• Search
  • Lost Password?

Mahou shoujo ikusei keikaku ukazuje podstatu magických dievčat

Je ťažké písať recenziu na niečo, na čo už má každý vopred vyhranený názor. Námietky voči žánru, téme, dĺžke a občas k skepse prispieva aj fakt, že Madoka nám ukázala, že aj dvanásťdielne anime dokážu mať silnú výpovednú hodnotu. Prečo nám ju nepredvedú aj ostatné?

Nebudem vám tvrdiť, že Mahou shoujo ikusei keikaku je majstrovské dielo, ale nemám problém na ňom nájsť kvality, ktoré ho robia zábavným a donútili ma ho dopozerať do konca. Nebudem zatajovať chyby, ktoré asi naplnia vaše predsudky, a napriek tomu si myslím, že svoje publikum si medzi vami nájde. Schválne či do neho budete patriť!

Ako sa dá očakávať, toto nie je sladký sen. Vlastne to nie je sladká hra. Povráva sa, že „Magical Girl Raising Project“ vám dá šancu jedna k desaťtisíc stať sa skutočným magickým dievčatkom. Čo sa ale stane, ak mágia zrazu dochádza a je nutné zredukovať počty? V boji na život a na smrť sa každý vracia k základnému pudu zabi, alebo budeš zabitý. Nové pravidlá odhaľujú skutočnú podstatu dievčat, ktorá má k magickému ďaleko.

„Mahou shoujo ikusei keikaku sa pohráva s vekom dievčat.“

Problém týchto anime hier na elimináciu býva v množstve postáv. Hrdinovia spravidla umierajú skôr než si ich stihneme obľúbiť. Platí to aj tu? Áno, aj nie. Bohužiaľ, šestnásť postáv je na krátke anime priveľa. Ich vykreslenie ale zvláda lepšie ako Juuni Taisen či Ousama Game.

Smrť nie je predpísaná vzorcom – predstav sa nám a umri. Divák má aspoň trochu času dozvedieť sa niečo o ich motiváciách, snoch a charakteroch. Násilie mi neprišlo extrémne, ale vyniká v kontraste s roztomilosťou postavičiek. Boje sú pútavé a celkovo sa na ne pozerá dobre. Prekvapujúco, oceňujem pestrosť charakterov. Tvorcovia sa pohrali s vekom dievčat, čo im dodalo istú osobitosť.

V krvavej hre sa správa inak zrelá žena, neistá tínedžerka a malé dievča, ktoré vlastne ešte úplne nechápe krutosť reality. A predsa to nezabráni v jatkách, ktoré musia prísť. Ich rozhodovanie sa, spolčovanie a zabíjanie, mi vďaka tomuto detailu prišli o niečo uveriteľnejšie. Nehovoriac o tom, že ich motivácie sú vcelku originálne!

„Tvorcovia dali postavám pár zaujímavých motivácií.“

Tvorcovia išli mierne za hranice bežných tém, ako je láska, priateľstvo a túžba po moci. Anime často nespomína ženskú túžbu ochrániť naše deti. Veci, ako neuznanie v spoločnosti, či domáce násilie. Škoda len, že na konci bude stáť len jedna. A ako býva zvykom, hlavný hrdina sa musí dostať aspoň ku koncu.

Naša hlavná hrdinka – Snehulienka, je presne to svetielko dobra, ktoré treba chrániť, pretože zhasína s každým premárneným životom. Myslím, že bez podobnej postavy by sa anime tohto typu ani nezaobišlo. V hre musí byť niekto, kto neschvaľuje zabíjanie ako ideálnu možnosť. Problém je, že Snehulienka sa tak stáva slabá, urevaná hrdinka, obklopená smrťou priateliek, ktoré za ňu pokladajú život.

Myslím, že aj Snehulienkina povaha by nemusela byť takým problémom pre celé anime. Divák sa predsa rád postaví na stranu dobra, síce svojich favoritov si dokáže vybrať aj inde. Najväčšia chyba bola, že uprostred hry prichádza nový hráč – Alica.

„Ženský hyenizmus v plnej sile, aj klam virtuálnej reality.“

Alica je magické dievča, ktoré si milú stránku tejto hry už neužila. Zo začiatku záhadná, hlavne pre svoj temný výzor a schopnosti. Do skupiny roztomilých dievčat nezapadá. Jej zaujímavosť sa vytráca s odhalením slabej motivácie, ktorá bola zvolená mierne nasilu. Čas venovaný jej by sa viac hodil zvyšným postavám, ktoré už mali rozbehnuté pohnútky a vlastný príbeh.

Práve tu vidieť premárnený potenciál celého anime. Kombinácia magických dievčat a vyvražďovania funguje prekvapivo dobre! (Však to už poznáme aj z Madoky) Celé anime je svižné, akčné a dokonca istým spôsobom uspokojivé. Pripomína nám povrchné mienenie o ostatných, ženský hyenizmus v plnej sile, aj klam virtuálnej reality, kde vlastne netušíme, kto sa ukrýva pod avatarom. Hra s vekom teda dáva ešte väčší zmysel.

Alice ale rozbila pomerne dobre zabehnutú partu. S ňou práve prichádzajú smrti jednotlivých postáv, ktoré nás takmer vôbec netrápia. Samotný koniec tiež nie je také sklamanie, no zároveň neprináša nič svetoborné.

„Dizajny postáv sú previazané s ich schopnosťami.“

Animácia ostáva najsilnejším aspektom anime. Ak už máte akýkoľvek názor na Mahou shoujo ikusei keikaku, musí sa nechať, že sa naň pozerá dobre! Dizajny postáv sú previazané s ich schopnosťami. Každý outfit dievčat je jedinečný a ľahko zapamätateľný. Áno, samozrejme sa tu nájdu podobnosti s Madokou, Saber a bielo-čierny maskot silno pripomína Monukumu z Danganronpy. Ale môj zážitok z anime mi to nijak nekazilo. O hudbe hovoriť nedokážem, keďže mi nič utkvelo v pamäti…

Mahou shoujo ikusei keikaku je priemerné anime, ktoré malo nábeh stať sa niečím viac. Ale vadí to? Nemôžem ho zhodiť ako mizerné, keďže som sa pri jeho pozeraní bavila, miestami zamyslela a inde len vypla a užívala si show. Postavy a ich motivácie si viem vybaviť aj po tak dlhom čase a to už niečo znemená! Sú anime, ktoré nás predsa bavia napriek svojej nedotiahnutosti (osobne tam mám zaredené Kiznaiver alebo Gakkogurashi.), pretože nám dávajú podnety ich rozborom a úvahám, čo by sa dalo spraviť inak.

Podobné anime

Made in Abyss stavia na šoku roztomilosti a brutálnych vecí. Tešte sa na skvelé postavy a temné témy a prepracovanú psychológiu charakterov.

Prečítaj si recenziu

Výborné charaktery, nečakané zvraty, psychologická prepracovanosť. Madoka je pre mňa stále vrchol, čo sa týka témy magických dievčat.

Prečítaj si recenziu

Klub hrajúcich otaku

Marry Skelter ukazuje desivé miesto plné nočných môr. Ženy však našli zvláštny spôsob ako s ním bojovať. Dajte si ale pozor, toto miesto vás vie zmeniť z krásky na beštiu!

Recenzia sa pripravuje

Čo ukrývame v podvedomí? Hnev, lásku, smútok? Ak je to hocičo, časom nám to môže prerásť cez hlavu. Našťastie existuje pár ľudí, ktorí do nás vidia a vedia nám pomôcť.

Recenzia sa pripravuje

Ako sa maturuje? Tak, že človek spácha dokonalú vraždu. Všímajte si ľudí a dôkazy, na súde sa vám budú hodiť. Ak vás vrah oklame, umriete!

Prečítaj si recenziu

Podobné anime

Každých dvanásť rokov prichádza bitka, v ktorej sa stretáva dvanásť zvláštnych bojovníkov. Znamenia horoskopu zabíjajú jeden druhého v Juuni Taisen!

Prečítaj si recenziu

Možno Ousama game spoznávate aj vďaka mange od Crew. Hororvejší nádychanime, kde zas ostáva len jeden. Tentokrát však v škole, kde je rozpútaná krutú kráľová hra.

Prečítaj si recenziu

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Verím, že sa ti článok páčil a pomohol. Ak áno, pripoj sa k ďalším čitateľom, ktorí šíria kvalitný obsah. Zdieľaj ho a pripoj sa k fanúšikom Imaginaria.sk na našom Facebooku. Stretneme sa u ďalšieho článku!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.