Najobľúbenejšia kniha Christophera Paoliniho | Serafína-Skrytá tvár

„Neobyčajne napísaný príbeh o najzaujímavejších drakoch, s akými som sa vo fantasy svete stretol“ Paoliniho postoj je jasný. A čo ten váš? Zláka vás názor Dračieho jazdca alebo sa pozriete knihe najprv na zúbok? Ak áno, poďme si povedať, čo vás na tejto ceste čaká.


Blížiacim sa výročím vzájomnej dohody drakov a ľudí vzrastá napätie. Smrť princa otriasla celým kráľovstvom a vyvolalo veľké nepokoje. Ako možno udržiavať mier s beštiami, ktoré sú v jednom okamihu ľuďmi, a v druhom už trhajú hlavy od tiel? Serafína vie, že ak jazýček váhy padne na akúkoľvek stranu, všade príde o časť rodiny, ktorú miluje. Jediným riešením ako zachrániť seba a uchovať mier je nájsť skutočného vraha. Lenže ako pri tom zachovať vlastné nebezpečné tajomstvo, ktoré by ju mohlo stáť život? 

Chaos a neporiadok. Asi tak by som opísala začiatok príbehu. Kniha vás nechá vpadnúť rovno do dňa Serafíinho narodenia.  Zo všade nečakane vyskakujú neznáme pojmy, názvy krajín, svätých, ich jazykov.

Ani neviete ako, stojíte na nádvorí o dvadsať rokov pozdejšie a matne si uvedomujete, čo sa vlastne robí. Hold, to je cena, ktorú musíte prijať, ak si chcete prečítať naozaj kvalitne spracovanú fantasy. A to je niečo s čím by som dokázala žiť…

Lenže kniha ponúka až príliš veľa pojmov, ktoré sa hlavne v druhom diely ukazujú ako podstatné. Pre mňa, osobne, bola aj tak najhoršia črta Serafínina záľuba v hudbe. Pri mojom totálnom hudobnom antitalente som si občas neškrtla ani pri názvoch hudobných nástrojov.

 

„Kniha neponúka nejaké veľké zvraty. Celkovo je to veľmi pohodové dielo vhodné na dlhé večery.“ 

 

Našťastie, autorka asi predpokladala, že nie všetci sme začínajú konzervatoristi. Vzadu, rovnako, ako u Paoliniho Odkaze dračích jazdcov, nájdete rôzne vysvetlivky, zoznamy postáv, sviatkov a kráľovstiev. Neviem, ako u vás, ale u mňa v deväťdesiatich percentách vyhráva lenivosť . Čo znamená, že sa radšej zvyšok deja budem modliť, aby som to po čase pochopila, ako si to mám ísť pozrieť…

Kniha má jedno veľké plus­- drží sa ďalej od všetkých klišé. Romantika je na bode mrazu. Žiadne uvrešťané dievčatká, čo sa bez chlapa ani nepohnú.Príbeh sa točí okolo vyšetrovania smrti princa a Serafininho vnútorného sveta. Celkovo je to veľmi pohodové dielo vhodné na dlhé večery. Autorka vás malými logickými krôčikmi vedie po príbehu a až na konci pochopíte, čo to vlastne znamená ticho pred búrkou. Šokujúce odhalenia a vír boju­ na to sa oplatilo počkať. Inak kniha neponúka nejaké veľké zvraty.

„V hlave mi zneli jeho slová, ktoré mi povedal iba pred dvoma týždňami, toho dňa, keď som odchádzala k dvoru: Za nijakých okolností nesmieš na seba upútať pozornosť. Keď už nebudeš myslieť na vlastné bezpečie, tak si aspoň uvedom, čo by som stratil ja!“

Oceňujem Serafínu ako postavu. Prečo? Pretože nie je dokonalá. Klame a podvádza pre vlastné záujmy. Úprimnosť je luxus, aký si ona nemôže dovoliť. Život sa s ňou nehral a až príliš dobre si uvedomuje, že stať sa milou a priateľskou môže, až jej tajomstvo bude v bezpečí. Čo som považovala za dosť kruté, keďže Serafína vo svojej podstate je veľmi nežná a láskavá žena.

Vyhľadávaš literatúru s dračou tematikou či je pre teba skôr netypická? Akú inú podobne ladenú knihu by si odporúčal? Aký je tvoj názor na knihu? 

Podeľ sa o svoje zážitky v komentári! (Pôvodná recenzia na Čítaj.to)

Pozitíva

  • originálny dej
  • bez romantiky
  • netradičná hlavná postava

Negatíva

  • priveľa názvov
  • bez napätia
  • občasný chaos a neprehľadný dej

Komu sa bude páčiť?

Príjemná oddychová kniha pre milovníkov fantasy. Zaujme skôr pre dievčenské publikum. Nevhodná pre začiatočníkov a občasných čitateľov (pre príliš zložitý svet plný pojmov). Človek môže mať problém predstaviť si niektoré veci a preto sa ťažšie dostáva do deja.
4.8

Nič moc

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 7
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 4
Autorov štýl - 4
Hlavná postava - 6
Vedľajšie postavy - 3

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password