• Posvieťme si na to!

10 dôvodov, prečo povedať nie, keď vás pozvú von v sobotu večer

Často sa mi stáva, že práve moji najbližší mi občas pôsobia najväčšie problémy, keď nevedia pochopiť, moje jasné nie! Je ťažké odmietnuť priateľa. Tak ako zavrhnúť dobrú knihu. 

Vo svojej hlave som si už zorganizovali rande s práve rozčítanou knihou a obrovskou pizzou. Ale je sobota a určite sa na vyvalí niekto s otázkou, či nechcem ísť večer von. Prišlo vám to povedomé? Isto ten pocit poznáte. Preto vám chcem povedať, nie je na tom vôbec nič zlé, povedať nie! Aj keď vás budú volať „nudným“ či sťažovať sa nechodíte dostatočne často. (Však musím uznať, že 99,9% času dúfam, že nás ani nik nepozve) Preto neničte svoje víkendové plány! Veď vy dobre viete, že…

Ušetríte svoje ťažko vydobyté peniaze

Vstupné, jedlo, pitie, zadotovanie kamoša, stratená peňaženka, rozbitý mobil, znovu pitie a taxi domov… Toľko spôsobov ako prísť za jeden večer o všetky úspory! Byť aktívny je drahé… Ale vy? Môžete v kľude sedieť doma so založenými rukami, pohodlí, obklopení jedlom, pitím a v konečnom dôsledku sa tak zaberiete do čítanie, že pohostenie ostane ešte na iný deň. Ľahký spôsob ako uchovať peniaze. Či ich pozdejšie použiť na nové knihy a nové kvalitné večery plné zábavy.

Môžete si nosiť, čo sa vám zachce

Miesto tesných riflí, úzkych minisukní a vysokých podpätkov sa v pokoji môžete vyvaliť vo vašej obľúbenej pyžame, nestarať sa o strapatú hrivu či nenamake- upované oči. Nezaberiete večer promenádovaním sa v kúpeľni. Knihy vás majú radi takých, akí ste! Prirodzených, krásnych, plných fantázie a otvorení novým myšlienkam. Baby, na rande s knihou nikdy nemôžete prísť oblečená nevhodne!

Nemusíte ísť stále, keď vás niekto volá

Nie je to vaša povinnosť a nikdy by ste sa do toho nemali nútiť. Je v poriadku vybehnúť von s priateľmi. Je dobré občas odložiť vymyslené svety a stretnúť hrdinov, ktorí sú skutoční. Ak vám nevyhovuje program, aký pre vás naplánovali, upravte ho! Ozvite sa! Nemusíte práve vymetať bary, ak to nie je šálka vašej kávy. Poznajte nových knihomolov! Skúste festivaly fantázie (fantasy, sci-fi), kaviarne, čajovne či len večerné prechádzky. Je predsa toľko možností!

 

Knižné charaktery sú často omnoho zaujímavejšie než ľudia, ktorých by ste stretli

Nepovedali ste si niekedy: „Prečo nemôžeš byť skutočný? My by sme si tak rozumeli! Ach…“? Nebudeme si klamať, život je často zaujímavejší v našej hlave. Prepadnúť knihám nie hanba. Znamená to, že je dobrá, že nás baví a autor sám túži spoznať či pozná presne takých ľudí. Niekedy treba byť trpezlivý, kým sa objavia bájny princovia z knihy. Verte mi. Mne sa to podarilo.

Máte čas sami pre seba

Kafe, kniha, pohoda… To je recept na všetko. Ostať so svojimi myšlienkami, zaoberať sa problémami sveta. Niekedy je lepšie načerpať sily nič nerobením či pokojným večerom. Vaši priatelia musia pochopiť, že čas strávený sám so sebou, má rovnakú hodnotu. Čítaním si niečo dáte. Zdokonalíte si jazyk, naučíte sa niečo nové, oddýchnete si. Čas strávený osamote nikdy netreba podceňovať. Väčšina slávnych ľudí dosiahli úspech práve preto, lebo nemali problém žiť za zavretými dverami, so svojimi nápadmi a koníčkami!

Hromadiace sa knihy a wishlisty

Rovnako ako ja. Vidím ako sa mi na polici hromadia neprečítané knihy a rovnováha sa rúca. Vtedy je fajn oprášiť staré zvyky, po dlhom čase sa opäť vrátiť k čítaniu a to vás zas privedie k iným aktivitám. Možno k písaniu, blogovaniu, besedy, prechádzky do knižnice (najlepšie tak, aby ste nezaplatili pokutu za neskoré vrátenie). Nie je lepší pocit ako dočítať knihu a začať novú a novú!

Vonku v takej zime?!

Som teplomilný človek, ak mi zabezpečíte vyhrievaný odvoz, šálku čaju a nebrodenie sa snehom- po minulé roky skôr člapkanicou- možno ma aj niekam dostanete! Prečo však mrznúť, keď môžete ostať v pohodlí domova? Potom sa ostatným budete vysmievať, keď chytia nádchu a vy zdraví a v pohode môžete chodiť von kedy sa vám zachce.

Bože, nie! Je hrozné teplo!

Hovorte si, čo chcete, ale klimatizáciu stromy neprodukujú. Vo vnútri ma spasí ventilátor a moja krásna kniha! Ovievanie Eragonom začína!

 

Nehanbite sa, že sa viete zabaviť aj inak!

Ak máte koníčky, pestujte ich! Venujte sa im. Ak ľudia nechápu ako sa môžete zabaviť pri kuse papiera, pousmejte sa nad nimi, môžete im to skúsiť vysvetliť, no nikomu nedlhujete vaše „ospravedlnenia“. Niektorí nikdy nepocítia radosť z kníh, tak ako iní z hier, športovania, opíjania sa, nič nerobenia. Sme rôznorodé bytosti a máme právo užívať si život po svojom. Preto ak máte chuť na knihu, dotoho!

Knihy sú knihy

Potrebuje to nejaký komentár? Knihu sú proste úžasné! 

Páčili sa a pomohli rady? Dávaš niekedy prednosť dobrej knihe pre nocou s priateľmi? Povieš to priateľom narovinu? Aká kniha ťa nevedela pustiť? Napíš mi to do komentára!

 

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentáre
  • Ďakujem za pochvalu, vážne si to vážim 🙂 Hádam ťa tu ešte uvidím 🙂 Ja nemôžem kvôli reklamám, nezniesla by som to… No doma mám všetky DVD, takže si to môžem pozrieť hocikedy 😀 Nikde konkrétne, len dlhé hodiny hľadania 😀

  • Viallen, s tímhle se potýkám velmi často:o) Během života jsem si vyselektovala lidi, s nimiž chci být, a těch si natolik vážím, že jim dnes už řeknu na rovinu "zajdeme, ale dnes ne, chci si odpočinout / číst / udělat večer pro sebe".. a oni to berou, prostě tohle je součást mě… nicméně jednou za čas je dobré z nory vylézt a s těmi lidmi, které máš ráda, být… když je odmítneš pokaždé, tak už tě nikam lákat nebudou. A víš, jak to je – přátelství se musí pěstovat, jinak nám uvadne jako kytka.

  • Bohužiaľ, ja som práve na základnej odmietala podľa nich príliš často. Takí proste sme 🙂 Potrebujeme toho iniciátora, často sa ti ani nechce, no nakoniec sa dobre zabavíš. Niekedy proste potrebujeme prehovoriť, inokedy povieme áno, no potrebujeme aj svoje nie 🙂 Krásne si to vystihla 🙂

  • Je skvělé trávit dny četbou knih :3 Obzvláště miluji krásné zimní dny, kdy je venku bílo a já mohu sedět zalezlá doma u topení a číst si. Ale nic by se nemělo přehánět 😀 Samozřejmě je jenom dobře si občas povyrazit s kámoškami ven a nebýt pořád v noře 😀

  • To je jasné, no ja som dlho pre o, že som sa nemala náladu socializovať trpela výčitkami svedomia 😀 Teraz je to už v pohode, pekne to balancujem a keď poviem nie, je to tiež v pohode a priatelia to chápu (a ak nechápu, už mi na tom nezáleží 🙂 )

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?