• Posvieťme si na to!

Samuel Bjørk: Svitá na lepšie dni. Aspoň pre Miu Krügerovú…

Doma známy dramatik a textár, v zahraničí ohuruje tým, čo voláme severské krimi. Samuel Bjørk je pseudonym nórskeho spisovateľa Frodea Sandera Oiena. My ho poznáme vďaka titulom Cestujem sama, Sova a Chlapec vo svetle reflektorov.

Pod vlastným meno však publikoval niekoľko uznávaných titulov ako Pepsi Love (2001) a Speed for Breakfast (2009). Portál Deadgood vyspovedal tohto autora po uverejnení jeho druhej knihy Sova. Na stránke môžete nájsť originál alebo si prečítajte náš preklad.

Čo sa dozviem v rozhovore?

    • aké to bolo pracovať po takom úspechu
    • ako reagujú čitatelia na jeho knihy
    • ako Bjørk vidí svoje písanie a nakoľko sa stotožňuje s postavami
    • na koľko kníh sa môžme ešte tešiť

Unikli ti recenzie týchto kníh? Neboj, stále si ich môžeš dočítať!

Recenzie: Cestujem sama / Sova / Chlapec vo svetle reflektorov

Cestujem sama sa stala fenoménom vo viacerých krajinách, aké to bolo pracovať na pokračovaní po takom úspechu?

Bolo úžasné vrátiť sa späť k postavám, ale zároveň aj obrovský nátlak. Nie len od fanúšikov, ale aj z mojej strany. Vedel som, že Sova si získa viac pozornosti a to ma trochu znepokojovalo. No po čase, keď sa príbeh začal vyvíjať tým správnym smerom, tak ma to naozaj začalo baviť.

Na čo ste v Sove najviac hrdý? 

Vlastne som pyšný na mnoho vecí – koncept, vývoj charakterov, najmä tých nových. Vezmime si napríklad toho muža so psychickými problémami, ktorý sa všetkého tak bojí, že neustále nosí cyklistickú helmu, ešte aj keď ide spať. Alebo nového hackera Skunka, na ktorého si, podľa mňa, Mia myslí viac, než si chce priznať…

V jednotke vrah za sebou necháva detské obete. Je to dosť delikátny problém, ktorí Holger a Mia musia riešiť. Bolo ťažké nájsť rovnako zaujímavého vraha aj pre Sovu?

Áno, bolo to dosť ťažké. Vážim si svoje postavy a chcel som, aby všetko pôsobilo skutočne, takže to dalo prácu nájsť koncept a vraha, ktorý by bol uveriteľný.

Ako reagujú čitatelia na vážnejšie témy v Sove ako je depresia, náboženstvo, spoločnosť a kriminalita?

Mne jednoducho nestačí napísať kriminálny príbeh ala „Kto je vrah?“. Musí to mať nejaký väčší sociálny kontext, aby ma písanie bavilo. Čitateľské ohlasy sú rôzne, no väčšine sa páči aspekt sociálnych problémov a osobných súbojov, ktorými si postavy musia prejsť.

V knihe je veľa detailov čo sa týka emócií a násilia. Ako sa vám tieto scény píšu? 

Nevadí mi písať násilnejšie časti, pretože v knihe ich nikdy nezobrazujem priamo. Všetko sa deje skôr na psychologickej úrovni, tak to mám rád. Samozrejme, aj so mnou pohnú všetky tie emócie. Po tom, čo Mia ide navštíviť hrob svojej sestry alebo myslí na jej smrť, potrebujem si dať od písania chvíľu pauzu.

Čo máte najradšej na svojich protagonistoch? Majú s vami niečo spoločné?

Pre mňa sú ako skutoční ľudia a veľmi rád s nimi trávim svoj čas. Páči sa mi, ako sa Holger správa k ostatným a že sa naňho dá spoľahnúť. Na Mií sa mi páči, aká je múdra. Vždy vidí veci, ktoré iní prehliadnu, ale nie je neomylná. To z nej robí obyčajného človeka.

Myslím, že každý má časť zo mňa, áno. Holger má pozitívny a pohodový postoj k svetu, zatiaľ čo Mia je omnoho temnejšia. V mojom osobnom živote som si zažil oboje a ich dualita tvorí skvelé pozadie pre uveriteľný príbeh.

Čo ste vymysleli skôr? Charaktery alebo príbeh?

Keď som začal písať Cestujem sama, mal som vymyslený len koncept, takže všetko ostatné sa stalo akosi náhodne. Moji protagonisti, Holger Munch a Mia Krüger, proste vstúpili do môjho života a ešte stále ma prekvapujú, rovnako ako čitateľov.

Kde a kedy sa vám najlepšie píše?

Najradšej píšem doma, v noci, keď zvyšok sveta spí. Bežný svet sa totiž stále stavia do cesty môjmu fiktívnemu svetu, takže keď som dlhodobo sám a nik ma neotravuje, vtedy podávam svoj najlepší výkon.

Ako dlho plánujete pokračovať so sériou?

Mám naplánovaných šesť kníh. Uvidím či tento projekt bude stále živý a svieži, ale nové príbehy ku mne stále prichádzajú a postavy začínajú byť čím ďalej, tým viac zaujímavé. Momentálne nevidím dôvod túto sériu uťať. Svitá na lepšie dni, aspoň pre Miu Krügerovú…

Originál článok nájdete na portály: Deadgood: An interview with Samuel Bjørk

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?