• Posvieťme si na to!

Ousama game the Animation: Komédia alebo horor? | RECENZIA

Ousama game má len pár pravidiel. Po tom, čo Kráľ vydá rozkazy, ostáva 24 hodín na ich vyplnenie. Všetci v triede sa musia zúčastniť. Hru nie je možné svojvoľne opustiť. Kto nevyplní rozkaz, bude potrestaný. A o ľuďoch, ktorí zhliadli toto anime, možno už nikdy nebudete počuť!

Ak sa nazdávate, že sa vás snažím nalákať na zmes Danganronpy a Kruhu, bohužiaľ, sa mýlite. Je tu len reálna šanca, že po Ousama game budete chvíľu prehodnocovať, prečo vlastne milujete anime.

No hádam nebudeme hneď takí pesimisti, že? Kvalitu anime nám nik nevyvráti,len sa stáva, že niektoré sú lepšie ako iné. To je logické. Poďme si ho radšej rozobrať krok po kroku. Môžme netradične začať openingom! Pamätám si, že ten tvoril dobrý začiatok každého dielu: „This is the end! This is the end!“ 

Zdá sa to prorocké, ale ani toto Osama game nevyšlo. Vráťme sa radšej k príbehu.

Nobuaki Kanazawa sa snaží hodiť minulosť za hlavu a začať nový život. Tá ale na seba nenechá dlho čakať. V triede jeho spolužiaci dostanú divnú SMS od niekoho, kto sa prezýva Kráľ. Spolu s ňou prichádzajú aj šialené pravidlá. Aká hlúposť! Má to byť šikana od toho nového? Lenže len Nobuaki vie, že tento raz musí hru zaraziť. Skôr než všetci umrú v krvavom kúpeli.

„Zaujímavá zmes Another s Mirai Nikki. Ousama game nezačína zle.“

Ousama game popravde vôbec nezačína zle. Zaujímavá zmes Another s Mirai Nikki, proste sľubuje šou, ktorá by mala byť poriadna jazda. Desivo chladné správy s rozkazmi, ktoré idú proti morálnym zásadám. Kto ich posiela? Už behom pár hodín nastáva prvá smrť.  Tvárou v tvár smrti príde aj drastický obrat v osobnostiach niektorých postáv. To bol ten moment, keď som naozaj čakal, čo sa bude diať ďalej.

Kráľ je poriadny bastard. Dievčatá núti do sexu s neznámymi mužmi. Ak máte najlepšieho kamaráta a priateľku, môže vám byť jasné, kto ďalší skončí v posteli. Ale príkazy nemusia mať vždy logiku. Kráľ si žiada obete, preto občas postavy nechá rozhodnúť, kto ďalší sa ocitne v kaluži krvi. Stačí len pár ťukov do klávesnice. Koho meno napíšeš?

Drastickosť pôvodného nápadu je brilantná a dúfala som, že jeho rozuzlenie bude tiež. Lenže Ousama game už nechcelo byť fantasy horor. Ako teda vyriešiť niečo, čo od prvého pohľadu vyzerá nadprirodzené? Fyzikálne! Nie, chemicky! Pardon… To slovo malo byť vlastne nelogicky.

„Ak máte správne morbídnu partu, pustite si to ako hororovú komédiu.“

Niekde od štvrtej epizódy veci začínajú ísť…z kopca? Skôr zo stometrového zrázu a moje jediné očakávania sa upierali k vyriešeniu samotnej hry. Charakterov sa držať nejde, pretože tvorcovia len potrebovali chodiace a vreštiace vrecká krvi. Z celého príbehu si najviac pamätám vreskot. Veľa kriku, fňukania, no hlavne otravné jačanie postáv, ktoré upozorňuje na to, že sa im asi deje niečo brutálne. Inak by sme na to neprišli, že?

Smrť postáv je tak bežná a nezmyselná, až miestami pôsobí vtipne. Čítala som názory mnohých ľudí a jednoznačne sa s nimi zhodujem na jednom. Toto anime je úplný odpad, no ak máte správne morbídnu partu, pustite si to ako hororovú komédiu. Keď sa nad tým zamyslím, je to slabá anime verzia Scary Movie. Pritom Osama game, má potenciál na viac! V pozadí zazriete vážne spoločenské problémy, ako domáce násilie, vzdávanie sa snov, nevera.

„Ousama game je aj pre poriadneho masochistu až príliš veľká bolesť v zadku…“

Lenže postavy miesto toho, aby začali spoločne riešiť, ako prežiť, čo sa to vlastne deje a ako hru ukončiť, uprednostňujú sami seba a umierajú čoraz nezmyselnejšie. Hŕstka výnimočných sa o to rozriešenie pokúsi, ale miesto toho, aby sa anime snažilo vytvoriť aspoň hŕstku postáv, ktoré si obľúbite a budete fandiť, prichádzajú len ďalšie nezmyselné úmrtia. Nehovoriac o tom, že príbeh do seba vtlačil minimálne dve mangy. Čo to presne znamená?

Flashbacky a neustále prelínanie dejových línií. Nezamietam tento nápad, keby sa držali minulosti len, aby sme sa viac dozvedeli o hlavnom hrdinovi, ale mám pocit, že celé uchopenie minulosti slúžilo len pre efekt. Čo je lepšie, ako vidieť smrť dvadsiatich postáv? Predsa si užiť smrť štyridsiatich postáv! Okej, s číslami preháňam, ale koncept chápete.

„Chcete ďalšiu sériu Ousama game? Hhh? Hhh?“

Nič o nich nevieme, na nikom nám nezáleží. Také postavy treba písať! Nedávno som videla, že Crew sa chystá vydávať práve mangy Ousama game. Možno sa aspoň dozvieme viac o postavách. Ak manga nepôjde len po brutalite, ale zahrnie tam trochu psychológie, ukáže mi, že ich životy neboli márne, mohlo by to mať potenciál.

Anime má veľmi vzdialené náznaky, ale nerobím si nijakú nádej, že keby tvorcovia tieto príbehy rozdelili, tak by to zlepšilo kvalitu. Ousama game je aj pre poriadneho masochistu až príliš veľká bolesť v zadku. Dvanásť dielne horory nefungujú. Z dobrého potenciálu sa zamerali len na gore. Ostatne, možno dúfali, že anime bude mať dostatočný úspech na ďalšiu sériu. Na konci je jasne naznačené: „Nabudúce uvidíte.“ Akoby tvorcovia tak nenápadne podsúvali vtieravú otázku: „Chcete ďalšiu sériu Ousama game? Hhh? Hhh?“ Mne stačilo, ďakujem.

Bude sa vám páčiť…

Mahou Shoujo Ikusei Keikaku

Kedysi sme ich potrebovali, ale čo sa stane, ak je zrazu na svete málo mágie? Magické dievčatká začínajú boj o prežitie, kde sa každý vracia k primitívnym pudom „zabi alebo budeš zabitý.“ Dievčatá pomaly strácajú sami seba a odhaľujú vnútro, ktoré často nie je práve magické…

Recenzia sa pripravuje

Corpse party

Nepodarený rituál presúva kamarátov v čase a priestore do školy, ktorá predtým stála na mieste rituálu. Hovorí sa, že pár detí tu brutálne zavraždil neznámy páchateľ a ich zmučené duše stále bažia po spravodlivosti.

 

Čítaj recenziu!

Juuni Taisen

Každých dvanásť rokov prichádza bitka, v ktorej sa stretáva dvanásť zvláštnych bojovníkov. Znamenia horoskopu zabíjajú jeden druhého. Cena je pridobrá pre viacerých. Víťaz môže byť len jeden!

Čítaj recenziu!

Another

To, čo sa začalo ako krutý žart, teraz končí vraždami. Ak do triedy príde nový žiak a v triede chýba lavica, žiaci umierajú za záhadných okolností. Kouichi Sakakibara však svoju lavicu mal prichystanú, tak ako to, že počet nesedí?

 

Čítaj recenziu!

Podobné knihy a hry

Zero Escape trilógia (pre Ps4, PsVita)

Celú sériu spája koncept deviatich ľudí, ktorý sú unesení psychopatom menom Zero. V snahe nájsť cestu von sa odhaľuje pravá povaha postáv. Desivá atmosféra, vraždy, konšpiračné teórie a riešenie logických úloh prechádza celou touto geniálnou sériou.

Čítať recenziu

Danganronpa (pre Ps4, PsVita, PC)

Hope’s Peak Academy je škola pre nadaných. Náš hlavný hrdiná je ten najväčší šťastkár na svete. Alebo nie? Čoskoro totiž zisťuje, že spolu s ostatnými spolužiakmi je tu zavretý. Ich únosca má jasnú predstavu. Zmaturuje ten, kto predvedie dokonalú vraždu!

Čítať recenzie

HP práve našiel telefón na zadnom sedadle taxi. Nález sa dokonca sám hlási sms a pozýva ho do hry o lákavé ceny. Nejaké to zbieranie bodov, postupovanie v rebríčku a prachy takmer za nič. Prečo nie? Lenže úlohy sú čím ďalej tým brutálnejšie a hrdina tuší, že už nie je cesty späť…

Čo je Klub čítajúcich otaku? Predsa klub spájajúci milovníkov anime a knihomolov. Hľadáte podobné knihy vašim obľúbeným anime? Spomenula som si na Game! Vrelo odporúčam hlavne audioknihu, ktorú som nedávno počúvala. Udržiava tú správnu severskú atmosféru!

Game je vtipný, napínavý, originální příběh, který rozhodně nenudí. Jsou zde zajímavé zvraty a odhalení. Já si prostě nemám na co stěžovat. Takováhle kniha je přesně dle mého gusta. Už se těším na Buzz. (youtuberka Lucy King)

Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?