• Search
  • Lost Password?

Noragami: Očarujúci boh v teplákoch | RECENZIA

Dnes si svet nepredstavujme, ako miesto plné bohov dozerajúcich na náš osud. Zatiaľ čo mená niektorých bohov si ešte stále pamätáme, iní upadli do zabudnutia. No pravdou je, že každý z nás v ťažkej chvíli vysloví do vetra zbožné želanie. Práve cez tieto želania prežíva boh Yato, ktorý musí brať aj tie najpodradnejšie práce.

Japonsko je známe pre svoju bohatú históriu. Bohovia vojny, šťastia… To všetko je súčasťou tohto sveta. V dnešnej dobe je však o veriacich núdza. Noragami spracúva príbeh podradného boha Yata, ktorého pri práci zachráni okoloidúca stredoškoláčka. Tá na to však sama doplatí. Prežije, no ostáva na hranici, kde môže vidieť ako bohov, tak mŕtve duše, ktoré o pozornosť práve nestoja…

“Páči sa mi, že Noragami sa na nič nehrá.”

Jednoduchý príbeh pre anime, ktoré sa ani nesnaží byť niečím viac. Spracovaní japonských bohov je v anime neúrekom, no páči sa mi, že Noragami sa na nič nehrá. Preberá z iných anime, no podáva to naspäť novým zábavným spôsobom, ktorý človeka proste chytí!

Celé anime má výborné spracovanie. Postavy sú rovnako jednoduché a sympatické. Hiory, ako ženská hrdinka, je prekvapujúco odvážna, pokojná a vnútorne silná. Yato má všetky plusové body za originalitu. Boh, ktorého poznáte podľa toho, že je upotený a nosí teplákovú súpravu nie je práve typickou postavou, akú by ste asi čakali…

“Dej je dynamický a má dobrý spád”

Dobré ale je, že humorné momenty nikdy nezasahujú do hlavnej dejovej línie. Pochmúrne momenty preto vyznievajú pomerne dobre. Lenže čo si budeme klamať? Noragami je primárne komédia. Druhá séria, bez ktorej sa neobídete, sa začína viac vŕtať v minulosti. Odhaľujú sa nám príbehy postáv, temnejšia stránka hlavného hrdinu a všetkých bohov. Humor ustupuje, no stále je to dielo, ktoré má skôr pobaviť.

Možno aj preto konce nikdy nechytia veľmi za srdce. Anime sa s temnotou veľmi nepohráva. Boje sú atraktívne. Dej je dynamický a má dobrý spád, no temné veci nie sú dostatočne precítené. Záporáci sa často ukážu až tesne pred koncom a vieme len veľmi málo, čo sú zač. Je to trošku škoda, pretože majú zaujímavý koncept.

Aspoň sa tvorcovia zamerali trochu aj na vedľajšie postavy. Môžete sa tešiť na príbeh bohyne Bishamon, elegantnej a silnej ženy, ktorej vždy robí spoločnosť veľký lev. A vzrušenie si užijete pri odhaľovaní postavy menom Nora. Toto malé záhadné dievčatko vás isto upúta už v openingu…

“Väčšina ľudí uprednostňuje druhú sériu pre jej menšiu detinskosť.”

Jediné, čo ma mrzí je, že druhá séria je akási uponáhľaná. Neviem či anime malo dostať pôvodne viac priestoru, no takto to vypadá, že tvorcovia si zrazu všimli predlohu a zistili, že to do anime musia nejakým spôsobom dostať. Výsledok je, že druhá séria je useknutá na dve hlavné dejové línie po šesť dielov. Čo je šialené!

Mnoho vecí teda ostáva nevyriešených či dávajú len malý zmysel. Ale to je môj názor. Väčšina ľudí uprednostňuje druhú sériu pre jej menšiu detinskosť. Mne naopak chýbal ten odľahčený humor prvej série. Inak anime nie je čo vytknúť. Animácia sedí k štýlu celého anime – jednoduchá, takže neurazí ani neohúri. Hudba v scénach je počúvateľná, a samotné openingy sa pre mňa stali jedny z najlepších, čo som počula za poslednú dobu.

Ak nehľadáte nič prehnane hlboké a po skúškovom máte chuť na relax, Noragami vás pobaví. Napriek svojej jednoduchosti verím, že je to anime, ktoré dokáže zažiariť! Jeho nenútenosť je to, čo vás bude hnať dopredu, k ďalšiemu a ďalšiemu dielu…

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Pomohla ti recenzia? Aké anime ti pomohla sa odreagovať, keď si to najviac potreboval ? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Názov: Noragami

Druhá série: Noragami Aragato

Žáner: AkčnéHumornéFantasy / Romantické 

Dĺžka:  12 dielov ( 24 min )

Spolu: 25 dielov (24 min)

Rok vydania: 2014 / 2015

Štúdio: Bones

Noragami vytvorilo štúdio Bones. Ich anime isto budete poznať. Myslím, že nikomu nemusím predstavovať Fullmetal Alchemistu, Soul Eatera, Boku no Hero Academiu či Mob Psycho 100. Toto a omnoho viac, ak hľadáte aj podobné anime, v mnohých ich dielach sa nemôžete seknúť…

Ak sa vám páčilo Noragami nenechajte si ujsť ani zábavné fantasy anime Ao no Exorcist. Kvôli podobnému konceptu by ste nemali zabudnúť ani na Soul Eater. Pre podobný komediálny štýl som sem vybrala fantasy detektívku Bungou Stray Dogs. Ľudia veľmi k Noragami odporúčajú Bokumonogatari sériu, na ktorú sa ja ešte len chystám, takže sa zaručiť nemôžem, ale hádam sa bude páčiť!

 Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.