• Posvieťme si na to!

Marissa Meyer: Roky som písala fanfikcie na Sailor Moon

Každý, kto sa aspoň pokúsil o nejaký literárny počin, sa pýta: „Ako začínajú spisovatelia, ktorých knihy sa predávajú na pultoch a ľuďom dokonca chýbajú?“ Marissa Meyer sa stala tak obľúbenou, že fanúšikovia si dokonca pýtajú dotlač Mesačných kroník!

Ešte ste neodhalili masku mesačnej kráľovnej? My áno!

Číre zlo má svoje meno, skrýva sa za maskou klamu a používa „osobné romantické čaro“, aby získalo moc nad ostatnými. Ale kto je naozaj kráľovná Levana? Dlho predtým, než jej cestu skrížili Cinder, Scarlet a Cress v Mesačných kronikách, žila Levana úplne iný príbeh – príbeh, ktorý nebol nikdy vyrozprávaný…až doteraz.

Prečítaj si recenziu na Nejkrásnější ale sa zoznámte so sériou Mesačné kroniky

Tento rozhovor bol pripravený Goodreads.com k vydaniu Nejkrásnější. Fanúšikovia sa mohli pýtať na všetko, čo chceli a Imaginaria.sk pre vás spravila výber toho najzaujímavejšieho. Tu to máte!

Veštica vraví, že v článku nájdete:

  • prečo práve Levana dostala vlastnú knihu 
  • to, ktoré sú autorkine obľúbené postavy
  • ako autorka píše
  • hmm, bude pokračovanie?

Je toľko postáv, ktoré by si zaslúžili vlastný príbeh, prečo si si vybrala práve Levanu?

Levana bola úplne prvá postava, ktorú som vymyslela, keď som sa rozhodla napísať sci-fi prerozprávanie klasických rozprávok. Dlho som bola fascinovaná kráľovnou zo Snehulienky. Chcela som vedieť, čo ženu doníti tak veľmi dbať na svoju krásu, že je schopná robiť aj nevýslovne strašné veci, len aby ostala „najkrásnejšia na celom svete.“ Takže Levanin príbeh sa niesol v mojej hlave už od počiatku série.

Prečo si pomenovala svoju postavu práve Levana?

Svojím postavám sa snažím dávať mená, ktoré aj niečo znamenajú. Musela by som to ešte raz overiť, aby som si bola celkom istá, no mám pocit, že Levana doslova znamená: „Královná Mesiaca.“ Mnohé mená sú inšpirované starými rozprávkami. Popravde, som charaktery premenovala niekoľkokrát, kým som našla mená, ktoré by im skutočne sedeli.

Nezávislé séria Mesačných kroník od Marissa Meyer?

Keby si mohla, čo by si na Mesačných kronikách spravila inak?

Asi by som oslabila mesačný dar. Winter sa odohráva prevažne na Mesiaci, takže sme obklopení spoločnosťou, ktorá manipuluje a kontroluje. To bolo pre mňa najkomplikovanejšie. Myslím, že nakoniec to dopadlo dobre, ale určite by mi to ušetrilo pár srdcových záchvatov, keby som ich silu zmenšila.

Napísala si Najkrásnejšiu pred Winter?

Vlastne nie. Pri písaní Winter som sa zesekla pri jednej pasáži a tak som si dala pauzu a spísala si celý Levanin príbeh. Preto ju aj odporúčam čítať ako prvú.

Keby si sa nestala spisovateľkou, čo by si robila?

Asi by som sa stále pokúšala stať spisovateľkou. No dovtedy som pracovala ako beta-reader na voľnej nohe a v tom asi aj budem pokračovať.

Ďalšia séria od Marissa Meyer

Čo ťa tak veľmi láka na tom byť autorkou? 

To najlepšie, pre mňa, je stretnutie sa s čitateľmi, ktorí sú zapálení do celého príbehu. Je to úžasné, keď si pomyslím, že moja kniha sa ich nejak dotkla a priniesla im toľko zábavy, ako mne pri jej písaní.

Dočkáme sa ešte niekedy nejakého pokračovania? Napríklad s Malou morskou vílou?

Popravde, príbeh o Malej morskej víle už existuje (na Andersenovskú verziu, nie tú od Disneyho)! Môžete si ho prečítať na mojom účte na Watpatt pod názvom Malý android (The Little Android). A píšem aj sériu Heartless, čo je zase príbeh založený na Alici v krajine zázrakov. No moja ďalšia séria bude zameraná na superhrdinov a k prerozprávaniu sa už veľmi nehodlám vrátiť.

Škoda opustiť toľko pekných chlapov…Povedz, s ktorým by si šla na rande?  Kai, Thorne, Vlk alebo Jacin???

Ha! Skôr s kterým by som NEŠLA na rande! Haha!

Ďalšie knihy od Marrisa Meyer

V tvojich príbehoch zbožňujeme práve tie prepojenia s klasickými rozprávkami. Plánuješ ich alebo ich tam proste dávaš, ako ti príde pod ruku!

Som plánovač, takže eštepredtým než som začala písať, som už mala naplánovanú štruktúru celej série. Robila som to úmyselne, pretože som tam chcela vložiť práve tie drobné náznaky a tajomstvá. Obdivujem J.K.Rowlingovú a jedna z mojich najväčších inšpirácií je práve jej Harry Potter, kde takýchto náznakov nájdete veľa, takže som ich chcela tiež! Bola to zábava, pretože čím viac kníh bolo vonku, tým viac som sledovala prekvapenie čitateľov, ako to bolo celé prepojené. Myslím, že sato vyplatilo!

Kto je tvoja obľúbená postava z Mesačných kroník?

Nemyslím, že nejakú mám. Obdivujem všetkých z rôznych dôvodov-ešte aj padúchov. Najviac som si užila písanie vtipných postáv, ako Iko či Thorne, lebo tie ma vždy vedia rozosmiať. Niekedy sú tak divní ale majú dobré srdce. A obaja vedeli, kým sú od začiatku, takže to moju prácu uľahčovalo.

Radíš samú seba do nejakého fandomu?

Ó, áno! Roky som písala fanfikcie na Sailor Moon (no už sa chcem viac sústrediť na vlastné svety). Byť súčasťou toho fandomu pre mňa znamenalo veľa! A tiež sa považujem za veľkého fanúšika Firefly a Pottera!

 
Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?