• Posvieťme si na to!

Satsuriku no Tenshi: Vitajte v budove smrti | RECENZIA

Keď sa Rachel prebudí v starej opustenej budove, vypadá to ako skutočné peklo. Divné odkazy na stenách ju vedú chodbami, no Rachel blúdi aj vo vlastných spomienkach. Kto je? Prečo je tu?

Tieto otázky však rýchlo vystrieda strach. Po spodných poschodiach sa pohybuje šialený chlap s kosou. Smrť je bližšie než sa zdá, ale všetko ostatné už nie je tak isté.

„Rachel prichádza za svojim prenasledovateľom s nečakaným návrhom. Na konci ju musí zabiť.“

Začína sa boj o život, a prekvapivo Rachel si zrazu nepripadá v ohrození. Prichádza za svojim prenasledovateľom Zackom s nečakaným návrhom. Dostane ho z budovy, pod jedinou podmienkou. Na konci ju zabije.

Šialený sľub spája na pohľad úplne nekompatibilné postavy. Rachel vypadá ako stelesnenie anjela, zatiaľ čo psychopatický Zack je jej presným opakom. Ukričaný, vulgárny a násilný. Satsuriku no Tenshi sa pokúsilo vytvoriť dynamickú dvojicu. Ako toto spojenectvo vyšlo?

Bohužiaľ, nie najlepšie. Napätie medzi nimi sa vytráca už po pár dieloch, keď sa ukazuje, že Rachel je skutočne prázdna a bez emócií ako bábika. Vedenie tímu teda ostáva na Zackovi, ktorého len pár mozgových buniek delí od opice.

„Na miesto jej vraha stoja doslova zástupy (so mnou na prvom mieste).“

Rezignácia hlavných hrdinov je asi najväčší problém, v celom anime. Obe postavy sú každým dielom generačnejšie. Na ich opísanie vám stačí pár slov a jediný vývoj zažijeme pri odhalení ich minulosti. Spomienky postáv otvárajú trochu závažnejšie otázky, avšak prichádzajú v momente, keď už vám na hlavnej dvojici nebude záležať.

Zack je definitívne jedna z najotravnejších postáv, aké v anime nájdete. Je hlučný a impulzívny. Svoje konanie ospravedlňuje svojou blbosťou. Zack si to aspoň môže dovoliť, ale správanie vedľajších postáv často nedáva zmysel. Ako naši hrdinovia postupujú poschodiami, ukazuje sa, že na každom je boss, ktorý nemá v úmysle pustiť dvojicu ďalej.

Nepripomína vám to hru? Výborne! Pretože Satsuriku no Tenshi je pôvodne hra. Žeby sa nejaké informácie stratili? Určite!

„Skúsme nájsť aj nejaké pozitíva!“

Napríklad, prečo všetci majú taký záujem o Rachel? Na miesto jej vraha stoja doslova zástupy (so mnou na prvom mieste). Mrazilo vás pri pomyslení, že kráska chce umrieť? Po milióntej hádke typu zabi ma – nie, budete vy tí, ktorí zakričia: „Zabijem ju ja!“ A Zack bude stále len vrieskať niekde v pozadí.

Dialógy v Satsuriku no Tenshi sú proste príšerné. Postavy opakujú dookola to isté. Celá hororová atmosféra vytráca práve na hlúpych kecoch. Satsuriku no Tenshi však nie je ani anime, ktoré môže pôsobiť vtipne. Nehovoriac o tom, že toto je prvýkrát, čo mi nesadli hlasy postáv.

Hanenia bolo dosť, skúsme nájsť aj nejaké pozitíva! Tým očividným je animácia. Dizajny postáv sú zaujímavé. Nie unikátne, ale máte chuť dozvedieť sa, prečo sú všetci v tejto budove. Aká realita to vlastne je: život po smrti alebo hra násilného psychopata?

„Aká realita to vlastne je: život po smrti alebo hra násilného psychopata?“

Počas celého sledovania čakáte na niečo. Dobrú hlášku, múdru myšlienku, nečakaný zvrat, ale nič neprichádza. Koniec sa snaží byť zaujímavý, ale len ukazuje, ako niektoré veci boli nedomyslené: pohyb po celej budove, koľko tam strávili času, odkiaľ sa vzali postavy… A je toho omnoho viac. Posledných pár minút necháva všetko otvorené, takže zase len prichádza frustrácia, že vlastne ste sa nič nedozvedeli.

Mne z celého anime ostalo len prvotné dojatie, že sa našli duše, ktoré spolu nikdy nemali existovať. Satsuriku no Tenshi nesplnilo nič, z očakávaní a nemôže sa vyhovoriť ani na dĺžku, keďže má netypických šestnásť epizód. (Na Myanimeliste nájdete zapísaných len dvanásť, ale nenechajte sa zmiasť.) Za mňa Satsuriku no Tenshi je jeden z najslabších zážitkov, ktoré som si pri anime zažila.

Podobné anime

Fate/Extra: Last Encore

Technologické peklo maskujúce sa ako raj, akadémia Tsukimihara je umelá stredná škola, ktorá slúži ako prostredie pre budúcu vojnu svätého Grálu. Je len jedna cesta. Tam hore. Existuje ešte nejaká nádej? Alebo ostala len nezmyselnosť vojny, v ktorej už nemá kto pokračovať?

Recenzia sa pripravuje

Death Parade

Nie je žiadne nebo ani peklo, len bar, ktorý stojí medzi reinkarnáciou a zabudnutím. Ak život je len hra, prečo by ňou nemohla byť aj smrť? Bowling, šípky, vzdušný hokej, alebo čokoľvek medzi tým, barman už čaká s pripravenou stávkou, aby našiel čisté duše medzi zloduchmi.

Recenzia sa pripravuje

Anime štúdia J.C.Staff

Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka

Ako zbaliť dievčatá v Dungeone? Ak ste niekedy chceli život ako v RPG, náš hrdina ho žije. Každý deň sa vyberá na výpravy do veže, kde poráža príšery a zbiera drahokamy. Dokonca je oddaný božstvu. Vlastne osamelej bohyni, o ktorú nikto z dobrodruhov nemá záujem. Podarí sa im ukázať, že sú najlepšia dvojica v meste?

Recenzia sa pripravuje

Flying witch

Každá mladá čarodejnica raz opustí svoj domov, aby sa vzdala na učenie. Makoto sa vyberá za bratrancom, do malej dedinky spätej s prírodou. Ideálne miesto, kde sa stretávajú staré božstvá, magické bytosti a to všetko v kruhu rodiny. Oddychové anime plné pozitívnej energie!

Recenzia sa pripravuje

Klub čítajúcich a hrajúcich otaku 

Dům o tisíci patrech

Hlavný hrdina sa ocitá vo zvláštnom dome, bez mena, pamäte, len s notesom v kapse a jednou zvláštnou schopnosťou. Z nejakého dôvodu je neviditeľný. Podľa zápiskov v notese sa zdá, že sem prišiel s veľkým poslaním – zachrániť princeznu Tamaru a zvrhnúť bezcitného vládcu.

Recenzia sa pripravuje

Lost Dimension

Zoznámte sa so svojou špeciálnou jednotkou. Medik, telepat, veštec a je ich omnoho viac. Vaše rozkazy sú jasné. Dostať sa na vrchné poschodie a zlikvidovať šialenca, ktorý ohrozuje celú Zem. Problém však nepredstavujú len nepriatelia, medzi vami sú zradcovia. Nájdete ich skôr než oni zničia vás?

Recenzia sa pripravuje

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Verím, že sa ti článok páčil a pomohol. Ak áno, pripoj sa k ďalším čitateľom, ktorí šíria kvalitný obsah. Zdieľaj ho a pripoj sa k fanúšikom Imaginaria.sk na našom Facebooku. Stretneme sa u ďalšieho článku!

Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?