• Posvieťme si na to!

Netrápte sa pre maličkosti ti dá sto rád ako nestresovať

Netrápte sa pre maličkosti, lebo všetko sú maličkosti. Jednoduché rady, ako sa nenechať ovládnuť nepodstatnými vecami. Veľmi oceňujem autorovu vynaliezavosť pri tvorení nadpisu. Občas je ťažké vyjadriť, čo presne chceme knihou povedať. Tu v prvej vete máte zhrnutú celé dielo.

Všetci by sme radi žili pokojnejším, menej stresujúcim spôsobom života. Ako však zistiť, čo je v živote skutočne dôležité a čo sa tak javí iba na povrchu?

Táto kniha nás jemným a povzbudivým spôsobom učí rozlišovať nepodstatné záležitosti všedného dňa od dôležitých vecí a nezveličovať každodenné problémy. Ukazuje, že aj drobnými zmenami v živote sa dá dosiahnuť pocit šťastia.

Týchto rád je presne sto a sú také jednoduché, až je zarážajúce, že o nich musíme čítať a nerobíme ich automaticky. Prečo je pre nás také ťažké užívať si prítomný okamžik? Vedieť sa uspokojiť s tým čo máme? Nuž, asi pre to, že sme ľudia…

Väčšinu nešťastia si spôsobujeme sami. Ako?

Život občas nejde tak, akoby sme to čakali. Dopravné zápchy, meškanie na rande, naštvaný šéf, hádka s priateľkou, vtipy na našu adresu. Všetko sú to drobnosti, ktoré vedia rázom pokaziť celý náš deňTých drobností sa ale nakopí toľko až máme pocit, že náš život je len jedna veľká katastrofa.

Väčšinu nešťastia si spôsobujeme sami. Ako? Našimi reakciami. Sama viem, že si toho na hlavu beriem priveľa. Pri kritike mám potrebu sa schovať do ulity či radšej kritizovať toho druhého, aby som zakryla vlastnú zraniteľnosť.

Nikto predsa nežiada, aby ste sa stali novým človekom zo dňa na deň. Ani ja to po sebe nechcem. Vtip je v malých krokoch. Ak máte odvahu zmeniť sa, možno práve tak jednoduchá kniha ako je táto vám môže pomôcť.

Jej výhodou je, že kapitoly nie sú dlhšie ako strana. Či už sa rozhodnete listovať a vyberať si len to, čo je pre vás, alebo prejsť všetky rady, isto si tam nájdete to svoje. Na rozdiel od mnohých motivačných kníh, Netrápte sa pre maličkosti vyplýva zo skúseností autora. Príklady vysvetľuje na sebe, svojej rodine a známych. No hlavne na každodenných udalostiach.

“Ešte som nestretol úplného perfekcionistu, ktorého život by bol naplnený vnútorným pokojom. Snaha po dokonalosti a túžba po vnútornom mieri sú vo vzájomnom konflikte.

— Richard Carlson (Netrápte sa pre maličkosti)

Učí nás, ako nerobiť drámy. Odlišovať nepodstatné od dôležitého. Všímať si seba a svoje okolie. Ak zase spadnete do starých zvykov, proste prehodiť výhybku či zastaviť sa. Ani náhodou nie je možné riadiť sa všetkými radami naraz, no pár viete uplatniť hneď. Zvyšok príde časom. 

Mne osobne vadilo, že niektoré rady sa opakujú a sú podané iba trošku inak. Predsa ich malo byť sto! Možno je to len ďalšia desivá lekcia, že život nie je dokonalý. Celkovo je to dobrá kniha. Bez zbytočných omáčok. Na mňa až príliš jednoduchá. Mám radšej motivačné knihy, čo chytia za srdce, lebo tie si človek uchová dlhšie v pamäti, no celkovo nemám čo vytýkať.

Chceš sa podeliť o svoje dojmy z knihy Netrápte sa pre maličkosti?

Trápiš sa často pre veci, pre ktoré nemusíš? Čo ťa vie najviac vytočiť? Verím, že sa článok páčil a pomohol. Ak áno, môžeš ho zdieľať a pomôžeš tak šíriť kvalitný obsah. Teším sa na vaše názory. Odpovedám na každý komnetár a uvidíme sa pri ďalšom článku!

 

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?