• Posvieťme si na to!

Dystopia v literatúre | Predzvesť alebo trend?

Dystopia ako nová fantasy? Každý kto sa trochu zaujíma o knižný trh vidí, že fantasy ustúpila pred novým fenoménom dystopie. Aj ten už pomaly nahradili severské krimi a erotické romány, ktoré predstavujú väčšie vzrušenie pre svoje tak dlho tabuizované témy. No aj tak je zaujímavé, ako rýchlo si tento žáner našiel cestu do našich políc a sŕdc. Prečo tomu tak je?

Dá sa povedať, že žáner dystopie vznikol z toho najhoršieho v nás- predovšetkým strachu. Prechádzame dobou, kde sa akosi bojíme, že všetko staré sa stratí a nové systémy a spoločnosti nás nevedú správnym smerom.

Už pár desiatok rokov vládne na zemi relatívny mier, dostávame do rúk slobodu a zrazu už nevieme čo s ňou. To dáva priestor autorom uvažovať o čistkách, triedení a nanútenom prosperovaní. Miestach, kde funguje spoločnosť, ale vytráca sa ľudské šťastie.

„Prechádzame dobou, kde sa akosi bojíme, že všetko staré sa stratí a nové systémy a spoločnosti nás nevedú správnym smerom.“

Osobne asi vidím svet pozitívnejšie alebo skrátka nie som ten bojovný typ, pretože všetky knihy podobného žánru (Hunger games, Som roztrieštená, Hostiteľ, a pár ďalších) u mňa nesú spoločný znak– ostali nedočítané. Veľa autoriek si podľa mňa nevyberá zlé motívy, no nesedí mi štýl, akým sa rozhodli svoje príbehy podať.

Problém týchto kníh pre mňa je, že často ich vidím ako spracovania Rómea a Júlie na konci sveta. Všade dokonalý párik, ktorý sa postaví nepriazni osudu a bude bojovať nie len pre svoje prežitie, nastrolenie poriadku, ale hlavne o ich nehynúcu lásku v pazúroch epidémií, prírodných katastrof či pri zničení celej planéty.

„Budú nás obviňovať z toho, čomu sme mohli zabrániť či ich hodia do kopy blábolov a výmyslov?“

Nie som proti dystopickým knihám, no na vykreslenie skazenej spoločnosti nemusíme zachádzať o stovky rokov za nás, stačí sa pozrieť vonku a skrývajú sa tam príbehy každodenných ľudí (napríklad Angely z knihy Bola som otrokom v satanovej sekte), ktoré by si možno zaslúžili väčšiu pozornosť. Už len taká Zlodejka kníh s jej vojnovým prostredím a myšlienky od tohto žánru nemala ďaleko.

Som zvedavá, kam nás literatúra zavedie o pár rokov. Knihy sú odrazom spoločnosti, spoločným myšlienok. Kto vie, čo si o nás pomyslia potomkovia pri čítaní podobných kníh? Budú nás obviňovať z toho, čomu sme mohli zabrániť či ich hodia do kopy blábolov a výmyslov?

Chceš viac? Toto ťa môže baviť:

Sedem prehreškov každého milovníka kníh. Trpíš nimi aj ty?
Podčiarkovanie a písanie do knihy- čin s následkom trestu smrti?
5 dôvodov prečo: Sa má čitateľ chuť ísť občas zakopať. Alebo tam aspoň zakopať hlavné hrdinky

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Aké dystopické knihy si čítal/a a čo na ne hovoríš? Ktorý z možných koncov sveta ti príde najpravdepodobnejší? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentáre
    • To máš pravdu. Knihy s touto tematikou poznám práve young adult.
      Jediné originálne spracovanie tejto témy som videla vo filme Tomorrowland. Viacmenej ten presne hovorí o tom, že miesto toho, aby sme sa venovali dôležitým veciam, tak sme prijali, že naša Zem je v háji a spravili sme z toho hit do kníh, filmov…
      Ak ťa to náhodou minulo, je to celkom fajn oddychový film s peknými myšlienkami 🙂

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?