• Posvieťme si na to!

Úspešný introvert je o sile ticha

Na svete už bolo napísaných veľa motivačných kníh. Také, čo sľubujú peniaze osudovú lásku, osobný rozvoj. Ale žiadna ako Ticho (u nás preložené ako Úspešný introvert). Nie nadarmo existuje príslovie – hovoriť je striebro, mlčať je zlato. Ticho vás o tom presvedčí! Nájdite silu introvertov vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť a nechajte sa inšpirovať mojim príkladom.

Ako dieťa som vyrastala v silno extrovertnom prostredí. Moja povaha bola považovaná za niečo neprirodzené. Pre priateľov som bola to divné samotárske dievča. Učiteľom som zas pripadala pritichá a málo aktívna.

Neskôr som začala dávať prednosť pokojnému čítaniu či večeru strávený s rodinou, než divokej párty s rovesníkmi. Je logické, že po čase sa začnete pýtať sám seba: „Je so mnou niečo zle? Mal by som to prosto prekonať? A ide to vôbec?“ 

Úspešný introvert poslúži rovnako tak extrovertom

Introverti sú ľudia, ktorí radšej poslúchajú než hovoria, radšej čítajú, ako chodia na večierky. Radšej tvoria, ale nevadí im self-promotion, a radšej pracujú sami, než brainstormujú v tíme. Aj keď sú nálepkovaní ako tichí, v skutočnosti im vďačíme za mnoho prínosov vkultúre: od Van Goghových Slnečníc, po vynález počítača. 

Podľa Susan Cainovej je medzi až tretina introvertov. Poukazuje na to, že základné trendy dnešnej podnikateľskej kultúry, teda tímová práca, môže byť prekážkou inovácie, keď prehliada silu tichých mysliteľov.

Keď som knihu pred siedmimi rokmi čítala, doliehali na mňa mnohé emócie. Zmätok. Smútok. Ale aj nádherný pocit, že nie som celkom sama. Vtedy sa ešte o introvertoch toľko nehovorilo a nájsť nejaké dobré publikácie o psychológii introvertov v češtine či slovenčine, bolo takmer nemožné.

Kniha vás donúti k dohode. Tá moja mi priniesla obrovskú zmenu

Ticho nie je písané klasickým spôsobom ako je u motivačnej literatúry zvykom. Celá kniha je rozdelená na štyri celky, počas ktorých vás Susan Cainová prevedie viacerými príbehmi slávnych aj obyčajných introvertov. Naučíte sa chápať svet extrovertov, rovnako ako si nájsť miesto pre seba a prijať to, akí ste.

Ak neveríte príbehom, presvedčia vás čísla a tabuľky, ktorý je v knihe tiež dosť. Susan Cain urobila v knihe Úspešný introvert dôkladný a dlhoročný výskum. Jej kniha však nepôsobí ako vydvihovanie introvertov, pričom extroverti by sa nad sebou mali zamyslieť.

Práve naopak nachádza cesty ako by sme si mohli navzájom lepšie porozumieť, lepšie usporiadať svet, miesta a urovnať vzťahy. Mnoho príkladov je založených práve na efektívnej spolupráci. Však sú to práve extroverti, ktorí nás nútia prekročovať vlastné hranice 

V čom Úspešný introvert pomohol mne?

Na konci vás kniha vyzve k dohode so sebou samým, aby ste občas napadli napadli vlastnú hranicu. Samozrejme vám dá aj pár rád ako na to a poskytne vám aj mnohé ďalšie techniky. Čo to prinieslo mne?

  • zoznámila som sa s priateľom (sme spolu šesť rokov)
  • našla som si akcie, ktoré navštevujem pravidelne a milujem ich
  • našla som spôsob, ako vystupovať pred ľuďmi tak, aby mi to úplne nevadilo
  • našla som spôsob, ako viac vychádzať s extrovertnými kamarátkami
  • získala som v živote balans, ktorý mi maximálne vyhovuje
  • a hlavne, nehambím sa, keď sa chcem zavrieť pred svetom a mať svätý pokoj

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?