• Posvieťme si na to!

Intuitivní lidé: desia ťa veci, ktoré by si nemal vedieť?

Každý priateľ vám vie povedať: „Viem ako sa cítiš.“ Kto to ale myslí vážne? Pre intuitívnych ľudí, má táto fráza hlboký význam. Ako to, že o svojich priateľoch vieme veci skôr, ako nám ich povedia? Cítime, čo sa prihodí, no nemáme na to žiadne vysvetlenia? Je to prekliatie či dar, o ktorý sme sa neprosili? A hlavne, čo urobíme ak sa raz stratí alebo zmýli?

Patríte k intuitívnym ľuďom?
  • Všímate si vecí, ktoré ostatní ľudia sotva postrehnú?
  • Napadajú vás dopredu veci, ktoré sa potom stanú?
  • Uprednostňujete hlbšie rozhovory pred nezáväznú konverzáciou?
  • Zverujú sa vám ostatní so svojimi problémami?
  • Hľadajú u vás priatelia pochopenie a rady?
  • Ste fascinovaní duchovným poznaním?

Ak ste na tieto otázky odpovedali jasné áno, pravdepodobne patríte k vysoko vnímavým, teda intuitívnym ľuďom. A je veľmi dôležité, aby ste si ju prečítali iba v prípade, že už tušíte, že takto veľmi rozvinutú intuíciu máte.

Budete príjemne šokovaní, ako dokonale na vás sadnú opisy z prvej časti knihy. Zaspomínate si na situácie, do ktorých ste sa dostali nespočetnekrát, no sami ste možno nevedeli prečo. Však koľkokrát sme si už položili tú otázku: „Je so mnou niečo v neporiadku?“ Vtedy skutočne poskytuje pomoc. Rovnako ako Ticho od Susan Cain pre introvertov, aj Heidi Sawyerová v Intuitivní lidé ich zranené duše plné pochybností.

Heidi Sawyerová ošetruje zranené duše intuitívnych ľudí

Mňa osobne pridlho prenasledoval strach v očiach mojich blízkych, keď som im rozprávala o veciach, ktoré som nikdy nemala odkiaľ zistiť. Večne som trpela frustráciou, keď si priatelia pýtali radu, a nakoniec šli tvrdo proti nej, aby dokázali, že nemám pravdu. Lenže intuícia nikdy neklame. Aj to je súčasť toho, čo vás kniha naučí prijať.

Zistíte, že tie „prkotiny“, ktoré evidentne „normálni“ ľudia vôbec neriešia, sú proste pre nás ostatných úplne prirodzené. Človek si zrazu hneď nepripadá tak sám. Teraz už viem, že tam vonku ma čakáte. Počúvate. A vidíte veci mojimi očami. Ste tam.

Lenže môže nastať aj to, že si ju vyberie „nezasvätený.“ V tomto prípade kniha nemôže byť veľkým prínosom, skôr sklamaním. Intuícia, podľa nej, je niečo, čomu sa človek nedokáže priučiť. Buď ju máte alebo nie.

A vo svete, kde autorka vyzdvihuje „Vnímavých“, ako ľudí predurčených k veľkým veciam a úspechu, ľahko prepadnete skepse aj kritike, ak ste si podobné schopnosti nezažili na vlastnej koži. Ťažko vôbec dokáže pochopiť, o čom je reč…

Nemyslím to v zlom. Práve naopak. Verím, že to musí byť ešte viac stresujúce, ak si kúpite túto knihu a dostanete praktický návod na použitie prístroja, ktorý doma ani nevlastníte.

Intuitivní lidé vám dá pár praktických rád ako svoj dar prijať a rozvinúť

Intuitivní lidé je kniha presne zameraná na svoje publikum, ktoré sa tu má nájsť. Ťažko povie niečo „nezainteresovanému divákovi.“ Pre niekoho takého by čítanie tejto knihy bolo ako sedieť v kine na filme v cudzom jazyku bez toho, aby ste mali titulky. Pravdepodobne ju zhodnotíte ako veľmi zlú kúpu a už ju viac neotvoríte.

Obdivujem Heidi Sawyer, že dokázala tak zložité vnímanie ľudí a sveta preskúmať a ešte zapísať do knihy. Intuitívni ľudia často mávajú veľmi nízke sebavedomie. Verím, že by ich mohla postrčiť správnym smerom. Čo môže byť krásnejšie, ako čítať o téme, o ktorej sa sami obávame rozhovoriť?

Mínusové body by som tejto knihe udelila autorke (či prekladateľke) za strohú, obmedzenú slovnú zásobu. Používa tie isté prirovnania, opakuje rovnaké myšlienky ako verklík. Vyvolávalo to vo mne skľučujúci pocit, že každá nová strana prináša len niečo, čo som čítala predtým. Je to akýsi najnovší fenomén motivačnej literatúry. Autorka začína pôsobiť, akoby potrebovala utešovať a presvedčovať samu seba.

Možno sa pýtate: „Nie je to pre „odbornú literatúru“ typické?“ Prečo by malo? Čítala som psychológie vystavané čisto cez príbehy ľudí, aj vo forme rozhovorov. Autorka proste zvolila najjednoduchší spôsob podania svojej informácie na úkor kreativity.

Pomedzi tieto zhluky podobností je čím ďalej ťažšie nájsť niečo, čo vás nakopne čítať ďalej. Krásny pocit sa vytrácal niekde po polovičke. Sama sa pýtam: „Vedela by som túto knihu rovnako oceniť, keby som sa s ňou v prvej časti tak nestotožnila? Obávam sa, že nie.

Intuitivní lidé miestami pôsobí ako reklama

Druhá polka knihy sa venuje praktickým radám, ktoré intuitívnom ľuďom pomáhajú rozvíjať svoje schopnosti. Naučiť sa nimi nebyť obmedzovaní, prijať samého seba a využiť ich naplno. Znie to ako krásna myšlienka. Keby… Návody mi neboli neúplné a príliš mätúce. 

V konečnom dôsledku som nevedela, kedy ktorý použiť. Autorka tu často odkazuje na svoju prax a workshopy. Nemohla som si pomôcť, po čase som si pripadala ako pri čítaní obrovského dvesto-stranového letáku s reklamou na jej odbornú pomoc.

Koniec som čítala s veľkým sebazaprením. Ja chápem, že ako psychológ, ktorý sa živí touto pomocou, nemôže prezradiť všetky svoje triky.  Radšej by som uprednostnila menej a poriadne návody, ako veľa neúplných, a teda nepoužiteľných. Isto nemám peniaze, čas a ochotu, ísť ju vyhľadať niekde do Anglicka. Napriek snahe pomôcť, trochu ma škrie pocit, že sa zameriava iba na ľudí vo svojom dosahu. A dostupnými peňaženkami.

Na záver by som povedala asi toľko: netreba knihu Intuitivní lidé hneď zavrhnúť. Otvorila mi oči a môže aj mnohým z vás. Hlavne jej prvé kapitoly sú obrovská pomoc a navnadili ma na hľadanie podobných kníh. Tie by mohli mať pre mňa omnoho väčší prínos, ako táto od Heidi Sawyerová. Bez jej prečítania by som k takémuto poznaniu nikdy nedošla.

Navnadili ma na hľadanie podobných kníh.

Takže vnímavým jedincom odporúčam knihu ako šlabikár. Niekde treba začať. Keď si budete veriť viac, skúste v tejto téme pohľadať niečo iné, čoskoro sa vám isto ozvem s mojimi novými objavmi.

Ak dúfate, že sa naučíte umeniu intuitívnych ľudí pomocou tejto knihy bez prirodzeného daru, čaká vás mnohostranové sklamanie. Preto si treba kúpu dobre zvážiť. Odporúčam vám prezrieť si knihu v kníhkupectve. Mne po pár náhodných strán bolo jasné, že je určená práve pre mňa.

Chceš sa podeliť o svoje dojmy? Máš otázku alebo pripomienku k článku?

Si vysoko intuitívny/a? Poznáš niekoho takého v tvojom okolí? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Páčil sa ti tento článok? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?