• Posvieťme si na to!

Jedenásť minút: Návod prostitútky ako nájsť lásku

Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna prostitútka menom Mária. Počkať? Nemala by formulkou „kde bolo tam bolo“ začínať kniha pre deti? Ale slovo prostitútka naznačuje, že ide o príbeh pre dospelých. Napokon, všetci sme počas života jednou nohou v rozprávke, takže úvod ponecháme tak. Kde bolo, tam bolo, žila jedna prostitútka menom Mária…

Príbeh je inšpirovaný skutočnou ženou, ktorá čaká na svoje šťastie.

Rovnako ako mnohé, aj ona snívala o svojho princovi na bielom koni, ktorý sa nikdy neukázal. Svoj posledný pokus skúsi v Rio de Janeiro, kde jej istý muž ponúkne prácu tanečnice Samby v kúzelnom švajčiarskom mestečku Ženeve.

Európa sa nestáva jej vysneným rajom. Mária si vyberá remeslo staršie než svet a zahadzuje predstavy o mužoch a o ženách. Zachrániť ju môže len osoba, ktorá sa rovnako zdala všetkých predstáv o láske.

Paulo Coelho je často vnímaný ako filozof, hoci jeho knihy s ňou nemajú nič spoločné. Dokáže však v ženách zbudiť dojem, že pozná ich skryté ja. Akoby presne popisoval naše zábrany, pocity i nevyslovené túžby. Hoci by sa dalo povedať, že celá kniha je o sexe, v skutočnosti ho tu nájdeme veľmi málo.

Jedenásť minút tému prostitúcie a ženskosti poníma inak ako väčšina filmov či kníh. Román búra stereotypy, otvára chúlostivé témy a začína puritánskou a nevhodnou výchovou. Ukazuje bariéry, ktoré si ženy vytvárajú už v detstve. 

„Kľúč ku šťastiu sa môže ukrývať aj v tak nenápadnej knižke ako je Jedenásť minút.“

Knihy od Paula Coelha nevynikajú prepracovanými príbehmi. Často útočia na sentiment. Samotná kniha má len pramálo dialógov a väčšina príbehu je vyrozprávaný skrz denníkové záznamy hlavnej hrdinky.

Autor však vyniká tým, že jeho príbehom ženy podvedome rozumejú. Túžia po nespútanosti a odvahe, aké im ukazujú hrdinky. Cítia vyprahnutosť a nepozumenie, aké zažíva obyčajná prostitútka, ktorá nevníma lásku, rozkoš ani mužov, ktorý ju obklopujú.

„Jedenásť minút v sebe ukrýva kus pravdy.“

Nemusíte jeho knihy obľubovať, každá ale v sebe ukrýva kus pravdy. Sú to myšlienky, ktoré v sebe hromadíme a často ich nevyslovíme, a preto by ste jej mali dať šancu. Ak vás viac láka téma nespútanosti a nezáväzných vzťahov, skúste napríklad Čarodejnicu z Portobella.

Po rokoch sa na Jedenásť minút dívam trochu inak. Asi by som z nej už nebola taká unesená ako kedysi, ale musí sa nechať, že Paulo Coelho má veľmi príjemný štýl a jeho knihy vydajú za desať motivačných kníh.

Na druhej strane, je tu mnoho myšlienok, ktoré už nájdete v iných Coelhových knihách. Tému ženského orgazmu a sexuality ale veľa autorov nezačína. Napriek tomu vám okrem pocitu, že sa podobnými problémami nezaoberáte sama, neposkytne žiadne riešenia. Odpovede na svoje problémy poznáte len vy…

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?