• Posvieťme si na to!

Nipponsfest &Hankagon | Katany, čaje, shogy a japonské radovánky

Poďme spolu zistiť, aký bol tento ročník Nipponfestu!
Čo bolo super? Čo bolo fajn? A čo by sa rozhodne dalo zlepšiť?

Nipponsfest &Hankagon je festival tradičnej japonskej a kórejskej kultúry. Vôbec som nevedela, čo mám čakať. Cestou do Bratislavy som vo vlaku sedela plná vzrušenia a očakávania. Ako to dopadlo?

Môžete ma poznať ako pravidelnú účastníčku ComocSalónu, AnimeSHOW i SlavConu, rok 2016 sa zapíše ako môj premiérový ročník na Nipponsfeste &Hankagone , síce oba majú už svoju šesť ročnú tradíciu. Ako teda dopadol tento netradičný výlet? Celkom zaujímavo. Dalo by sa povedať, že som prežila zábavný víkend, nesiem si veľa pekných spomienok, no veľa z nich naštrbených nepríjemnými drobnosťami. Poďme si to teda rozobrať…

„Prežila som zábavný víkend, nesiem si veľa pekných spomienok, no veľa z nich naštrbených nepríjemnými drobnosťami. Čo bolo úžasné a čo stojí za vylepšenie?“

Piatok- Premietanie filmov a anime (11.11.2016)

Festival ste si mohli užívať už v piatok, ak ste sa dostavili na premietanie. Tento rok ste mohli vidieť: Cesta do fantázie, Bakuman – Live Action, Útok Titanov II: Koniec sveta. Mierne ma však zarazilo, keď som zistila, že sa okrem premietania žiadny iný program nekoná.

Keď som si to v hlave prerátala, za dopravu by som dokopy dala toľko, koľko za normálny lístok do kina, čo mi prišlo mierne na hlavu, ak mám pozerať filmy, o ktoré nemám až taký záujem. A tak som prvý deň vynechala.

 „Zistila som, že sa okrem premietania žiadny iný program nekoná.“

Príde mi to ako plytvanie, veľa študentom vyhovuje viacej zabaviť sa piatok/sobotu ako sobotu/nedeľu práve kvôli presunom a dochádzaniu…Tie priestory sú aj tak prenajaté, tak prečo neskúsiť spraviť nejaký program?  

Sobota 12.11.2016

V sobotu som prišla mierne priskoro (spoje). Obzerala som si priestory, ktoré naozaj musím pochváliť. Veľmi útulné, decentné a dotvárajú takú tú familiárnejšiu atmosféru. Na to, aký sa snaží byť tento festival, sú mimoriadne vhodné. V blízkosti máte aj Kaufland, takže s jedlom si nikdy nemusíte robiť starosti.

„Obzerala som si priestory, ktoré naozaj musím pochváliť.“

Otvárací ceremoniál

Otvárací ceremoniál – bol úžasný. Potešilo ma zistenie, že som nebola v hale jediný nováčik. O zábavu sa postarali samuraji a ich predvedenie bojových umení. Chalani sa vôbec nešetrili a svedčia o tom aj drobné škrabance, rozbité púzdro a odseknutá rukoväť meča. Bezpečnosť šla stranou, no šou to bola poriadna!

„O zábavu sa postarali samuraji a ich predvedenie bojových umení.“

Prednášky a workshopy

Ako jedna z mála som sa aj o takej skorej rannej hodine odhodlala na prednášku Pokemon Go. Aj keď prišlo len pár odvážlivcov, vrátane mňa, malo to aspoň takú príjemnejšiu atmosféru, netlačili ste sa v preplnenej sále s mnohými ľuďmi, žiadny hluk, smrad, všetko super.

Nedá sa povedať, že by som sa dozvedela niečo nové, no zároveň oceňujem, že prednášajúci sa vyjadroval k veciam, ktoré sa ohľadom hry zistili len pár dní dozadu. Vidieť, že sa o danú tému zaujíma a je v nej dobre zbehaný. Poznať, že to nie je iba náhodný fanúšik, ktorého napadlo, že by bolo super sa predviesť, no na prednášku aj tému sa riadne pripravoval.

„Zúčastnila som sa aj na besede s Coaplayermi.“

Rovnako mi padla vhod prednáška od našej známej „Tomoe-gozen“ (Lucia Zavodníková), tento raz s názvom Japonská mytológia. Nanešťastie som bola nútená ju predčasne opustiť. Vlaky nečakajú…a takmer ani nepočkali.

Trochu ma len mrzelo usporiadanie prednášok. Veľmi často sa mi stalo, že som si musela vybrať medzi dvomi, ktoré ma naozaj zaujali, alebo bola celá prednášková rada úplne hluchá. Ale čo sa dá robiť…

O jeden z najlepších zážitkov sa mi postaral workshop čajového obradu s drobnými ochutnávkami. Napriek vážnej tradícií vo východných krajinách, nám nechýbal humor a príjemná diskusia.

„Napriek vážnej tradícií vo východných krajinách, nám nechýbal humor a príjemná diskusia.“

Zábava mimo diania 

Kto sa v prednáškach nenašiel, kino bolo najlepšie útočisko. Zaujímavý výber anime (Relife, Drifters, Trickster), z ktorého väčšinu práve dopozerávam doma a netrpezlivo čakám na preklad- pre mňa skutočne netypické. Vrelo odporúčam…

Ak ste mali dosť anime, prednášok či hier z iHRYska, mohli ste si pri stoloch skúsiť niečo netradičné. Práve tam sa mi podarilo odohrať partiu môjho života! Možno ste počuli o japonských hrách Shogi a Go.

„Možno ste počuli o japonských hrách Shogi a Go.“

Väčšina nováčikov v tejto hre totálne pohorí, mne sa nejakým zázrakom podarilo prehrať len o štyri body! Čo mi vôbec nepríde zlé! Chalan nemal problém naraz sledovať a hrať dve rôzne partie. Zato ja som mala pocit, že nad každým ťahom rozmýšľam večnosť a nemám poňatia čo poriadne robím… No aj tak to bola veľká sranda!

Cosplay súťaž a problémy, ktoré vidím v Nipponfeste

Menším sklamaním tohto festu bola Cosplay súťaž. Začali sa kopiť technické problémy, klasické nestíhanie a posúvanie programu, vďaka čomu som zmeškala veľa kvalitných prednášok bezduchým čakaním.

Dá sa povedať, že práve na Cosplayi bolo vidieť najväčší problém festivalu- nedefinovanosť. Nipponfest sám o sebe nevie či chce byť skôr ako SlavCon (seriózny, pre starších fanúšikov) či priateľskejšou Animeshow (s karaoke, Cosplayom, pre mladých anime nadšencov). Nipponfest sa snaží vyhovieť všetkým a nie vždy to úplne funguje.

„Začali sa kopiť technické problémy, klasické nestíhanie a posúvanie programu, vďaka čomu som zmeškala veľa kvalitných prednášok.“

Pre mladých je tam primálo strelených prednášok, málo možností posedenia vonku s priateľmi, priestory sú príliš tiché, až dostávate pocit, že je zlé to ticho narušiť. Dá sa povedať, že z mladších ľudí, je to skôr pre veľmi vyspelých jedincov. Prednášky sú kvalitné, no seriózne, a človek, ktorý netúži, ako ja, za ten víkend nabrať čo najviac nových informácií, ich môže považovať za mierne nudné…

Mňa samotnú nikdy nenapadlo, že v súťaži uvidím postavy z LOLka, klasických Disney rozprávok. či amerických komiksov! Myslím, že veľa návštevníkov zdieľalo moju predstavu o tom, ako sa na chodbách stretnú skupinky v kimonách a typickom japonskom oblečení, a nie v magických armoroch z hry či nejakej fantasy. Preto ma nezaráža slabá účasť. Kvalitu cosplayov ma ale ani nenapadne kritizovať! Tie boli úžasné..

„Nipponfest sa snaží vyhovieť všetkým a nie vždy to úplne funguje.“

Nedeľa (13.11.2016)

Nedeľa sa niesla v omnoho pohodovejšom duchu. Oboznámená s tým, ako festival funguje, nikam som sa neponáhľala, našťastie sa mi nikde nekryli prednášky. (Vážne! toľko zaujímavých vecí vždy v ten istý moment! Prečo?!)

Mohli ste si potrápiť svoje mozgové bunky pri Japonských hlavolamoch a potom si skúsiť presakávanie katanami, ako ja. Energia z tohto vystúpenia ma naplnilo elánom na celý deň! Po ukážkach profesionálmi sme prišli na rad my! Viete si predstaviť ako to dopadne, keď amatérom (a hlavne geekom) dáte do rúk zbraň a poviete: „Sekaj!“?

„Energia z tohto vystúpenia ma naplnilo elánom na celý deň!“

Povedzme, že jeden bambus letel medzi mňa a náhodné dievča rovno do stĺpu. Usúdila som, že bude najlepšie sa tváriť, že to ani náhodou nemohlo skončiť v mojom oku a nadšene som tlieskala úchvatnému pokusu. Čoskoro na stojane začali chýbať okraje, keď niekto nedopatrením zarezal do dreva stojanu. Atrapy v podobe tekvíc tiež nemali práve najšťastnejší deň.

Tomoe na konci dňa opäť nesklamala a z jej prednášky o Histórií japonského odevu som si odniesla asi najviac.

Viete si predstaviť ako to dopadne, keď amatérom (a hlavne geekom) dáte do rúk zbraň a poviete: „Sekaj!“?

Ohliadnutie za celým Nipponsfestom

Ak si tak letmo spomeniem na celý Nipponfest. Zamilovala som si nádherné kulisy v sálach, ktoré všetky neskôr slúžili v ukážkach či nejakých prednáškach, obchodíky s vlastnoručnými výrobkami- sortimentu nie je málo, no veľa vecí ste mohli objaviť na iných festivaloch…

Osobne si viem predstaviť, aké by bolo úžasné, keby komunita vyvinula trošku iniciatívy. Medzi nami sa skrýva toľko talentov! Prečo neskúsiť prezentovať svoje výrobky práve na takýchto festoch? Po tom, čo som si zažila spoluprácu s Nipponfestom a videla, akí sú ochotní, verím, že by sa len potešili. Takže ak máte ambície ako napríklad lolita z Porcelain Doll, do toho! Predveďte sa!

„Ďakujem vám, že ste mi dali príležitosť prežiť si ho s vami!“

Na festivalu sa mi však celkovo páčilo. Neviem presne kam by som ho zaradila na osi spokojnosti, preto je isté, že už teraz sa teším na budúci rok. Som zvedavá na zmeny, inovácie, no zároveň dúfam, že si Nipponfest ponechá to správne.  Ďakujem vám, že ste mi dali príležitosť prežiť si ho s vami! Isto o mne ešte budete počuť.

Vidíme sa všetci v roku 2017! (17.11 až 19.11.2017)

Fotografie pre vás pripravili: Tomáš Turis, Petra Škantárová

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Zúčastnili ste sa na Nipponfeste & Hangukone 2016? Čo ste si užili najviac? Máte nápady na zlepšenie? Súhlasili ste s mojimi názormi/vylepšeniami? Plánujete ísť budúci rok? Máte aj vy nejaké pripomienky festivalu? Vyplňte organizátorom dotazník a pracujme na tom, aby boli tieto festivaly ešte lepšie!

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentáre
 • no, slovenské festivaly a cony už obchádzam, pretože to býva čoraz horšie a tá komunita je o čosi slabšia ako tá v čechách, čo je trochu smutné 🙁 keby ludia do toho dali viac, vyzeralo by to celkom inak, ale takto si viac užijem viac brnenský animefest ako taký slovenský comics salón 🙁 🙁 a to trochu zamrzí 🙁

 • Tiež inak začínam uvažovať skôr nad českými festmi. Ešte by som rada vyskúšala Geekfest. Toto bolo ale naozaj fajn, má to úplne inú atmosféru než Animeshow či Comic Salón, no ide o to, že to už podľa mňa ani nie je festom, ale ľuďmi…

 • Vážne ma mrzí, že som tam tentokrát nebola. Aj keď ho neopisuješ s nejakým extra nadšením. Dosť mi totiž chýba podobná atmosféra.
  Už teraz sa teším na najbližšiu animeshow.

 • Ach, nedá sa povedať, že by som totiž bola nadšená, no ani nemôžem povedať, že mi bolo tam zle. Dlho som nevedela ako to zhrnúť, celý fest som bola poriadne zmätená, lebo sú veci, čo sa mi mega páčili a čo mi naopak celý zážitok kazili- a tak sa to vybalancovalo, že ledva viem povedať, že čo z tej návštevy vlastne cítim…Hádam to tak aj ten článok vystihuje, lebo keď sa pozrieš, vážne idem od dobrého k zlému, od dobrého k zlému… Isto chcem ísť aj budúci rok, chcem vedieť či moje rozpoloženie je oprávnené, či atmosféra festu bude iná…Či som ho po prvýkrát zažila "správne" a teším sa! Rozhodne sa teším! Chcela som seknúť s festmi na Slovensku a nakoniec sa za nimi ešte budem stále vracať 😀

 • Ďakujem za reportáž, aj keď Tvoj názor na festivaly vyznieva trochu rozpačito – že sa Ti veľa vecí páčilo, niektoré nie a celkový dojem… No, ako som povedala, asi rozpačitý. 🙂

  V piatok je prenajatá iba kinosála, pokiaľ viem. Určite by nebol problém s dlhším/bohatším piatkovým programom, feedback od návštevníkov však vyznieva skôr tak, že piatok má zostať tak, ako je, lebo to tak stačí (alebo stačí iba ten víkend, vyslovene iba sobota a nedeľa).

  Čo sa týka technických problémov – to úplne beriem a aj mňa na každom cone štvú, lebo si myslím, že odstrániť technické problémy je z organizačného hľadiska to najjednoduchšie, čo možno urobiť, aby con získal body navyše.

  Osobne nevidím problém v tom, aby v cosplay súťaži boli herné postavy či Disney postavičky. Keď si vezmeme definíciu cosplaya, cosplay nemá žiadne tematické obmedzenie – nemusí to byť iba anime. A ani na Nipponfeste/Hangukone to teda nemusí byť iba anime. 🙂 Áno, Nipponfest a Hangukon sú japonský a kórejský con, čiže bez sci-fi a fantasy. Ak by teda nejaký prednášajúci prišiel s prednáškou o Disney princeznách, určite s ňou nepochodí. Ale cosplay je prosto cosplay – a ten je atematický, čiže pokojne môžeš cosplayovať aj Juraja Jánošíka a to či si na SlavCone, AnimeSHOW alebo Nipponfeste. 😀

  Na druhej strane rozumiem aj tomu, že podľa teba con vyznieva nejako neurčito – ani pre mladých, ani pre starších, lebo chce vyhovieť všetkým a to vie byť niekedy aj na škodu. Ja mám práveže pocit, že program je naozaj pestrý, čiže si tam každý nájde to svoje – či už ten, kto chce pozerať anime; ten, koho zaujíma k-pop; ten, čo rád chodí po prednáškach i ten, čo rád chodí po workshopoch. A aj ten, čo sa rád iba fláka s kamarátmi.

  Ešte raz ďakujem za článok, určite je fajn aj pochváliť, no nezabúdať na chyby. 🙂

  Podpísaná Dada (čo má na starosti marketing festivalov Nipponfest a Hangukon)

 • […] Aj tento rok sme sa zúčastnili Nipponfestu, ktorý sa konal druhý novembrový víkend (11.-13.) už tradične v Zrkadlovom háji v bratislavskej Petržalke. Účastníci si veľmi pochvaľovali, a tak som sa rozhodla, že tento článok bude o ich dojmoch: „Kenshin Tachi: festival bez nich si už neviem predstaviť, nabudúce sa už odhodlám si to presekávanie aj vyskúšať. (Alex Šebestová), „…Okrem kaligrafie sa dalo obzriet viacero predmetov z japonskej kulturi – mece, cajovy servis, brnenie, dazdniky. Vyborna moznost si obzriet veci zblizka. Bola to skvela aktrakcia. Osobne nie kazdy den vidim katanu :)….Uz davno nie som mlada, tak si potrebujem pospat dlhsie aspon raz za tyzden. Nedelu som preto prisla celkom neskoro. Pri vstupe som chvilu podebatovala s Irwin a Tomoe, stihla ranajkoobed v kaviarni a uzila si s Tomoe ukazku zbrani sprevadzanu komentarom moderatora. Pokojne by som si to pozrela znova, bolo zaujimave vidiet zbrane, pocut k nim vyklad a mat moznost si pozriet ako seka profik a bezny navstevnik. Splu s divakmi sme hadali odpovede na otazky a kto spravne uhadol, mohol si ist zasekat. Nadsene sme vsetci tlieskali a uzivali si to. Uprimne, aj ked by rovno toto cele bolo za 15 eur, stale by to stalo za to. Tato atrakcia bola velkym lakadlom a pacilo sa mi ako bola pripravena – od slecien v kimone, co drzali velke vlajky, prezentovanie zbrani a aj slovny vyklad. Mozno odporucam pocas tejto prezentacie nabuduce uplne vypnut DDR – fakt to rusilo obcas. Velky respekt a udiv, ze boli vsetci tyto ludia ochotny poukazovat vsetky tieto veci, v krasnom obleceni a ponuknut sancu aj sekat navstevnikovi. Asi by som sa bala, ze ich znicia :D…..(saniika)“, „…O zábavu sa postarali samuraji a ich predvedenie bojových umení. Chalani sa vôbec nešetrili a svedčia o tom aj drobné škrabance, rozbité púzdro a odseknutá rukoväť meča. Bezpečnosť šla stranou, no šou to bola poriadna!….O jeden z najlepších zážitkov sa mi postaral workshop čajového obradu s drobnými ochutnávkami. Napriek vážnej tradícií vo východných krajinách, nám nechýbal humor a príjemná diskusia……Mohli ste si potrápiť svoje mozgové bunky pri Japonských hlavolamoch a potom si skúsiť presakávanie katanami ako ja. Energia z tohto vystúpenia ma naplnilo elánom na celý deň! Po ukážkach profesionálmi sme prišli na rad my! Viete si predstaviť ako to dopadne, keď amatérom (a hlavne geekom) dáte do rúk zbraň a poviete: „Sekaj!“? Povedzme, že jeden bambus letel medzi mňa a náhodné dievča rovno do stĺpu. Usúdila som, že bude najlepšie sa tváriť, že to ani náhodou nemohlo skončiť v mojom oku a nadšene som tlieskala úchvatnému pokusu. Čoskoro na stojane začali chýbať okraje, keď niekto nedopatrením zarezal do dreva a atrapy v podobe tekvíc nemali práve najšťastnejší deň….(Viallen)“ […]

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?