• Search
  • Lost Password?

Made in Abyss: Temná výprava do stredu Zeme | RECENZIA

Na Zemi už boli všetky miesta preskúmané – okrem jedného. Tajomnosť Abyssu láka dobrodruhov po celom svete. Málokto sa však vráti z toho pekla živý. Mŕtve telá dobrodruhov vyživujú kvetiny v celom meste, ktoré sa rozprestiera na okraji tejto obrovskej priepasti. Takže keď sa do Abyssu vydajú dve malé deti držiac sa za ruky, môžete si byť istí, že ich príbeh nebude práve šťastný…

Made in Abyss animáciou pôsobí ako krásna rozprávka hodná produkcie Walta Disneyho. Zo začiatku tomu tak skutočne je. Skôr než sa mladá hrdinka vydá do jamy hľadať svoju matku, Abyss na ňu vypľuje jednu z mnohých záhad – chlapca s amnéziou. A hádajte čo! Ani to nie je človek…

„Made in Abyss berie inšpiráciu z Danteho Božskej komédie a Lovecraftových príšer.“

Môže sa to zdať ako klišé, no svet Made in Abyss je prepracovaný, krásny a desivý zároveň. Ako inak, keď si berie inšpiráciu z Danteho Božskej komédie a Lovecraftových príšer. Každý okruh je desivejší a surovejší. Zo slnečného ostrova sa čoskoro dostanete do tmavých úzkych chodieb, kde vás môže zabiť doslova hocičo.

Zvieratá, jed, dokonca aj výstup na povrch. Na každom kroku si pripomínate, že je to len vymyslené miesto. No to, čo skutočne pohne s vašimi emóciami, je poznanie, že na nepravdepodobný svet, sa tu dejú až príliš pravdepodobné veci…

„Zabiť vás môže hocičo – zvieratá, jed, dokonca aj výstup na povrch.“

Anime si pomedzi vážne scény uchováva aj humor, ktorý mu popravde ani nechýbal. Bohužiaľ, tvorcovia vtipné scény obmedzili na sexualizáciu dvanásť ročných detí. Bondage ako trest pre dieťa… Všetci máme iné predstavy o výchove.

Sexuálny podtón môže fungovať dobre v anime ako Darling in the FranXX, kde si podobný fanservis viete odôvodniť či dokonca v ňom nájsť hlbšiu pointu. Tu nie! Nechcem vás odrádzať, je to skôr drobné upozornenie. Pre skvelý dej a postavy im nemiestny humor isto odpustíte. Bola by škoda opomenúť kvality Made in Abyss len pre pár hlúpych scén.

„Made in Abyss kazí sexuálny humor.“

Hlavná dvojica má ten správny náboj. Nemyslím v romantickom slova zmysle, no povahy hrdinov sa dobre dopĺňajú. Na Made in Abyss zbožňujem, že deti sa stále chovajú ako typické deti, no bez zbytočného kriku a rozmaznanosti…

Osobne som si nakoniec viac zamilovala vedľajšie postavy. Na dvanásť dielov ma prekvapilo, že z vedľajších postav cítiť minulosť a neobjavujú sa v príbehu náhodne. Stretnete rôzne charaktery. Od gotickej prieskumníčky po úbohé stvorenia na dne Abyssu. Ak by vám aj nesadla hlavná dvojica,isto na konci Made in Abyss budete milovať minimálne dve postavy!

„Tešíte sa na druhú sériu?“

Dobrodružstvo naberá každým dielom na temnejšej atmosfére. Pri posledných dieloch si už nespomeniete na šťastné mesto na povrchu. Krutá pravda, ktorá sa ukrýva za Abyssom sa odhalí až v druhej sérií, no i tam sa máte na čo tešiť!

Osobitne musím pochváliť veselý opening. Zvyšnú hudbu si veľmi nevybavujem, no opening vždy priniesol trochu v šťastia do tak drastického deju… Ak ste sa doteraz báli vyskúšať Made in Abyss, je to podobné ako s Mahou Shoujo Madoka★Magica.

„Dobrodružstvo naberá každým dielom na temnejšej atmosfére.“

Nenechajte sa oklamať roztomilou kresbou. Made in Abyss vás poteší peknými myšlienkami, nečakanými zvratmi a sympatickými charaktermi. Vydajte sa za ruky dolu spolu s postavami. Verte mi, budú vás potrebovať…

Hľadáte podobné anime? K Made in Abyss som vám vybrala Shinsekai yori, pretože obe majú v sebe skrytý hlboký príbeh a zo začiatku detských hrdinov. Ako ďalšiu už spomínanú Mahou Shojo Madoka Magica. Nenechajte sa oklamať kresbou inak zmeškáte úžasné postavy a tajomný príbeh. Skúste aj Gakkogurashipretože ani tu sa nezbavíte pocitu, že niečo striehne na najbližšom rohu. A nakoniec Mononoke Hime, pre rozprávkový štýl, no obe v sebe skrývajú omnoho viac.

Na recenzie týchto anime prejdete kliknutím na obrázok.  

Názov: Made in Abyss

Žáner: Dráma / Psychologické / Sci-fi / Fantasy / Mysteriózne

Dĺžka: 13 dielov

Rok vydania: 2017

Štúdio: Kinema Citrus

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Aké bolo tvoje najväčšie dobrodružstvo v živote? Páčilo sa ti anime? Aké podobné odporúčaš? Daj mi vedieť! Verím, že sa článok páčil a pomohol. Ak áno, zdieľaj a pomôžeš šíriť kvalitný obsah. Novinky vždy na našej FB stránke, staňte sa fanúšikom a majte prehľad o Imaginaria.sk. Teším sa na vaše názory. Odpovedám na každý komentár a uvidíme sa pri ďalšom článku!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.