• Posvieťme si na to!

Odkaz Dračích jazdcov | Prečo táto séria nie je až tak dobrá voľba?

Fenomén z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov. Príbehy Eragona a jeho dračice Zafiry sa stali klasickou fantasy po celom svete.

Pripravte sa množstvo bitiek, politiky, roztržiek, zákerností a dobrúžstviev na ceste Eragona pri plnení jeho bremena legendárnych Dračích jazdcov.

Ak sa vám páčil Tolkienov Pán prsteňov, isto neohrdnete nášho mladého hrdinu. Tieto knihy však nie sú pre žiadne bábovky! Zásobte sa trpezlivosťou a veľkou dávkou času…


Eragon

Ako sa to celé začalo? Ukážka z knihy: pdf

Jeden chlapec, jeden drak, svet dobrodružstva. Príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň.

Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc.

Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách…

Kto čítal knihu, zväčša neznáša film. Ja osobne som jedna z mála, čo tvrdí, že film je lepší, lebo uplatnil pravidlo „menej je viac.“

Eragon nie je pre začiatočníkov (moja prvá prečítaná fantasy a kniha vôbec, pšššt) , lebo len málokto sa pustí do knihy, ktorá má cez 500 strán.

„Väčšinu strán je tak zúfalo rovnakých, putovanie pomalé a zápletky nikdy nemajú tú pravú atmosféru.“

Problém je, že väčšinu tých strán je tak zúfalo rovnakých, putovanie pomalé a zápletky nikdy nemajú tú pravú atmosféru nebezpečia a gradácie, aby som si povedala: „Nie, prosím, nezabíjajte ho! On musí žiť, musí zachrániť Alagaëziu!“

Ak je niečo, čo naopak môžem oceniť, je nedokonalosť hlavného hrdinu- Eragon sa vyvíja počas celej série, začína ako chlapec a na konci je z neho plnohodnotný dospelý muž.


Eldest

Dobrodružstvo pokračuje! Ukážka z knihy: pdf 

Šíri sa temnota, prichádza beznádej, vládne zlo… 

Pokračovanie fantasy bestselleru Eragon opäť dobýva svet! Eragon cestuje so Zafirou do elfského mesta Ellesméra, aby podstúpil výcvik v čarovaní a boji, životne dôležitých zručnostiach Dračieho jazdca. 

Stráca istotu, nevie komu môže veriť, a osud kráľovstva, v ktorom temná ruka kráľa hrdúsi akýkoľvek vzdor, leží i naďalej práve v jeho rukách…  

Z nejakého dôvodu väčšina kníh, čo sa mi dostali do rúk, malo druhý diel lepší než prvý. Eldest nie je výnimka!

Dej je omnoho pútavejší a svižnejší, no ak príde na štýl, ak vám nesadla jednotka, pri dvojke nečakajte žiadny zázrak. 

„Dej je omnoho pútavejší a svižnejší, no ak príde na štýl, ak vám nesadla jednotka, pri dvojke nečakajte žiadny zázrak.“

Eldest sa mi páčil preto, lebo okrem Eragona sa viac zameriava na život Murtagha (vedľajšej postavy, z Eragona, ktorá v knihe nadobudne nemalý význam) a krutého kráľa. Celkom vítaná zmena nie? Vedieť viac o hlavnom záporákovi, tomu sa nehovorí nie. Z môjho pohľadu- najlepšia kniha série.

 


Brisingr

Prísahy, skúšky oddanosti, vzbura vrcholí…

Putovanie Eragona a dračice Zafiry sa ani zďaleka nekončí. Čakajú ich ďalšie ťažké skúšky v boji dobra proti temnému zlu, ale v príbehu už nejde len o nich…

Ako sa bude vyvíjať osud celého Kráľovstva a jeho obyvateľov? Ak sa vám páčili knihy Eragon a Eldest, od pokračovania Brisingr sa nebudete môcť odtrhnúť!

Fascinujúci príbeh je plný napätia, nečakaných odhalení a zvratov a nechýba v ňom ani Zafirin nežný humor.

Nebudem vedieť odtrhnúť? Ó, to nie… Vitajte na prehliadke tej nazbytočnejšej knihy vôbec! Dovoľte mi najprv povedať pár slov.

Kedysi séria Dračích jazdcov mala vyjsť ako trilógia. Paolinymu sa však zazdalo veľa vtlačiť tak komplikovaný príbeh do jednej knihy a tak ich rozdelil na dve- a vualá! Máme tetralógia…

„Kniha veľa vysvetlila, mala aj pár šokujúcich momentov“

Okej, prekusneme aj fakt, že v dobe, keď tieto knihy boli hitom, tak ja som musela na ďalšiu knihu čakať štyri roky! Všetko by som bola odpustila, keby Brisingr nebol tak zbytočný.

Áno, kniha veľa vysvetlila, mala aj pár šokujúcich momentov, no ak ste pozorní a domýšľaví čitatelia, radi kombinujete, prišli by ste na to, ako ja. Hovorí sa tomu škrtanie a redukcia, Paoliny. Keby si skúsil prepisovať, ako každý poriadny spisovateľ, nepotreboval by si to naťahovať štyri roky pre nič!


Inheritance

Ako dopadlo štvorročné čakanie? Ukážka knihy v:pdf

Na začiatku bol Eragon… Na konci je Inheritance. Nie je to tak dávno, čo bol Dračí jazdec Eragon obyčajným chudobným farmárskym chlapcom a jeho dračica Zafira obyčajným modrým kameňom v lese.

Teraz však práve od nich závisí osud celej civilizácie. Jazdec a jeho drak došli ďalej, než sa odvážil ktokoľvek iný. Podarí sa im poraziť samotného kráľa zla a obnoviť v Alagaëzii spravodlivosť? A ak áno, za akú cenu? 

Či sa oplatilo čakať? Ak by som vyšklbla prvých tristro strán– jop, myslím, že áno.

Napriek tomu ako negatívne to znie, Inheritance je podľa mňa krásne zakončenie Dračích jazdcov. Logické, dojímavé a krásne prepracované.

Poprvýkrát za tie tisícky strán som naozaj súcítila s Eragonom a želala mu lepší život, aký mu bol udelený. Autor aj náš hrdina ušili dlhú cestu. A je to na nich poznať…

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti so sériou? Aký je tvoj postoj k Odkazu Dračích jazdcov? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Napíš komentár

komentáre
 • Mě se líbil pouze první díl. Ty další už mi přišly hrozně nudné. Eragon se cvičil, bojoval, dával všemožné sliby atd. Od začátku do konce jsem přečetl pouze Eragona a Inheritence. Ale mám v plánu si je přečíst znovu.

  • Mne sa osobne páčil Eldest, pretože už vo filme ma zaujala postava Murtagha a to tam bol asi päť minút… No inak úplne chápem. Ja som najväčší problém mala s Brisingerom. vážne si myslím, že to chcelo len trochu rozviť inú knihu a celý Brisinger nikdy nemusel byť (alebo ak mám byť presnejšia-nemuseli byť 4 knihy, keďže Paolini to pôvodne plánoval ako trilógiu ) Ja som samozrejme dočítala do konca všetky, no stále nechápem, prečo je to tak ospevované…

   Ďakujem krásne za komentár. Dúfam, že ťa tu ešte uvidím. 🙂

  • Každému podľa chuti… Ja si myslím, že ten príbeh sám o sebe je skvelý. Koncept je fajn. Páči sa mi, že postavy kniha ku knihe dospievajú tak ako sám autor. Len si viem predstaviť omnoho lepšie spracovanie. Niekde to preškrtať, inde tomu dať lepší spád. Celé tie knihy mi prišli rozťahané a na to, že sa málokedy združuješ na rovnakom mieste, ten priestor nie je veľmi rozmanitý. Či už to boli hory, púšte, mestá, všetko bolo akési rovnaké…

   Príde mi vtipné, že Metro 2033, ktoré práve čítam, sa mi zdá omnoho plnšie a rozmanitejšie. A to hovoríme o post-apokalyptickom svete, kde už toho veľa neostalo 😀 Ja viem, že je to do istej miery porovnávať neporovnateľné, no nemôžem si pomôcť.

  • Myslím si, že práve to, čo si vyzdvihla ako mínus, robí celú sériu takou výnimočnou. Väčšina fantasy kníh je plná bitiek a krvi (nie že by to tu bolo inak), ale Eragon má pridanú hodnotu práve tým, že je v deji vložených mnoho filozofických, náboženských a existenčných otázok. Ukazuje to tak, že aj fantasy môže byť niečím viac, než len knihou na odreagovanie sa od tuctového života.

 • Mne sa ako vždy najviac páči posledná časť z hociakej série. Dosť ma naštvalo, že sa to skončilo takto podľa mna by mal napísať pokračovanie. Môj názor na film je taký: Dosť tam pozmenili najeké veci
  takže kto nečítal knihu v tom ma španjelskú dedinu.

  Nechcel som nikoho uraziť

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?