• Posvieťme si na to!

Flow ťa naučí sa brať život ako hru

Kto z nás vie povedať, čo je to šťastie? Už od čias starovekého Grécka sa snažíme zodpovedať túto otázku. Dnes nie sme ani o krok bližšie. Žeby prišiel čas to zmeniť? Nedávno som si do denníku zapísala jednu svoju myšlienku: „Dospelosť je mýtus, ktorý sme si vymysleli, aby sme ospravedlnili čas, keď robíme rozhodnutia, ktoré nás nerobia šťastných.“

Poznáte význam slova flow? Psychológ a autor Mihaly Csikszentmihalyi ho definoval ako ponorenie  sa do činnost, pri ktorej sa nič iné nezdá dôležité. Osobne som si tento pocit zažila len párkrát. Vždy to bolo pri písaní. Nehovorím, ale aby ste zobrali pero do ruky a začali si čmárať. Každý z nás má inú činnosť,ktorá prináša flow.

Flow zažijete pri umývaní riadu, pri pozorovaní prírody, cvičení. Je to pocit, ktorý chcete zažiť znovu. Nemusíte svoj život zasvätiť tejto činnosti, ale určite by ste flow mali zaradiť do svojho života, pretože táto kniha mi ukázala, že flow nie je o hľadaní, ale o neustálom vytváraní.

„Flow vám rozpovie mnoho príbehov obyčajných ľudí.“

Ak sa vám zdá článok trochu zmätočný, bude to asi tým, že túto knihu je ťažké vysvetliť a opísať.  Flow vám rozpovie mnoho príbehov obyčajných, jednoduchých ľudí, ktorí našli flow v každodenných činnostiach alebo vo svojej práci… Tieto pasáže ma oslovili najviac. Príbehy sú písané jasne a pútavo. Máte možnosť posadiť sa do kresla, vypiť si horúcu čokoládu a vypočuť si nejaké múdro.

Väčšinou je trochu nepríjemné, že príbehy nám vlastne nenápadne vnucuje cudzí život, iné rozhodnutia, presvedčenia, ale všetci máme potrebu byť šťastní. Nie nachádzať sled náhodných udalostí, chceme zažívať niečo plynulé a krásne. Vytvoriť si rád v neustálom chaose a to nejde napodobňovaním iných.

Každé dítě, než si začne uvědomovat samo sebe, jedná spontánně, s naprostou nenuceností a plným zaujetím. Nuda je něco, čemu se děti musí těžce učit, je to reakce na uměle omezené možnosti volby..“

— Mihaly Csikszentmihalyi (Flow)

Neviem, či ste niekedy čítali eseje, ale Flow má dosť podobný štýl. Miestami vedecká a chladná, inokedy ľudská a pútavá. Opiera sa o mnoho poznatkov, ktoré si nemáte šancu dlhodobo zapamätať. Preto mi trvalo takmer tri roky, kým som ju prečítala. Častokrát som sa pristihla, ako zrazu čítam známu pasáž. Prečo mi tie predtým známe neboli? Flow sa v pasážach neopakuje, no ak si na knihu nechávate viac času, veľmi ťažko sa zapamätáva.

Ako hovorím, Flow je náročná kniha. Úžasná, ale pre začiatočníkov dosť zložitá. Na druhú stranu, už teraz môžete predpokladať, že je iná než 99% kníh na trhu. Dnešné poňatie šťastia totiž vypadá kŕčovito a nemožne – buďte stále veselí vždy a všade. Každému musí hneď dôjsť, že šťastie nepríde na zavolanie.

Flow v niekoľkých kapitolách neposkytuje len návod na šťastie, hovorí o histórií jeho skúmania, hodnotách a vzťahu k našim myšlienkam a prístupu k životu. Skutočne vidí život ako hru, kde si potrebuje vytýčiť pravidlá a hrať o víťazstvo.

Úzko pracuje s intuíciou a pohľadom na život a povedala by som, že už je vyšším stupienkom v snažení. Pre niekoho môže byť podobné zmýšľanie tak prirodzené, že mu kniha neprinesie nič nové, pre iných bude ešte nedosiahnuteľná.

„Miestami vedecká a chladná, inokedy pútavá a ľudská. “

Musíte si dobre uvážiť, kedy po nej siahnete. Ste zmierený sám so sebou? Máte správne a prosperujúce vzťahy. Nenávidíte svoju prácu alebo všade vidíte príležitosti? Táto kniha vás nenaučí, ako byť spokojný sám so sebou. Stavia na tom, že už v živote za sebou máte pár skúseností a chcete niečo viac. Máte správne základy? Háčik je, že sa to nedozviete, kým si ju nekúpite…

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?