stojí za prečítanie. V mojej domácej knihovníčke preplnenej fantasy je táto jediná o robotoch, androidoch a kyborgoch. A určite je jediná o kyborgovi, ktorý na plese stratil nohu…

 

Pozitíva

  • Originalita
  • Veľmi dobrá čitateľnosť
  • Len mierne romantické

Negatíva

  • séria je pomerne dlhá a je dobré si prečítať aj novely (4+2)- čo môže niektorých odradiť

Komu sa bude páčiť?

Zažeňte predsudky, ktoré vo vás anotácia môže vzbudzovať. Tí, ktorí si prečítajú pár strán, Cinder už nepustí. Celá séria je veľmi prepracovaná, originálna a zároveň elegantne jednoduchá zároveň. Autorka má štýl hodiaci sa do filmov-bez zbytočných scén a tak akurát opisov. Preto odporúčam napriek dĺžke aj menej skúseným čitateľom. Ťažko by ste našli lepšiu fantasy pre dievčatá.
7.8

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka - 8
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 8
Autorov štýl - 9
Hlavná postava - 7
Vedľajšie postavy - 7

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password