Rady a tipy

Knižnica alebo kníhkupectvo? Ako sa knihy dostávajú k svojim čitateľom? Vynecháme dlhú a náročnú cestu, pri ktorej si spisovateľ trhá vlasy, prelieva pot, krv a isto občasne aj slzy, aby dostal tých úbohých 10% až sa jeho milovaná kniha dostane na pulty. Vtedy kniha začne bojovať o vlastné prežitie medzi ostatnými rovnako sľubnými, lepšími aj horšími dielami, a snaží sa upútať oko svojho nádejného čitateľa.

Tu nastupujeme na rad my. Alebo lepšie povedaná naša peňaženka. Povedzme, že ako každý študent, aj ja som na tom finančne…ehm…na veľmi zlej ceste.

„Nejaká z mojich masochistických pohnútok ma predsa dostane do kníhkupectva medzi všetky tie krásne knihy.“

Nejaká z mojich masochistických pohnútok ma predsa dostane do kníhkupectva medzi všetky tie krásne knihy. Okamžite si padneme do oka, no pre dobrý pocit na duši (ktorý sa často nedostaví) sa rozhodnem radšej počkať až sa titul dostane aj do miestnej knižnice.

Ak patrím k tým šťastným, bude tam o pol roka. V tom  horšom prípade- nikdy.

Výlety do knižnice musím podnikať pravidelne, pretože úplne nové tituly sa nedajú rezervovať a musím mať šťastie, že nejaký čitateľ si ju nenechá tri mesiace, na čo má úplné právo. Čas beží, beží. Tri mesiace tam, tri mesiace inde. A kniha je požičaná pol roka.

„Môžem hľadať medzi všetkými tými otrhanými knihami. Keď ju konečne nájdem, zistím, že kniha sa podobá skôr cézarskému šalátu…“

Keďže už pomaly možno aj stráca na popularite, presúva sa do bežných radov, kde ju môžem hľadať medzi všetkými tými otrhanými knihami.

Keď ju konečne nájdem, zistím, že kniha sa podobá skôr cézarskému šalátu, ktorý som mala na obed než niečomu, čo by, podľa môjho, malo byť aspoň čitateľné. Dlho váham či to, čo mám nazývať knihou, vezmem domov alebo nie.

Nakoniec sa predsa len vraciam do kníhkupectva, kde som bola už pred rokom a kupujem si radšej vlastný výtlačok, ako sa každý deň pozerať na to utrpenie, ktorým si musela tá kniha prejsť.

„Žalostne informované knihovníčky, tituly, ktoré chceme sa tam ani nenachádzajú alebo sú stále vypožičané.“

Tu nie je otázka kníhkupectvo či knižnica. Len pocit, kedy čitateľovi dôjde, že za svoj koníček musí, chcieť-nechcieť, platiť…

Nie je pre mňa záhadou, prečo knižnice krachujú a nik do nich nechodí. Často tam pracujú žalostne informované knihovníčky, tituly, ktoré chceme sa tam ani nenachádzajú alebo sú stále vypožičané. Občas sa snažím nájsť jediný dobrý fakt na knižnici a vážne mi to nejde…

Náš tip!

Chceš vedieť ktoré tituly stoja za to?

Imaginaria.sk ti ponúka celú radu recenzií od noviniek po staršie knihy za bagateľ!

Nevieš čo by ťa mohlo baviť?

Skús naše Rady a tipy pre knihomolov! Každý článok ti poskytne prehľad kníh presne pre teba!

Napíšte mi do komentára:
Čo si vyberáš ty- knihkupectvo alebo knižnicu? Ako často si kupuješ/požičiavaš knihy? Vraciaš požičané knihy načas či si už platil/a pokutu? Ak si požičiaš knihu najprv v knižnice, zvykneš si ich potom aj kúpiť?

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password