Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna prostitútka menom Mária. Počkať? Nemala by formulkou „kde bolo tam bolo“ začínať kniha pre deti? Ale slovo prostitútka naznačuje, že ide o príbeh pre dospelých. Napokon, všetci sme počas života jednou nohou v rozprávke, takže úvod ponecháme tak. Kde bolo, tam bolo, žila jedna prostitútka menom Mária…
Príbeh je inšpirovaný skutočnou ženou, ktorá čaká na svoje šťastie.
Rovnako ako mnohé, aj ona snívala o svojho princovi na bielom koni, ktorý sa nikdy neukázal. Svoj posledný pokus skúsi v Rio de Janeiro, kde jej istý muž ponúkne prácu tanečnice Samby v kúzelnom švajčiarskom mestečku Ženeve.
Európa sa nestáva jej vysneným rajom. Mária si vyberá remeslo staršie než svet a zahadzuje predstavy o mužoch a o ženách. Zachrániť ju môže len osoba, ktorá sa rovnako zdala všetkých predstáv o láske.
Paulo Coelho je často vnímaný ako filozof, hoci jeho knihy s ňou nemajú nič spoločné. Dokáže však v ženách zbudiť dojem, že pozná ich skryté ja. Akoby presne popisoval naše zábrany, pocity i nevyslovené túžby. Hoci by sa dalo povedať, že celá kniha je o sexe, v skutočnosti ho tu nájdeme veľmi málo.
Jedenásť minút tému prostitúcie a ženskosti poníma inak ako väčšina filmov či kníh. Román búra stereotypy, otvára chúlostivé témy a začína puritánskou a nevhodnou výchovou. Ukazuje bariéry, ktoré si ženy vytvárajú už v detstve.
„Kľúč ku šťastiu sa môže ukrývať aj v tak nenápadnej knižke ako je Jedenásť minút.“
Knihy od Paula Coelha nevynikajú prepracovanými príbehmi. Často útočia na sentiment. Samotná kniha má len pramálo dialógov a väčšina príbehu je vyrozprávaný skrz denníkové záznamy hlavnej hrdinky.
Autor však vyniká tým, že jeho príbehom ženy podvedome rozumejú. Túžia po nespútanosti a odvahe, aké im ukazujú hrdinky. Cítia vyprahnutosť a nepozumenie, aké zažíva obyčajná prostitútka, ktorá nevníma lásku, rozkoš ani mužov, ktorý ju obklopujú.

„Jedenásť minút v sebe ukrýva kus pravdy.“
Nemusíte jeho knihy obľubovať, každá ale v sebe ukrýva kus pravdy. Sú to myšlienky, ktoré v sebe hromadíme a často ich nevyslovíme, a preto by ste jej mali dať šancu. Ak vás viac láka téma nespútanosti a nezáväzných vzťahov, skúste napríklad Čarodejnicu z Portobella.
Po rokoch sa na Jedenásť minút dívam trochu inak. Asi by som z nej už nebola taká unesená ako kedysi, ale musí sa nechať, že Paulo Coelho má veľmi príjemný štýl a jeho knihy vydajú za desať motivačných kníh.
Na druhej strane, je tu mnoho myšlienok, ktoré už nájdete v iných Coelhových knihách. Tému ženského orgazmu a sexuality ale veľa autorov nezačína. Napriek tomu vám okrem pocitu, že sa podobnými problémami nezaoberáte sama, neposkytne žiadne riešenia. Odpovede na svoje problémy poznáte len vy…