• Posvieťme si na to!

Izba od Emma Donoghue v sebe obsiahla celý svet

Hala. Obývačka. Spálňa. Hosťovská. Detská izba. Koľko nepotrebných miestností tvorí váš byt? Jackov svet tvorí len jedna izba. Izba, z ktorej sa nedá odísť…

Prvý, s kým sa v Izbe musíte zoznámiť, je päťročný chlapec Jack. Tento mladík je na svoj vek nadmieru inteligentný. Počty zvláda hravo, no spoločenské cítenie mu nič nehovorí. Jack netrpí žiadnou zvláštnou chorobou. Len prvé roky života strávil so svojou matkou zavretý v jednej malej miestnosti.

Už obálka tvrdí, že z izby niet úniku. Dramatické a krásne, no nie to celkom pravda. Vonkajší svet, ktorý sa spoza zavretých dverí môže javiť ako vykúpenie, prináša to pravé peklo! Kniha je rozdelená na päť častí. Najslabšou z nich je práve úvod. Väčšinu deju sa točí len okolo spoločných chvíľ Jacka a jeho mami. Zažraté rituály, čítanie rozprávok, spievanie pesničiek, ktoré nemáte šancu poznať.

„Od výchovy dieťaťa, nepripravenosti matiek po sexuálne zneužívanie – Izba toho vie mnoho.“

Keďže chcete odhaliť, aké tajomstvo skrýva Izba, prvých sto strán budú skôr nevyhnutným zlom. Áno, rutina môže byť ničivá a naši hrdinovia to zvládli bravúrne, no tridsať strán, ktoré s dejom nepohnú sú aj moje maximum. Prekonala som sa a kniha sa zrazu vydala nečakaný smerom. Veci sa začnú diať príliš rýchlo. Zrazu máme plán, chce to len pár príprav a von budeme skôr než sa nazdáte!

Samotný útek z izby, sa na prvý pohľad zdá mierne za hranicami uveriteľnosti, až do momentu, kým spätne získate viac informácií. Všetko sa k vám dostáva skôr dodatočne. Prečo boli päť rokov zavretí? Ako vypadala izba “pred Jackom”? A kto čaká za jej stenami?

Pravá zábava nastáva, až keď sa dostaneme von. Jacka dovtedy už budete pekne neznášať. Všade sa píše, ako si tohto výnimočného detského rozprávača zamilujete. Osobne mi Jack prišiel ako malý namyslený harant. Uzavretý priestor spôsobil, že všetko videl, všetko vie.

Preto je celkom zábavné sledovať jeho tápanie v neistých vodách skutočného sveta. Toho, čo netvorí štyri krát štyri metre. Mama nie je stále nablízku. Pohľady iných ľudia neustále prebodávajú váš chrbát. Asi v tomto momente sa u mňa začal prejavovať súcit.

„Kto čaká za jej stenami?“

Jack má totiž pár dobrých postrehov. Nerozumie rodičom, ktorí nechávajú deti v parku a radšej sedia na káve. Prečo isté pravidlá platia pre deti, ale pre dospelých už nie. Jeho jednoduché myšlienky vás pripomenú, ako si my, starší, komplikujeme život. je zvláštne ako autorka dokázala vytvoriť postavy, ktoré budete nenávidieť a budete ich musieť prijať, tak ako ich prijímal práve vonkajší svet…

Kniha otvára mnoho závažných tém, od výchovy dieťaťa, nepripravenosti matiek, sexuálneho zneužívania. To všetko v jemnom obale detských očí a mysle, ktorá tieto veci ešte nie je celkom schopná pochopiť. Napriek Jackovej otravnosti sa jeho správanie sa dá už ľahšie pochopiť. Mama sa vrátila domov, no on domov stratil. Prečo sa nemôžu vrátiť do izby, kde sa obaja zdali byť šťastní?

Príbeh je láskyplný, bez zbytočných opisov krutostí, síce na pozadí je jasne badateľný tieň ľudskej obludnosti. Podľa knihy dokonca natočili rovnomenný film. Po jej vydaní v roku 2012 vychádza práve s týmto obalom a nedá mi ho nepochváliť!

Názory čitateľov

Veronika Chovančíková: Keďže mám doma malého chlapca, veľmi som to prežívala a zosobňovala som si dej. Je to príbeh ako z Platónovej jaskyne, v jednej izbe prežíva matka so svojim synom iba tieň reálneho života, keď sa dostanú do skutočného sveta, ostanú ako oslepení.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?