• Search
  • Lost Password?

Sova od Samuela Bjorka loví v noci a prináša smrť

Nebolo tomu tak dávno, čo v lese visel anjelik s aktovkou a nápisom „Cestujem sama“. Tento raz v lese opäť lovila šelma, nie však s ostrými zubami a mocnými labami. Sova bola odpradávna symbolom múdrosti, no málokto vie, že sa k nej radil aj symbol diabla. Sova zásadne loví v noci a so šuchotom jej krídel, prichádza smrť.

Sova je pokračovanie série s detektívmi Mii Krügerovej a Holgera Muncha. Táto dvojica sa opäť musí dať dokopy za zvláštnych okolností. Pri pohľade na novú obeť až mrazí.

Dievča s ružou v ústach leží obklopená sviečkami akoby v sovom hniezde. Zdá sa, že sa jedná o rituál, no stopy zrazu vedú na rôzne miesta a detektívi začínajú tápať.

Mia, ktorá už nemyslí takmer na nič iné, len na smrť sestry, stráca svoje detektívne schopnosti. Alkohol a tabletky je držia pri živote z posledných síl. Ak sa tento prípad pre ňu skončí skôr než chytí vraha, je isté, že Sova si uloví ďalšiu obeť…

Recenzia k Cestujem sama sa tu objavila len nedávno a na Sovu som sa vyslovene tešila. Ak sa pýtate či tieto knihy možno čítať aj samostatne, odpoveď je nie. Samuel Bjork v každej knihe rozoberá odlišné prípady a príbehy sa neprepletajú. Čo ostáva, je pozadie detektívneho tímu, ktoré je v Sove veľmi dôležité.

Sove sa omnoho viac spoznáme aj s rodinami hlavných hrdinov. Dôkazom toho je hneď úvodná scéna, kde si trochu oddýchnete na rodinnej párty. Do popredia sa dostáva aj vzťah Munchovej dcéry s jej manželom. Rebelská minulosť jej nečakane zaklope na dvere a poriadne skomplikuje život všetkých naokolo.

Nebudú chýbať ani nové postavy. Nebudem vám nič prezrádzať, no celý detektívny tím ma na záhrade dosť mŕtvol, o ktorých radšej nehovorí. Takže sa je na čo tešiť! Okrem toho vás čaká všetko staré a známe z Cestujem sama. Rozkúskované príbehy, ktoré pomaly tvoria skladačku. Jednoduchý ale mimoriadne pútavý štýl rozprávania autora, ktorý si proste zamilujete!

Sova má jednoduchý, ale mimoriadne pútavý štýl rozprávania, ktorý si proste zamilujete!

Práve unikátny autorov štýl ma zachránil od nudných pasáží, kde príbeh mierne stagnoval – a tých v Sove nebolo málo. Po Cestujem sama totiž len málo vecí zaskočí. Možno aspoň poteším mierumilovné dušičky, ktorým prezradím, že na rozdiel od mnohých severských krimi, táto séria nie je až tak násilná. Autor skôr buduje psychologický strach, scény nie sú nijak detailné a aj povahy s miernejším žalúdkom nebudú mať problém.

Viac než chytanie vraha sa opäť do popredia dostáva sociálna rovina, čo na týchto knihách obdivujem. Postavy sú uveriteľné, ľudské a do práce chcieť-nechcieť musia zaťahovať aj osobný život. V Sove mnohé dostávajú charakter, ale zároveň staré problémy, ktoré sa sem presúvajú z Cestujem sama, už pôsobia mierne nudne. Miu pomaly prestávam ľutovať a pri Munchovi čakám, kedy ho tabák nadobro zabije ako odstrašujúci príklad pre všetkých fajčiarov.

Detské týranie, kulty, blázni a boháči. Ak radi tipujete, kto je vrahom, budete to mať poriadne ťažké!

Téma je opäť zaujímavá aj v Sove. Detské týranie, kulty, blázni a boháči. Ak radi tipujete, kto je vrahom, budete to mať poriadne ťažké! Osobne si myslím, že kniha by fungovala lepšie, keby sa pár pasáži poprehadzovalo, ale máme čo máme…

„Zrazu si všimol, že pred ním niečo leží. Modrobiele nahé telo. Dievča. Tínedžerka. Tom Petterson od ľaku pustil z ruky fotoaparát a v šoku si ani nevšimol, že padol do vresového porastu. Pred ním ležalo telo mŕtveho dievčaťa. Perie? Preboha.“

Po Cestujem sama menšie sklamanie, no stále je to kniha, ktorá vás nepustí. Mimo vyšetrovanie pasáže sú hádam zaujímavejšie než samotný prípad, no aj vďaka tomu sa z plochých postáv stavajú skutoční ľudia, ktorí sa usadia vo vašich srdciach. Ak ste sa k sérií ešte nedostali, mali by ste sa po nej poohliadnúť!

Opäť máme nezvyčajnú vraždu. Telo v baletnom úbore na brehu jazera. Jediná stopa je fotoaparát a stránka z rozprávkovej knižky a všetko ukazuje do minulosti. K vražde, ktorá sa stala pred štrnástimi rokmi.

Recenzia na tretí diel: Chlapec vo svetle reflektorov

Written by
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Či je to klasika, fantastika, alebo detektívka, venujem sa všetkému. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

View all articles
Leave a reply

2 komentáre
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Written by Veronika Šašalová

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.