• Posvieťme si na to!

Nejkrásnější: Pozri pod závoj mesačnej kráľovnej!

Číre zlo má svoje meno, skrýva sa za maskou klamu a používa „osobné romantické čaro“, aby získalo moc nad ostatnými. Ale kto je naozaj kráľovná Levana? Dlho predtým, než jej cestu skrížili Cinder, Scarlet a Cress v Mesačných kronikách, žila Levana úplne iný príbeh. Príbeh, ktorý nebol nikdy vyrozprávaný…až doteraz.

Nejkrásnější nás pozve priamo na korunováciu novej Mesačnej kráľovny. Mladej, krutej a egocentrickej. Nie je ňou však princezná Levana! Marissa Meyerová opäť dokázala poňať príbeh zo strany, z akej ho asi nikto nečakal.

Aj keď má Nejkrásnejší povesť dodatku, je lepšie ju vnímať ako plnohodnotnú knihu Mesačných kroník.

Príbeh Levany dostáva celú sériu na úplne inú úroveň. V malej útlej knihe dokáže zviazať všetky známe aj nové postavy. Veci, ktoré sa udiali a ešte iba udejú. A v momente, keď s Levanou pozriete do zrkadla, vám dôjde, ako jednostranne Cinder, Scarlet aj Cress vidia celý svet.

„Prečo čítať Nejkrásnější, i keď vás postava Levany nezaujala?“

Mesačné kroniky nikdy neboli klasickým prerozprávaním rozprávok. Tu prvýkrát zažívame aj pomerne dobrú psychologizáciu. Duševný rozpad len šestnásťročnej princeznej, ktorej lásku pomaly nahrádza nenávisť, ma proste dostal. Ani nie tak kvôli samotnej Levane, ako zisteniu, čo všetko nás dostalo až do bodu, keď Cinder vo svojej malej dielni prvýkrát stretla princa Kaia.

Postavy, ktoré z Mesačných kroník, vnímame ako kladné, v Nejkrásnější odhaľujú svoju povahu z pred pár rokov – a tá nebola vždy práve ružová. V Mesačných kronikách máme tendenciu zabúdať na vzťah Levany s jej sestrou Channary. Cinderinu matku si predstavujeme ako milujúcu panovníčku, ktorá bola kruto zavraždená, lenže bolo to skutočne tak? A čo Sybil? Najpríjemnejším prekvapením bola pre mňa postava malej Winter, pretože tá sa prvýkrát ukázala len v jednej scéne v Cress a vieme o nej len veľmi málo.

„Príbeh Levany dostáva celú sériu na úplne inú úroveň.“

Po treťom diely sa Nejkrásnější môže zdať mierne suchá. Nie je tam takmer žiadna akcia, humor, paradoxne je novela asi najromantickejšia zo série. Tajomnosť v Nejkrásnější bola pre mňa po sklamaní z Cress skôr obohacujúca. Všetky svoje nedostatky hravo doháňa práve fanúšikovskou zvedavosťou, ktorú v nás Meyerová dokázala vytvoriť počas čítania Mesačných kroník.

Ukážka: „Levana semkla rty a vypnula obrazovku. Věděla, že to bude muset udělat. Pro svůj lid. Pro jejich budoucnost. Pro Měsíc. Pro celou Zemi.“

prečo čítať Nejkrásnější, i keď vás postava Levany nezaujala? Pre tie drobné detaily, ktoré zmenia vaše vnímanie prvých troch kníh. Získate širší obraz o postavách a ich činoch. Zároveň si vytvoríte pekný mostík, ktorý vás dovedie až k štvrtému dielu, a samotnému koncu série…

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?