Mawaru penguindrum | Podelme sa o ovocie osudu (recenzia)

Keď už urobíte nejaké rozhodnutie, ako sa zachová vesmír? Vo váš prospech? Proti vám? Odpovie vôbec nejako?  Čo je to osud?  Záležitosť náhody či voľby? Nájdi bubon tučniakov a zisti svoje odpovede v tomto čarovnom anime!

Príbeh začína obyčajnou rodinkou Takakurovcov. Sú ňou traja súrodenci: dvojičky Kanba a Shoma a ich mladšia, milovaná, avšak nevyliečiteľne chorá sestra Himari. Jedného normálneho dňa sa vyberú do akvária, kde s obľubou sledujú tučniaky. 

Shoma sa rozhodne urobiť sestričke radosť a chce jej kúpiť nejaký suvenír. Tá si vyberie čudnú čiapku, ktorá pripomína hlavu tučniaka. Ale skôr, ako si ju stihne užiť, skolabuje a zomrie. Po lekárom konštatovanej smrti sa však prebudí, čo bratov dosť prekvapí…

Otázky sa postupne vynárajú. Čo sa stalo v tom akváriu? Prečo sa ich sestra vrátila z ríše mŕtvych? Aký osud ich čaká? Nepotrvá dlho a zrazu sa dvojičky ženú za hľadaním Penguindrumu v spoločnosti ich nových kumpánov – tučniakov.

„Anime je kombinácia komédie, psychologickej drámy a mysteriozity, pričom ten záhadný snový aspekt ďaleko presahuje ostatné.“

Nepriateľ v tejto sérií nemá žiadnu fyzickú podobu, zápasíte však so silnejším nepriateľom než by bola hocijaká príšera- čas, osud, voľba.

„Dalo by sa povedať, že prvá polka je skôr humorná a odľahčená, miestami možno akoby detská.“

Mawaru Penguindrum nie je pre jednoduchého diváka, čo túži po vypnutí u jednoduchého príbehu troch súrodencov. Povedala by som, že toto anime je kombinácia komédie, psychologickej drámy a mysteriozity, pričom ten záhadný snový aspekt ďaleko presahuje ostatné.

Symbol po symbole si skladáte takmer vlastný príbeh. Nikdy sa vám nestane, že by ste na obrazovke videli niečo zbytočné…

Okrem toho príbeh tvoria hneď viaceré dejové línie. Tie sa zvyknú prepletať, zauzľovať, vysvetľovať či naopak zahaľovať ešte do väčších tajomstiev. Až do posledných epizód, nebudete mať o príbehu celkom jasný obraz.

„Prehnané farby, kozmická hudba a častý vizuálny bordel môže byť časom pekne otravné, ale oplatí si počkať na koniec!“

Nikdy si nemôžte byť istí, kto to stojí na strane dobra. O to horšie odhadovať, čo majú postavy za lubom.

Tým vás nechcem odradiť. Napriek tomu, že Mawaru Penguindrum nie je ľahké na pochopenie, stojí za pozretie.

Prehnané farby, kozmická hudba a častý vizuálny bordel môže byť časom pekne otravné, ale oplatí si počkať na koniec!

Dalo by sa povedať, že prvá polka je skôr humorná a odľahčená (miestami možno akoby detská a prihlúpla- lenže to všetko je len stratégia podsúvania symbolov,ktoré sa neskôr ukážu ako nesmierne podstatné)

„Ak sa rozhodnete pochopiť príbeh hocijako, budete mať pravdu. Jeho čaro je vo vzbudzovaní emócií.“ 

Druhá potom roztočí vaše mozgové závity na maximum! Rovnako tak posledné epizódy, ktoré nemôžu nikoho nechať chladným…

Hudba nie je najlepšia, no dá sa povedať, že spĺňa účel, ako všetko v tomto anime. Kresbe nemám čo vytýkať, až na potrebu tvorcov všetko miestami zahrnúť výbuchom motívov a farieb (pokúste sa nezľaknúť  veľmi špecificky kreslených predstáv).

Popravde som dlho rozmýšľala ako je možné, že toto, miestami presladené, anime bolo pre mňa pútavé. Téma osudu je celkom obohraná a predsa je Mawaru Penguindram výnimočné pocitmi a vizuálom.

„Tučniaky skutočne všade! Vo všetkej ich bizarnosti a úchylnosti!“

Ak sa rozhodnete pochopiť príbeh hocijako, budete mať pravdu. Jeho čaro je vo vzbudzovaní emócií. Strachu, nenávisti, lásky, ľútosti, odvahy. Užite si krásu tučniačkov. Tučniaky skutočne všade! Vo všetkej ich bizarnosti a úchylnosti!

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje dojmy z anime? Ako vnímaš osud ty? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Ale nezabúdaj vyznačiť spoilery. Nekaz zážitok iným!)

Pozitíva

 • veľa zaujímavých filozofických myšlienok
 • zábavnosť tučniakov
 • krásna kresba

Negatíva

 • anime má dve rozdielne ladené pólky,
 • ťažké na pochopenie
 • občasný vizuálny chaos

Komu sa bude páčiť?

Detská kresba, no dôležité myšlienky. Mawaru Penguindrum isto nechytí každého. Na odpovede sa dlho čaká a často si pýta tie vaše bez väčšej nápovedy. Sladké časti budú po chuti len dievčatám. Navyše zo začiatku je to vážne len taká rozprávočka pre deti. Ja sama som sa prvé časti spytovala prečo to vôbec pozerám. Je to dosť protichodné anime, no ak viete do čoho idete, nemuselo by vás sklamať.
8

Skvelé

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 8
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 8
Hlavná postava - 8
Vedľajšie postavy - 8

2 komentáre

 1. Dobre! Sú tam tučniaky! To beriem všetkými desiatimi a píšem na zoznam, že musím vidieť. Lebo ja tučniaky milujem. A tieto vyzerajú desne rozkošne! Som zvedavá, ako na mňa anime bude pôsobiť 🙂

  Odpovedať
  • Ahoj, Sayuri, díki za komentár! 🙂 Myslím, že si presne typ, ktorému sa toto anime bude vážne páčiť, nechcem prezrádzať viac detailov 😀 Aj ja som sa to popravde rozhodla pozerať práve pre tie tučniačky. Nie len že sú zlatí, sú to malí úchyli 😀 Človek ich proste musí milovať. No je to pomerne zvláštne anime,s tým treba rátať, aby to neodradilo 😉

   Potom mi príď napísať ako sa páčilo, budem sa tešiť!
   (imaginaria.sk)

   Odpovedať

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password