• Posvieťme si na to!

Najhoršia literárna „Hermiona“ | Ako raz všetkým preplo z Twilightu

Láska. Ten cit, ktorý z nás vie všetkých spraviť hlupákov, ten cit, čo utvára tieto desivé príbehy. Skúšali ste sa niekedy zamyslieť, aké typy príbehov vytvárajú dnešní autori? Aké hrdinky nachádzate vo všetkých knihách?

Prečo aj po toľkých rokoch nás zobrazujú slabé, neschopné a bez mužov takmer bezcenné? Okrem tých, ktoré som už predstavila minule, priviedla som vám ukázať aj nové. Hrdinky, ktoré si vážim a obdivujem v súboji proti minulej poškvrnenej….

Kto sa stáva adeptkou v súboji?

Hermiona Grangerová (séria Harryho Pottera )

Katniss Everdeen (Hunger games) 

Rose Hathaway (Vampire Academy)

Karou (Dcéra dymu a kosti)

Bella Swan (Twlilight saga)

 

MILOVANIE A ODSUDZOVANIE TWILIGHTU

Po tom obrovskom Twilight ošiale, ktorý sa prehnal cez teenagerov a celú fantasy literatúru, sa dnes zmenil na určitú mieru odporu a odsudzovania. Koľkokrát počujem: ,,A ty sa vážne čítala Twilight? Fuj, to fakt?!“

Ľudia, ktorí by kedysi túto ságu nepustili z rúk, po nociach nespali, len aby zistili či Bella naozaj ostane s Edwardom, dnes potajomky držia tieto knihy v skrini a tvária sa, že o nich nikdy nepočuli. Aké je to po rokoch?

Ja som čítala Twilight! Nemám pocit, že môj literárny vkus sa pre to zhoršil. Nehovorím, že teraz mám na Súmrak rovnaký názor, ako vtedy. Napokon, som iba dievča. Moje gény ma predurčujú na romantickú dušu, aj keď ju zvyčajne držím pod zámkom a za bezpečnostnými dverami, stále tam je. A v kútiku srdca sníva o niekom, pre koho by som znamenala toľko, ako Bella pre Edwarda.

Ale je Twilight sága moja obľúbená séria? Ani náhodou… A najromantickejší pár storočia Bella s Edwardom? Musím vás sklamať. Pre mňa osobne má väčšiu váhu spojenie Alice a Jaspera. Ich životné príbehy do knihy prinášajú omnoho viac, ako tí dvaja. Či si myslím, že Bella je dokonalá dievčenská hrdinka? Prosím vás…

Myslím, že samotné séria začala byť nenávidená hlavne preto, lebo jej bolo všade plno. Odsudzovanie, ktoré už nemalo nič spoločné s kvalitou knihy.

„Najväčší problém mám asi s tým jej komplexom-ja-zomriem-ak-ma-opustíš“

 

BEZ CHLAPA ANI NA KROK!   *Potom prišla Buffy a zapichla Edwarda kolom.*

Bella, ako samotná postava, toho až tak veľa nenarobí. Zvyčajne potrebuje iných (najčastejšie asi Edwarda), aby jej pomohli zo životom.

Lenže ako náhle sa stáva novorodenou- je najsilnejšia, najrýchlejšia a najtalentovanejšia upírka v okolí. Ak má upírstvo len viac vyrisovať to, čím bola za života, tak ako to, že nie je ešte väčším postrachom než Kevin zo Sám doma?

Ale som rada, ako to dopadlo. Dostali, čo chceli. Hlavne vo filmovej verzií,kde sa mi páčilo, ako to Bella celé vnímala: „I was born to be a vampire…“

Najväčší problém mám asi s tým jej komplexom-ja-zomriem-ak-ma-opustíš. Ja viem, že je ťažké prekonávať pocit odmietnutia a stratu životnej lásky, lenže tam sa život predsa nekončí.

„Možno, že chyba bola aj v tom, že Bellu vykreslili, ako človeka vo svete kúziel“

Hermiona milovala Rona, Katniss Peeta, Rose zbožňovala Dimitriho, A Karouina spriaznená duša bola v Akivovi. Lenže všetky, keď sa niečo zomlelo, boli schopné sa pozbierať a bojovať!

Neprestali sa sústrediť na vyššie ciele, nepodľahli depresií ani sa neodtrhli od života.

Možno, že chyba bola aj v tom, že Bellu vykreslili, ako človeka vo svete kúziel. Zatiaľ, čo všetky ostatné hrdinky boli čarodejnice, upírky, chiméry v magickom svete, lenže aj ony si museli poradiť s temnejšími a mocnejšími protivníkmi toho istého druhu.

 

KÝM BY SI CHCELA BYŤ?

„Nie je dôležité, čím ste sa narodili, ale to, kým sa stávate.  A čo sa dozvedáme od Belly?“

Ďalšia vec je, ako nás ženy (dievčatá) vykresľujú v takýchto románoch. A tiež, aký druh vzorov nám vlastne ponúkajú. Logicky si aj v literatúre cením vlastnosti,ktoré obdivujem na ľudí aj v skutočnom živote, ale to ani zďaleka nie je všetko!

Hrdinky ako Hermiona dievčatá učia, že je v poriadku byť múdra a sčítaná, ale byť dobrá priateľka, je ešte dôležitejšie. (

„Priznajme si to, že Harryho svet by bol veľmi odlišný, keby Hermiona nečítala!“

Rose ukazuje, ako byť silná a hrdá. Nie v zlom slova zmysle. Ale zachovávať si sebaúctu, bojovať za priateľov a nebáť sa byť silná, fyzicky ani psychicky. V zložitých situáciách, keď sa zdá všetko stratené, neprestať veriť a vymyslieť nejaký plán, lebo svoju kožu by sme nikdy nemali ponúknuť zadarmo.

Katniss učí, že by sme mali ochraňovať slabších, postaviť sa za správne veci a sebaúcta a samostatnosť sú omnoho dôležitejšie veci v živote, ako romantika.

Pre Karou zas, že nie je dôležité, čím ste sa narodili, ale to, kým sa stávate. Ctiť si a nezabúdať na rodinu. Postaviť sa za správnu vec a byť svoja, aj keď vám skoro nikto na svete nerozumie. Nebáť sa byť odlišná a nechať v sebe plynúť aj tvorivého ducha. Je fajn byť milá a láskavá, ale nikdy by vám to nemalo zaslepovalo oči.

 A čo sa dozvedáme od Belly? Že nemôžem byť nikým a to jediné, čo ma v živote dokáže urobiť šťastnou, bude môj muž.

KAM MY ŽENY PATRÍME?

„Prekvapuje, že samotné autorky sú ochotné sa podriadiť takémuto konceptu“

Ešte aj modernom svete sa stále nachádzajú rozdiely medzi postavením muža a ženy.

Dokonca moja kamarátka žije v domácnosti, kde chlap vyčlenil čisto mužské a ženské roboty. Nechce, aby si jeho dcéra hľadala brigády alebo mala nejaké ambície, lebo žije v tom, že žena je dobrá na domácnosť a stráženie detí…

Prečo to spomínam? Pretože ma prekvapuje, že samotné autorky sú ochotné sa podriadiť takémuto konceptu.

V YA literatúre behajú uplakané sliepky (Luce-Pád, Evie- Zlodejka duší), čo svoj život zasvätili mužom. Feminizmus upadá najmenej o sto rokov dozadu…

Ja byť chlapom a mať dievča, čo sa na mňa furt lepí, splní mi každé zbožie želanie s fanatickým výrazom na tvári, tak sa jej rýchlo zbavím. (Ak sa tu na to nájde chlapský názor, budem len rada)

Výnimky sú tu potom hrdinky a la Zoye (Škola noci)– teda hrdinky s vlastným háremom, ako som spomínala minule.

 

Sex vo fantasy knihách 

Sex v knihách bol dovtedy menšou neznámou. Nepamätám si, že by iná hrdinka sa snažila svojho vyvoleného zviesť niečím viac, ako bozkami. Približne všetky majú okolo sedemnásť– čo je predsa normálny vek pre bozkávajúcich sa tínedžerov… No beriem, že zas táto téma je dosť diskutabilná. Skôr než všetko iné mi vadí ako sa sex začal predierať do týchto typov kníh.

V Úsvite sa to hromadilo najviac, kde ste v podstate pár kapitol čítate, ako na seba preberá podobu sukuby, a len čaká, „kedy konečne na ňu Edward skočí.“  Chudák chlapec ju doslova musí unaviť iným spôsobom, ak sam nechce obávať toho, že v noci bude potajomky znásilnený.

Je zas pravda, že sa obaja najprv vzali, než svoj vzťah rozvíjali aj fyzicky. Takže Bella má na to plné právo. Dnes je iná doba. Sex v knihách mi nevadí, ak nie je opisovaný vulgárne a náročné spisovateľky sa nesnažia písať o veciach, o ktorých majú skúsenosti tak nanajvýš s filmov.

„Jedine by som rada, ak by vzťahy boli vykresľované viac reálne.“ 

Preferujem Rowlingovej adaptáciu. Hermiona s Ronom najprv spoznali. Vybudovali si silné priateľstvo, a až potom sa ich vzťah stal niečím viac. Nie z ničoho nič.

Ich city sa postupne začali odhaľovať už v Ohnivej čaše- aj keď ja som vtedy ešte stále verila, že nakoniec skončí s Harrym. Určite som moje detstvo strávila strávila šťastnejšie pri knihách Harryho Pottera, v kúzelnickej škole plnej mágie, než s Twilightom. Nehovoriac o tom, že väčšina si existenciu Twilightu všimla až vďaka hercom.

Súvisiaci článok: Ďakujem ti, J.K.Rowling, za chlapca,ktorý bude navždy v mojom sdci.

 

KAM BY SA TIETO KNIHY PODELI BEZ ROMANTIKY?

Harry je príbeh troch priateľov odhodlaných zničiť najväčšieho čarodejníka všetkých čias

Vampírska Akadémia– príbeh dvoch priateliek, ktoré nedokázala rozdeliť ani smrť.

Hunger games- Príbeh jedného dievčaťa, ktoré sa pre všetkých stalo symbolom nádeje, v krutej vojne ochraňuje slabých a nevinných.

Dcéra dymu a kosti- príbeh dievčaťa, ktoré snívalo o lepšej budúcnosti, a aj napriek obrovskej zrade z vlastných radov, sa stala jedinou nádejou na záchranu sveta chimér.

Twilight je o dievčati, ktoré sa prisťahovalo do mesta, kde stále pršalo….

Myslím, že kedy mi raz moje dieťa povedalo, že by chcelo byť, ako Bella, moja úloha rodiča by totálne zlyhala.

 

Myslíš, že moja kritika bola scestná alebo trefná? Je nejaká dievčenská hrdinka, ktorú v knihe obdivuješ? Prečo? Vadia ti hrdinky typu a la Bella? Myslíš, že literárne hrdinky môžu ovplyvňovať správanie mladých dievčat? Preferuješ vzťahy ktorý vykreslila Rowlingová alebo Mayerová? Pokladáš fanúšikov Twilightu za mladých a hlúpych? Prečo? Alebo máš túto sériu rád/a?

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentáre
 • Naprosto s tebou souhlasím. Nejzajímavější je ale to, jak po Twilightu začalo vznikat spoustu takových těch "emo" příběhů plných hodných upírů, kde samozřejmě černá barva představuje dobro a bílá zlo. Příběh u takových "veledíl" je dojemný asi jako neořezaná tužka.. Ale všechny ty twilight fanoušci "Awww, oni jsou tak roztomilíí" "Já chci taky takovýho klukaa" "Proč neexistuješ, Edwarde" ..

 • To je jedna vec. Tá druhá, že teraz čítam omnoho staršia knihy a vidím tam toľko podobností! True blood- ona telepat, on upír. A to jeden z mnoha… Ja netvrdím, že to bolo zlé čítanie. Také príjemne oddychové. Nemám už na to taký názor, ako kedysi, ale Bella mi napr. nikdy nesadla…

 • Naozaj výstižný článok. Bella je dosť diskutabilná téma ale treba si uvedomiť pre koho to bolo písané. Ani sa nedivím že v poslednej časti Twilightu bola Bella posadnutá sexom lebo samotná séria je nabitá sexepílom. I keď sa musím priznať že som čítala len prvé dve časti i tam to bolo cítiť. Ja tieto knihy pre deti a mládež beriem skôr ako ľudí. každá je iná svojim spôsobom lebo autor je iný. Čítala som dosť Anglickej i Americkej literatúry a i keď som nevedela kto je autor hneď som cítila že pochádza s iného kontinentu. Amerika je konzumná spoločnosť ktorej mládež si zakladá na sexepíle ( nič v zlom ale ja to tak beriem). Len keď si zoberieme prvú časť Hunger game tak je jasne vidieť že to ľudia chcú. Trojuholník a aspoň náznak romantiky. Harry Potter je konzervatívny ( i napriek kúzlam) a hlavná vec… Postavy sa vyvíjajú z roka na rok ako každé dieťa. Uf už je to dlhé ako to píšem. Zhrniem to. Tvoje články ktoré som za poslednú hodinku prečítala sú úžasné a originálne a je vidieť že si na článkoch dávaš záležať. Možno si našla ďalšieho človeka ktorý miluje Powermetal ale ja som našla po dlhom čase kvalitný blog. Nemôžem sa dočkať keď si ho pozriem viac do hĺbky =^.^=

 • Myslím, že čo sa týka Hunger games- tak pre mňa je tam hlavne dôležitá tá čas, kde vravím, o tom, čo nás hrdinky učia a čo by tie knihy boli bez romantiky… Navyše ja som brala skôr len ten prvý diel,keďže ostatné sa ku mne zatiaľ nedostali… Amerika je rozhodne konzumná spoločnosť- to o tom potom. Harry nie je romantická kniha 😀 Tá romantika je tam skôr na doplnenie postáv, aby bolo ukázané, kam sa až dostali- psychicky, fyzicky. Ale niečim si prešli, než s na seba začali cápať…To sa mi páči. Myslím, že každá kniha je nejakým spôsobom iná ( aj autor) nie len tieto pre mládež. A priznám, že knihy našich autorov ma vôbec (ale vôbec) nezaujímajú. Občas aj zvyknem žartovať, že by to mal niekto napraviť, takže by som sa mala viac ponoriť do svojich príbehov 😀 Bellu ( a nie len ju) proste odsudzujem za to kňučanie, že nemôže žiť šťastne bez chlapa. A vadí mi, ako baby v niektorých románoch vykresľujú- tiež netvrdím, že také vo svete nenájdeš (v mojom teda nie, ale tam vonku určite behajú :P). Fuj, neboj už idem na koniec… Chcem ti poďakovať. Naozaj si tvoju pochvalu. Hrozne ma to potešilo a som rada, že sa ti u mňa páči.Normálne ma to nakoplo 😀 Ako aj tvoj komentár. Vážim si hlavne to, že slepo len nepritakáš a vyjadríš aj svoj pohľad na vec. To dnes už človek často nevidí…

 • Ty bys mohla přednášet! Zajímavé téma, perfektní rozbor a na konci otázky k přemýšlení. Twillight na mě působil dvouznačně. Zčásti mě uchvátil, zčásti popouzel. Popouzel mě právě tou jednoduchostí a osekaností vedlejších postav (jak pestrý je proti tomu svět Harryho Pottera s jeho přáteli, učitely, nepřátely, intrikami, a dokonce i nevlídným strýcem? Harry Potter je jedna velká rodina. Bella je proti tomu samotářka a celý svět se točí (od určitého okamžiku) kolem Edwarda a taky možná jeho rodiny. Spolužáci jsou většinou braní do počtu a spíš na obtíž, a rodiče jen proto, že jsou rodiče. Ale když pominu tento styl nestyl samohledění, je to kouzelný příběh o první lásce. Takové té bezvýhradné. Fascinovala mě jejich naprostá důvěra a oddanost (nebo spíš, bezvýhradné odevzdání se jeden druhému). Něco ve mě brnklo na strunu prvních lásek. A musím přiznat, že zamlada jsem byla stejné tele jako Bella. Ano, když se vezmu zpětně, nebyla jsem nic moc zajímavého, jen hledající a doufající po nějakém vztahu, který by mi dal smysl (a pocit bezpečí, což je kravina, protože ve vztahu je málokdy pocit bezpečí).Takže Bella mě v určitém smyslu hodně oslovila,i když ne ve všem jsem s ní souhlasila. Na druhou stranu je dobré uznat, že Bella byla dokonalá mimikra dívky přilepené na kluka. Ale v podstatě byla velmi silná osobnost, která se naučila prosazovat si své (jen to balila do ochranitelského hávu). Co mě rozčilovalo, byla její věčná ochranitelská role a co mě nejvíc štvalo, byly její snahy k sebeobětování, zvláště ve chvílích, kdy to nebylo vůbec potřeba (s poťaplanou Viktorií se Cullenovic a Vlčákovic srovnali celkem v pohodě, dokonce i s její armádou novorozených). Možná proto, že už při prvním čtení jsem byla schopna vidět kritická místa, mě tato sága v pozdější době nedovedla k pocitu zklamání. Beru ji stejně jako tenkrát. Nádherné čtení o kouzlu první lásky, sen o krásném princi (už ne na bílém koni, ale ve stříbrném volvu, holt máme pokrok), o přátelství, které setrvává (Jacob). A do toho kouzelný svět upírů a vlkodlaků. Mimoto, i Stephanie umí psát. Některé popisky se mi líbily, četla se vážně dobře, píše přitažlivě i barvitě. Není to Harry Potter, ani Hunger Games, ani Zaklínač, ani Vampýrská akademie, ani Pravá krev. Ale beru to jako plus. Proč by měly být všechny knihy stejné? Samozřejmě, některé hrdinky obdivuji a fandím jim, když se dokážou po úderu znovu vyhrabat na nohy a pokračovat. Bellu snesu jenom jednu, nerada bych ji viděla v dalších opakováních. Ale v Twillight mi vůbec nevadí, patří sem, stejně jako romantický upír Edward, stejně jako vášnivý Jacob (který se mi teda líbil víc, byl tak nějak lidštější). Nemusím mít Twillight stokrát jinak, jednou mi stačí, ale pořád je to moje oblíbená série. 🙂

 • Souhlasím snad se vším. Četla jsem pouze první díl Twilight a to mi naprosto stačilo. U knih potřebuji příběh, který nebude pouze o lásce. Osobně se mi líbí postava Rose z VA. Silná, hrdá, svá, ale pořád holka. Ta je podle mě naprosto skvělá. Vyvíjející se vztah mezi Ronem a Hermionou se mi taky velmi líbí, hlavně proto, že podle mě láska z přátelství není tak povrchní… A Bella? Ta mi je naprosto proti srsti. Nesnáším slabé hlavní hrdinky, které musí stále někdo ochraňovat. Navíc láska na první pohled? Podle vlastností vážně nechápu, co na ní Edward viděl…

 • No neviem či by som to dokázala povedať pred ľuďmi. Ja som v tomto strašná trémistka, ale ďakujem. Som rada, že ťa to zaujalo. Tak Harry je podľa mňa naozaj iný kaliber. Ja ani predsa netvrdím, že sa mi to, ako čítanie nepáčilo, len my to teraz prišlo až príliš plytké. Tiež by sme spolu možno našli spoločné vlastnosti (O to viac ju nenávidí!!! 😛 Ale nie…) A keď tak vravíš o filmových verziách, stačí si pozrieť Snehulienka a lovec rázom si Kristen ju zamiluješ a prestaneš myslieť na Bellu 😀
  To jej ochranárstvo sa mi páčilo na nej najviac. Bola len človekom vo svete upírov a predsa sa postavila za stvorenie bez duše, za lásku, inú rodinu a priateľov. Nešlo jej to. A vôbec, ale poznám ten pocit, keď nechceš stáť bokom a potrebuješ cítiť to, že ťa potrebujú, že v určitom okamihu sa vzdáš strachu a radšej nahliadneš do tváre smrti ako sa pozerať, že okolo teba bojujú a umierajú…
  Možno je tokvôli mojej povahe, možno preto, lebo som to, čomu ľudia hovoria "bezcitný človek," ale v mojom rebríčku hodnôt láska nie je na najvyššom mieste. Preto vyslovene nepovažujem za úspech dobre sa vydať, pretože len muž mi nedokáže dať všetko, čo chcem a potrebujem. Naopak, Katniss si vážim pre tvrdosť a hrdosť, lebo je sú to hodnoty, ktoré sú u mňa veľmi vysoko.

 • Odlišnosť 🙂 Jeho okúzlenie prirovnávam k slávnym ľuďom, ktorí zrazu nájdu niekoho, kto ich nepozná a predsa sa začnú o ich život zaujímať… Nemohol jej čítať myšlienky a preto ju musel dobývať, musel sa jej pýtať, čo si myslí a nikdy nevedel či je to pravda. Nebola ním posadnutá ako zvyšok školy, nezaujímala sa oňho preto lebo bol z rodiny Cullenovcov- tých divných, ktorý si každý všíma a ohovára.
  Rose je jedna z mojich najmilších, práve preto, čo si napísala. Správna žena podľa môjho gusta 😀

 • Hezký článek… Souhlasím s tebou ohledně twilight, nikdy jsem ho úplně neodsoudila, i když po přečtení poslední knihy… Filmy se mi ale líbili, takže aspoň s něčím jsem spokojená. Jinak můj bezesporu nejoblíbenější román je HP. Je to knížka, se kterou jsem vyrostla a mohla bych ji číst třeba pořád dokola. A vůbec mi nevadí, že není plná balení kluků a sexu… Hermionu jsem měla vždycky ráda. Byla chytrá, vždycky věděla, co má dělat (pokud se to teda netýkalo Rona). Je moje nejonlíbenější postava. OK, možná si někdo řekne, že moje oblíbená je spíš Rose z VA, ale není to tak. Knihy Richelle M. mám fakt ráda, ale na HP to prostě nemá. HP je přirozené. A to je to, co dnešním knížkám chybí…

 • Ďakujem. Takže ďaľší človek, čo vyrastal na HP. Tak jasné, sme asi rovnako staré 😀 Tiež som Hermiónu mala rada. A fakt ma prekvapilo, že to nebola Rose. Čakala som slohovku o tom, aká je Rose úžasná… Prirodzenosť-s tým úplne súhlasím.

 • Myslím, že si to popsala dobře, možná Bellu moc odsuzuješ ale je pravda, že nebyla dokonala a některé věci bych udělala jinak. =) Líbí se mi jak si popsala hrdinky v části Kým by si chtěla být. =) Ze zmíněných hrdinek mám ráda Rose a pak Hermionu (musím zkouknout konečně všechny díly HP). Hunger Games se mi jako film nelíbil ale hrdinka bojovala za dobrý cíl. Nejspíš to co jsem napsala neni tak k tématu, tak se omlouvám. Článek se mi opravdu líbil. 😉

 • Čítam tento článok už tretíkrát a rozmýšľam ako naň reagovať. Tak radšej ako klasicky len odpoviem na otázky. Mám radšej Rowlingovej štýl ( koniec-koncou mala som to aj vo svojom vzťahu podobne. Najprv priateľstvo až potom láska ale i tak beriem priateľa ako dobrého kamaráta s ktorým môžem mať aj fyzický kontakt. Ale to je už chémia). Bellu nepovažujem za hrdinku s ktorej si treba brať príklad ale skôr ako hrdinku ktorá je dobre zakomponovaná do príbehu. Rieši veci podobne ako moje okolie. Bella sa zmierila s tým že bude manželkou a matkou, iné hrdinky nemajú na takéto veci čas. Katniss, Hermiona a.i musia bojovať proti zlu, sistému alebo politickej situácií intenzívnejšie. Je to proste iný dej a aj žáner. A Autorka Twilight sa prispôsobovala asi skôr tej romantickej sfére. V iných týchto Teen knihách to je ako vedľajšia pasáž. A asi rovnako to berieme aj mi ženy. Niektoré chcú byť manželkami a matkami a iné nie. ( beriem krajiny kde na to majú možnosť). Beriem to ako iní žáner.

 • V tom prvom sa zhodujeme. V ďalšom už veľmi nie. Ak si človek nemá brať príklad z kníh, je ako povedať, že sprístupnime deťom tie najnásilnejšie hry, filmy (o to, že sa to k nim dostane, je iný prípad, ale upozornenia máš.) Podporujme v knihách násilie na ženách. Neviem či je to najvhodnejší príklad, ale momentálne sa mi nechce rozmýšľať nad lepším. Ťažko povedať, ako to presne cítim a myslím.

  Prečo myslíš, že sa píšu knihy? Knihy by mali učiť, mali by dávať nádej, mali by ukazovať chyby. Prázdne príbehy nikdy nikomu nič nedali. Na to sa knihy nepíšu.
  V príbehu? Áno. V žánri? Nie. (http://www.martinus.sk/?uItem=189326) Je tam niekde napísané romantické? Nie. A kým je to zaradené vo fantasy, mám právo to porovnávať s ostatnými fantasy. Twilight je dokonca zaradený medzi horor…
  A okrem toho, nespomínam tam iba Bellu (aj keď tú som si zobrala ako príklad, lebo Twilight pozná každý) Uvádzam potom iné hrdinky…Vadia mi tie, ktoré kvôli láske uzatvorili celý svet a slepo videli len jedno. Evie- ODMIETLA bojovať za svet (pretože by tak mohla a nemusela prísť o svojho dokonalého). Vedela, že sa správa sebecky a hodlala v tom pokračovať. Luce sa izolovala od všetkých priateľov. Janie (V zajatí snov) si našla čas. Stala sa tajnou agentkou a pomáhala mužovi. Napriek láske bola schopná za zastavenie zločinca obetovať samú seba. Čo robí Bella? V dcére dymu a kosti sú len dva motívy- vojna a ich láska medzi znepriatelenými rasami na pozadí zúrivej vojny. A predsa Karou nie je plytká. Janie nie je tiež až taká plytká. Dokonca ani Rosalie ani Alice ani Bree (novela k twilightu) mi neprídu také slabé postavy. Taktiež sa mi ch príbeh lásky páči viac.
  A vidím to aj v skutočnom živote. Dievčatá, ktoré sa rozhodnú ísť na rovnakú strednú ako ich frajer bez toho, aby mysleli na vlastnú budúcnosť. Jedna z mojich najlepších priateliek si našla frajera, ktorý jej zakazu čo i len sa pozdraviť priateľom, nemže s nimi chodiť von (výnimočne) len s jeho súhlasom a to sa musí hlásiť ako rodičom. kde, kedy, ako, s kým, dokedy, nie to je pozde-o toľkej. Mohla by som takto hovoriť hodiny.
  Osobne si myslím, že je načase, aby knihy zobrazovali ženy, ako stvorenia schopné šťastia nie len za prítomnosti mužov, ale ako silné, hrdé a nezávislé. Aby ich cieľ bolo niečo viac ako konečným cieľom len dobre sa vydať a stať sa niečou manželkou a matkou…Netvrdím, že to k tomu nepatrí, len proste niečo viac…Asi som to mala písať pozdejšie, strašne zle sa mi formulujú myšlienky…

 • To je aj moja obľúbená časť. 🙂 Ja ich mám rada všetky a hlavne Karou je veľmi zaujímavá, aj keď ju asi nikto nepozná…
  Mohla si mi k tomu odsudzovania Belly napísať viac. Rada by som si to preprala. Zaujíma ma prečo áno, prečo nie 🙂

 • veľmi výborné porovnanie….naozaj som sa pobavila na účet Belly Swan ….je pravda, že som ju veľmi neobľubovala…však Edi je Edi dokial neprisla jeho sfilmovana podoba…a uz bolo po peknom edim….nevadí…..popravde je smutne, že tá twilight mánia upadla aj u mna….a urcite sa nehanbim za to, že som ju čítala. Bolo to pekné obdobie ale určite to nepretrvalo tak dlho ako Harry Potter. To ma v mojom srdci popredne miesto 🙂

 • To je naprosto roztomilý a skvělý článek a musím se usmívat. Ano, v některých bodech s tebou souhlasím (v jiných zase nevím, protože ne všechny ty knihy jsem četla).
  Moc se mi líbí to tvé rozebrání, co která hrdinka znamenala, za čím si stála a co bylo její prioritou.
  Kattniss – souhlasím. I když i u ní byl velký ochranitelský komplex – zachránila svoji sestru tím, že se za ni obětovala a šla za ni do her. Ale k její cti budiž připsáno, že sestřička byla o nějaký rok mladší a absolutně nezkušená, co se nějakých bojových technik týkalo. Kattnis sice taky nebyla Xena, ale uměla přinejmenším lovit a pohybovat se v lesích jako lovec – tedy tak, aby nebyla viděna. Navíc na sebe časem vzala i zodpovědnost za ostatní, i když jí to bylo proti srsti a dokonce si i vyřešila svůj vztah mezi Peetou a Hurikánem – a její volba byla podle mě víc odpovídající realitě.
  Herminona – tu holku mám vážně moc ráda, protože se uměla vždycky správně rozhodovat. A správně v tom smyslu, že stála za svými přáteli a dokonce přišel čas, kdy zjistila, že ne všechno, co je v knihách, je užitečné pro život a že jsou věci, které se prostě musí odžít. Její vztah s Ronem byl vlastně logickým vyústěním jejich kamarádství – byli si tak trochu podobní (vzhledově) a docela si i rozuměli (hlavně v pomoci Harrymu, jak známo, společné trable sbližují).
  Zoein harém neznám, páč neznám ani hlavní hrdinku Zoe, ale tvůj popis mě vážně rozesmál. Čiperná holčina! 🙂
  Stejně tak mě rozchechtala i Bellina posedlost sexem. Budiž jí ale ke cti, že v jejím případě to vypadalo, že sex nebude už nikdy až do konce života a ona chtěla, aby se Edwar na druhý pokus přesvědčil, že jde o záležitost, kterou ona coby smrtelnice přežije.
  Ještě k Belle (Twillight opravdu neschovávám do skříně a nestydím se ani za to, že jsem sérii četla a už vůbec ne za to, že se mi svým způsobem líbila) – tak trochu jsem nad tou nenápadnou holkou přemýšlela a došla k názoru, že pozor! ona není vlastně vůbec žádná puťka!
  Ona je zatraceně dobrá manipulátorka a přes zdánlivě nevinné pokusy dosáhne veškerých svých cílů – získá si Edwarda, zachrání Edwarda, získá si přízeň Jacoba, zachová si přízeň Jacoba, oba kluci a obě smečky se pro ni můžou rozkrájet, zničí svou nepřítelkyni (díky spolupráci Jacoba a Edwarda, tedy vlastně ovlivní obě smečky natolik, aby se spolu snášely), vysomruje si svatbu, i když to vypadá, že si ji vysomruje Edward a nakonec se jí povede počít a donosit dítě.
  A závěr? Užila si pozornosti dvou zástupců nadpřirozených bytostí, zachovala si přízeň jedné z nich, vdala se za člověka, kterého milovala, užila si sexu coby člověk a donosila dítě. A nakonec je porodila a když téměř zemřela, dostalo se jí proměny v upírku. Olala, hloupá husička? Kdepak! 🙂
  Jediné, s čím bych souhlasila, bylo, že byla kapku sebestředná a maximálně ochotna rozšířit svůj zájem na nejbližší rodinu. Což ve srovnání třeba se světem Harryho Pottera bylo poněkud jalové a tohle byla taky jediná věc, která mi vadila.
  Ale tvoje téma je zajímavé a teď přemýšlím, kterou z hrdinek knih, které jsem četla, bych uvedla do podobného článku.
  Sakryš, nic mě nenapadá!

 • Článok je ešte z bývalého blogu. Komentáre spolu s textom presunuté, aby som nikoho nenútila vyjadrovať sa dvakrát, ale som strašne šťastná, že sa tak stalo. Článku bude niečo cez rok, takže ak sa tvoje zmýšľanie zmenilo, môžeš si to prečítať. 😀
  Šikovná manipulátorka. Páni, že ma to ani nenapadlo. Ja si o nej myslím, že je puťka a ona to celé len predstiera!
  Zoye je kapitola sama o sebe. To človek musí čítať, aby zistil, že niečo také môže vôbec existovať (alebo že hlava vie tvoriť aj podobné príšery! :D) Ah, Zoye, Zoye…Ak hľadáš hrdinky na podobný článok, môžeš to vyskúšať s celou Školou noci. (Že by sa rodil ďalší nápad v mojej hlave?)Najsmutnejšie na tom je, že už som prečítala jedenásť dielov a stále ma to baví. Jop, za toto sa hanbím… 😀

 • Někdy čteme knížky, které jsou považovány za brak, a přesto se nám čtou dobře. No a co, z toho se nestřílí… vždyť přece, čteš hlavně kvůli sobě, a ne kvůli názorům někoho jiného. Mně občas baví červená knihovna, třeba romány Hany Marie Kornerové, ona napsala Andělskou tvář, co byl pak podle ní (dost nepovedený) film, ona píše vážně dobře, nepřeslazeně a přitom má smysl pro romantiku.
  Takže, klidně čti to, co tě baví! Bez ohledu na to, jestli podobné romány někdo považuje za kvalitní literaturu nebo ne…
  Ještě k Belle – no, ona byla manipulátorka, ale zpočátku ne promyšleně. Spíš jí to tak nějak vycházelo. Ale je fakt, že díky své přehnané snaze ochraňovat všechny blízké si leccos vydupala cíleně, a v tom byla skutečná manipulace. Kterou se vlastně učila, díl od dílu, víc a víc, ale přitom byla přesvědčená, že jedná v nejlepším úmyslu.
  Jiný názor po roce? Možná ano, možná ne. Možná jsem jen psala v jiném rozpoložení, u mě občas záleží, jak se vyspím, nebo jak se celkově cítím, jestli mě někdo rozesměje, nebo vidím pěkný film, který mě kapku naladí. Možná bych si měla tuhle sérii znovu vytáhnout a přečíst.
  Jinak, co se týká opravdu silných ženských osobností, tak to může být obyčejná nenápadná Jana Eyrová. Která raději uteče do neznáma, než by šla do nezákonného vztahu s ženatým mužem. Byť ho milovala sebevíc. Silná ženská osobnost je Scarlett O´Harová z Jihu proti Severu, ženská, která tisíckrát padne na hubu a tisíckrát se postaví (nadsázka). Ale stejně tak silná osobnost je Melanie, její sokyně a přítelkyně, pravý opak, zdánlivě křehká a slabá. Silná osobnost je krejčíkovic Anežka z jedné povídky Karoliny Světlé, silná osobnost je i Divá Bára. Hodně zajímavá je čarodějka Yennefer z románu Zaklínač od Sapkowskiho a stejně tak nalezenkyně Ciri, osudové dítě. Jo, dalo by se těch románových osobností najít dost a dost…
  P.S. ty Školy noci snad někdy zkusím, ale jen když se k nim dostanu třeba přes knihovnu nebo tak… Podívám se po nich.

 • Ide skôr o to, že ja sama si myslím, že to je hotový brak. Tie postavy, príbeh, čo sa ti od pôvodného nápadu totálne zvrtne a autorky sa potom nechcených detailov zbavili absolútne trápnym spôsobom 😀 Ale je to sakra dobré čítanie. Bez jediného hlbokého dialógu, ale má to v sebe niečo, čo nedokážem popísať…Knižnica to bude mať, to sa báť nemusíš… Ja nevravím, že by som to nečítala. Viac menej sa len nechápem 😀 Požičiaš si to a rýchlo pochopíš…
  Nikdy nečítala- takže ťažko povedať. Bohužiaľ, toto je druh literatúry, ktorý ma nedokáže ohúriť…

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?