Koe no Katachi: Dojemný príbeh o následkoch šikany | RECENZIA

Byť iný často prináša stretnutie s posmeškami a šikanou. Obzvlášť deti na školách vedia byť veľmi kruté. Koe no Katachi nám pripomína, ako ľahko môže doznieť hlas, ktorý odmietajú všetci vypočuť. Dojemný príbeh o dospievaní a ľutovaní svojich chýb. Dokázal by si odpustiť?

Prekrásne farby, očarujúce detaily a jemná klavírna hudba. To všetko diváka očarí ešte skôr, než sa na scéne zjaví hlavná hrdinka.

Hluchonemá Nishimiya sa napriek všetkej snahe stáva terčom posmechu triedneho tyrana a časom celej triedy. Až je šikana neúnosná, dievča sa sťahuje na inú školu. No kto zaberie miesto obete? Prekvapivo triedny tyran! Náhoda chcela, že pár deti sa stretáva opäť aj na strednej škole. Ako iní ľudia s mnohými desivými spomienkami…

„Nikto nie úplne nevinný. Dokonca ani tí, ktorí tu vypadajú ako obete.“

Koe no Katachi je len jeden z mnohých reálnych príkladov, ako môže šikana z detstva ovplyvniť náš život. V príbehu sa stretávame so skupinou mladých ľudí, ktorí si k sebe hľadajú cestu napriek pochmúrnej minulosti. Nikto nie úplne nevinný. Dokonca ani tí, ktorí tu vypadajú ako obete.

Koe no Katachi sa snaží vo filme zachytiť mnohé tabuizované témy ako šikanovanie, samovraždy, no aj bežné pocity podceňovania sa, nenávisť voči iným či sebe samému. Ukazuje zmenu, ktorou prechádzajú všetky charaktery, nenápadné metafory. Film toho spracúva veľa, až sa pýtam či si toho na tanier nezobral až príliš.

„Dôležitý je hlavne súcit. Lenže zaslúžia si ho vôbec?“

Koe no Katachi je pôvodne manga asi o 60 kapitolách. Napriek celkovej dĺžke filmu je jasné, že mnohé veci z predlohy boli vypustené a ,bohužiaľ, na niektorých miestach som to zreteľne cítila.

Jedno z tých miest je práve vývoj postáv. Film pracuje až s príliš veľa postavami, ktoré síce dopĺňajú celkový obraz či ukazujú príbeh z inej perspektívy. To funguje pekne, ale často na úkor toho, že vlastne nevieme, aká je ich motivácia. Ich rola je presne daná a tomu sa podriaďujú všetky ich činy. Bez ohľadu na logiku. Dôležitý je hlavne súcit. Lenže zaslúžia si ho vôbec?

Zatiaľ čo začiatok je veľmi emotívny v strede sa to nejak vytráca. S kým mám vlastne súcitiť? S chlapcom čo šikanoval a potom si ho podali? S hluchonemou, ktorá nie je schopná vyjadriť, čo cíti? S bezdôvodne nepríjemnou dievčinou?

„Ako náhle sa dostávame preč z fáze detstva, príbeh sa mierne vlečie.“

Dej sa nikam neponáhľa. Ako náhle sa dostávame preč z fáze detstva, príbeh sa mierne vlečie. Pomalé pitvanie príbehu mu nejak prospieva, pretože po emotívnom úvode sa málokedy sa deje niečo srdcervúce. Keď aj príde nejaká pekná scéna, je ťažké pochopiť prečo postavy konajú, ako konajú. S ohľadom na okolnosti to občas nejde vysvetliť inak, ako úplné opustenie sa a utápanie sa v zúfalstve. Z tohto pohľadu mi film prišiel mierne vykorisťujúci.

Povedzme si totiž úprimne. Keby Nishimiya nebola hluchá, mali by ste pre ňu pochopenie? Či pre jej matku, ktorá zvolila chladnokrvnú odplatu a násilie na ochranu svojej dcéry? Hlavná hrdinka je totiž ako ranené šteniatko. Nemôžete ho nechať ležať na ulici. Keby Koe no Katachi bol len obyčajný príbeh šikany, už by ste tak veľmi nelipli na dievčati, čo nedokáže urobiť ani ň pre svoju obranu a zmieri sa s pozíciou večnej obete, ktorú neopúšťa ani po rokoch, keď už sa jej v živote nič zlé nedeje.

„V Koe no Katachi nájdete pár pekných obrazov a metafor.“

Našťastie to zachraňuje celkom pekný artistický záver, ktorý ponúka viacero interpretácií. Celkovo v Koe no Katachi nájdete pár pekných obrazov a metafor, síce som nebola práve stotožnená s ich podaním.

Koe no Katachi sa snaží tváriť ako realistický príbeh o šikanovaní, ale jeho vážnosti ubližuje jeho prílišné artistické podanie a neurčitosť. Rozhodne vám odporúčam po filme vzhliadnuť pár videí, či mierne prehrabať internet kvôli vysvetlivkám, pretože aj znalcovi japonskej kultúry môže pár náznakov uniknúť. To trochu pomohlo obmäkčiť môj názor na Koe no Katachi. Uvidíme či dokáže ten váš.

Aké iné anime by sa vám mohlo páčiť? Vybrala som pre vás film Your name – krásny romantický príbeh s rovnako úžasnou kresbou ako Koe no Katachi. Your lie in april pre rovnaký feeling a dojemný príbeh. V Anohane prežijete príbeh našich hrdinov od detstva až po dospelosť, pripravte si vreckovky, budete ich potrebovať. A Violeta Evergarden? Naše emócie a skutky nás ovplyvňujú celý život a aj Violet má šancu zmeniť sa. Vrelo odporúčam!

Už čoskoro recenzie týchto anime aj na Imaginárií!

Názov: Koe no Katachi

Anglický názov: A silent voice

Žáner: Psychologické / Dráma / Romantické

Dĺžka: 2 hodiny 10 minút

Rok vydania: 2016

Štúdio:  Kyoto Animation

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Sama som si prešla šikanou. Nezabúdajte, že v tom nie ste sami. Ak máte podobné problémy, nehanbite sa to povedať doma či volať na linku istoty (116-111). Viac na ich stránke. Verím, že sa článok páčil a pomohol. Ak áno, zdieľaj a pomôžeš šíriť kvalitný obsah. Novinky vždy na našej FB stránke, staňte sa fanúšikom a majte prehľad o Imaginaria.sk. Teším sa na vaše názory. Odpovedám na každý komentár a uvidíme sa pri ďalšom článku!

Pozitíva

  • animácia
  • zaujímavý námet

Negatíva

  • emocionálne vykorisťujúce
  • chýba motivácia postáv

Komu sa bude páčiť?

Aj ten najchladnejší človek bude pri Koe no Katachi plakať ako dieťa. Ak máte radi dojemné veci, hlbšie témy a radi si potrápite hlavu nad metaforami a artistickým prevedením, Koe no Katachi by mohlo byť pre vás. Viac recenzia.
6.2

Slušné

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 7
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 5
Hlavná dvojica - 5
Vedľajšie postavy - 4
Animácia a hudba - 10

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password