• Posvieťme si na to!

Úprimná spoveď cosplayera Diana | Z introverta showman

Vo svete conov je Dian známou usmievavou tvárou, ktorá sa všetkým prihovorí. No okrem toho, že nosil titul pravidelného návštevníka, sa môže pýšiť aj ako cosplayer. Preto som sa práve s ním rozhodla odštartovať túto rubriku plnú rozhovorov. Pre mňa ako introverta je veľkým vzorom a čoskoro pochopíte prečo. Zabavte sa pri ňom aspoň tak dobre, ako mi sme sa zabavili pri jeho tvorení! Veď práve o tom má byť tento svet Cosplayerov!

Ahoj, Dian! Najprv by som rada, keby si sa námpredstavil. Nie však ako Cosplayer, no kto sa ukrýva za tváre svojich hrdinov? 

Volám sa Dian Kosztolányi, mám 25 rokov ale cítim sa na 15. Rád snívam a mám pocit že mám celý život ešte len pred sebou. Čo je čiastočne aj pravda. Ten pravý Dian…Hmmm, ani neviem kto to je, pretože som ho stratil *smiech*.

Bol to veľmi toxicky človek, ktorý rád trpel depresiami. Aj keď si ľudia na conoch myslia, že som rodený extrovert  *úsmev*. Nie je to tak. Musel som vyvinúť tvrdú drinu, aby som zahodil svoje staré ja a stal sa lepšou verziou samého seba.

Človek by povedal, že každý cosplayer v sebe musí musí nosiť umeleckú dušu, vidíš na tom niečo pravdy?

Považujem sa za umelecký typ osoby, aj keď nemám nadanie na spev, kresbu, herectvo. Jediné na čo mám nadanie je tanec, no ten som nikdy nerozvíjal. Nadanie mám ešte na lásku a vzťahy, keďže som dosť krehký typ povahy a mám rád romantiku. Som človek silno orientovaný na rodinu a výchovu, aj keď som mal doma paradoxne veľmi zlý príklad rodiny.

Predpokladám, že cosplaye ťa chytili ako si začal navštevovať fantasy festivaly. Odkedy sa tomu venuješ? Pamätáš si ešte svoju prvú postavu?

Popravde, som začal s cosplayom dosť neskoro. Bolo to po mojom piatom cone. Chodil som tam hlavne kvôli kartovým turnajom YUGIOH. páčilo sa mi ako sa ľudia obliekali do tých úžasných môjmu srdcu blízkych postáv. Dostal som šialený nápad, že by som to tiež skúsil.

Môj prvý cosplay bol Dark magician z kartovej hry YUGIOH, no bohužial som po 12 hodinách práce stratil motiváciu a cosplay nedokončil. Ešte stále ho asi mám dole v pivnici nedokončený. Oficálny prvý cosplay bol Barney z Flinstonovcou, keď som bol s mojou skupinkou priateľov aj súťažne. Potom som ale bol už sólo na comics salóne roku 2014 ako Draven v obleku Assasina.

Niektorí cosplayeri si vyberajú postavy čisto náhodne, podľa toho čo vypadá dobre. Aké postavy preferuješ? Dokázal by si ísť stvárňovať postavičku, ktorej si nikdy nevidel predlohu (film/anime) či musíš s ňou mať nejaký vzťah?

Nedokázal by som cosplayovať niečo, čo nemilujem. Všetky postavy čo som cosplayoval som miloval. Teda okrem Bunny riven. To je kensr.

Máš pocit, že sa tvoja osobnosť s maskou mení? Ako introvert si ani neviem predstaviť, že by som mala takto vystúpiť pred všetkých ľudí, vedieť, že si ma obzerajú a ty si sa zúčastnil aj súťaží, karaoke… Nemáš trému? 

Ja sa považujem za extrémneho introverta, takže to bolo pre mňa veľké vystúpenie z komfortnej zóny vždy keď som si dával na seba cosplay. Plus som veľmi paranoidný typ človeka a záležalo mi na tom, čo si ľudia o mne pomyslia. Inak povedané. Keď som išiel v mojom Dravenovy v roku 2014 na CS-ko, tak som sa úplne celý klepal.

Takže tomu tak nebolo vždy? Čo sa vôbec dá robiť proti takej tréme?

Ešte teraz si živo pamätám ako som si musel ísť do Lídlu vedľa kúpiť pomarančový ďžús na ukludnenie a zapálil si svoju prvú cigaretu tam(lebo som počul, že je dobra na nervy). Prvá cigareta v 23 roku života. To je úspech,že? No po čase ťa to zmení. Dáš si na seba cosplay a o 6 hodiniek fotenia s cudzincami je z teba extrovert 😀

A súťaže karaoke? To musí byť ešte väčší stres. Ako si ich zvládal? 

Moje prvé karaoke dopadlo ako ukážkové fópá. To som vystúpil ako Dian bez cosplay-u a cítil som sa ako nahý na pešej zóne. Klepal som sa trémou, stratil hlas atď. Na moje druhé karaoke som sa riadne nalial alkoholom, aby som necítil trému. Nepomohlo to. Na treťom som bol s kamoškou, čo mala väčšiu trému ako ja, takže to mi dodávalo odvahu. Na štvrtom som mal vykričaný hlas, no nie veľkú trému. Našťastie.

Aký bol tvoj obľúbený Cosplay a prečo? Je nejaký taký, čo by si chcel skúsiť, no máš pocit, že zatiaľ naňho nemáš (odvahu, financie, čas)?

Ťažká otázka, ale asi Joker bol môj najoblúbenejší. Mohol som sa smiať bezdôvodne tak ako mám na to stále chuť, ale vždy je to nevhodné. Možno iba na prázdnej ulici nie 😀 . Mal som vtedy možnosť aj sa náhodne stretnúť s Harley (CS 2015), s ktorou si každý myslel že spolu chodíme, no my sme sa iba tam spoznali náhodou. Rád by som spravil cosplay postavy Freya z Final Fantasy 9 ak by peniaze neboli prekážkou. No s cosplay-mi končím tak nič z toho nebude.

Mne osobne sa s festivalmi zmenil život. Vďaka nemu som začala byť odvážnejšia, viac sa socializovať, našla som si svoju partia, dokonca priateľa. Zažil si ty nejakú takúto zmenu? Čo ti Cosplayovanie dalo do života?

Mne sa tiež zmenil život. Našiel som kopu brutálnych ľudí, o ktorých som si myslel, že by nemohli existovať. No i veľa nepríjemných. Ale tých pozitívnych je omnoho viac. Našiel som si asi 3 priateľky a zopár vedľajších vzťahov vďaka tomu.

Našiel som v sebe odvahu a priestor, kde som mohol vyjadriť svoje autentické ja. Celkovo mi cony a cosplayovanie do života dalo mňa samého. Dokázal som sa vďaka tomu nájsť. Sú to jedny z mojich najsvetlejších momentov môjho života a je mi niekedy do plaču, keď vidím niektoré fotky, kde som s úžasnými ľuďmi.

Stretol si sa  za tie roky skôr s priaznivým alebo skôr negatívnym ohlasom nad tvojim koníčkom? Spájaš tieto dva svety či iba existujú niekde pri sebe?

Je to celkovo pozitívne. Ľuďom sa to páči, aj keď nepoznajú moje postavy čo cosplayujem. Ale veľmi to s mojim osobným životom nespájam. Sú to dosť rozdielne dva svety.

Ako pravidelný účastník na festoch vidíš ich meniacu sa úroveň. Kam podľa teba smerujú geek komunity?

Kedysi mali Festivaly úplne iný nádych atmosféry. V niečom horší v niečom lepší. Vtedy boli ľudia viac konvenční a stádovití. Teraz každý podporuje sebavyjadrovanie. No kedysi boli ľudia omnoho zodpovednejší a lojálnejší. Obidve strany majú niečo do seba. No mne sa samozrejme viac páčili tie festy predtým. Možno je to ale tým, že som zostarol a vtedy som bol mladý tak som tú atmosféru viac nasával.

Myslíš, že úroveň festivalov sa horší/lepší/stagnuje?

Kvalita festov ide riadne dolu. Každým rokom horšie a horšie. Kedysi si pamätam že pozývali aj zaujímavých hostí ako napriklad herca z Pána prsteňov. Teraz sme šťastný za obyčajné konzoly.

Chodievaš aj na iné ako slovenské festivaly. Ak áno, vedel by si ich porovnať?

České festy mi prídu na vyššej úrovni a viac navštevované najmä animefest v Brne. No Atmosféra mi tam nejak nesedí. Je to tam také viac chladné, no bohatšie. Napríklad sa tam vôbec nepije. Iba sa potom ide každý separé do barov a tam sa pije. Kultivovane v baroch české pivká. Viac sa mi páčia ľudia a atmoška na Slovensku. Advik v Prahe je ešte fajn, lebo tie podmienky pripomínajú atmosférou stanovačku za dažďu. 😀 A to je také dobrodružné, mne osobne sympatické . 😀

Dian, počula som, že s tým ideš seknúť! Čo sa stalo?

Je to pravda. Povedal som si, že sa chcem venovať zakladaniu rodiny a novej kariéry. To je na môj vek vhodné. S vysokou školou som sekol v prvom ročníku, keď som zistil, že školský systém nie je pre mňa. Venujem sa teraz štúdiu masérstva a založím si v budúcnosti masérsky salón alebo školu masérskych kurzov. To ešte neviem, to je ďaleko. Hlavne nech z toho môžem uživiť moju budúcu rodinu.

Ďakujem krásne za rozhovor Dian. Nikdy by som nepovedala, že sa dá nejakého človeka obľúbiť za tak krátky čas. Všetky fotky sú čerpané z jeho facebooku, ktorý si samozrejme môžte pozrieť.  A ja sa na nás teším pri ďalšom rozhovore. Majte sa!

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Bavili ťa otázky a dopovede? Dozvedáš sa rád niečo o komunite cosplayerov? Čo iné by ste ešte radi zistili? S kým by ste radi budúci rozhovor? Alebo sa chcete sami prihlásiť? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Upozorňujem, že táto rubrika je prísne monitorovaná. Na Imaginaií.sk nestrpíme žiadne urážky, dikriminovanie ani žiadne iné napádanie cosplayerov pod rúškom anonymity! )
Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?