• Posvieťme si na to!

Cress : Čo nové priniesla vesmírna hekerka?

Rozprávky bratov Grimovcov na pozadí ďalekej budúcnosti. Že to nejde k sebe? Marisa Meyerová dokázala, že zdanlivo nespojiteľné príbehy vedia spolu fungovať ruka v ruke. V treťom dieli Mesačných kroník sa prebudí príbeh Zlatovlásky zvanej Cress, no miesto temnej veže ju z vesmírnej družice mieri zachrániť posádka Zvončeka, ktorá sa chtiac–nechtiac rúti do pasce.

Kto už čítal Mesačné kroniky, vie, že s každou pridanou knihou sa príbeh rozrastá o jednu novú líniu. Tento raz je to príbeh nežnej a romantickej Cress, ktorá život obyčajných ľudí pozná len skrz kamery a úlomky správ z internetu. Netají sa ani tým, že odmala sníva o záchrane a presne si zvolila princa, ktorý by sa mal tejto úlohy chopiť.

Na Mesačných kronikách sa mi páči, že každá nová hrdinka otvára iný pohľad na svet. Cinder aj Scarlet boli skôr tie drsnejšie postavy, no a Cress je jednoducho rojko.

Príbeh nežnej a romantickej Cress, ktorá život obyčajných ľudí pozná len skrz kamery.

Stále ma fascinuje, ako si rozprávky dokážu uchovať svoje základné črty. Zároveň sa zmenia natoľko, že sú pre vás niečím novým a netradičným. Bohužiaľ, nebudem ani tajiť, že Cress pre mňa bola zatiaľ tou najslabšou časťou.

Štýl, akým je kniha písaná, nejak nesklamal. Mesačné kroniky už od prvého dielu majú dobre vyváženú akciu a popisy. Len mám pocit, že autorka na seba toho nakopila príliš veľa. Niektoré zápletky sa hýbu dopredu príliš pomaly. Hlavne v prepínaní z Cress na Cinder mi prišlo, že autorka to urobiť musí, aby Cinder niekam podala pre väčší zámer, no v samotných odbočkách nemala čo ukázať.

Knihy postupom naberali na hrúbke, snažia sa poňať pomaly celý vesmír, ukázať, čo sa deje s každou postavou. Na jednej strane vzájomné prepletenie obdivuhodné, na druhú stranu mi niektoré odbočky prišli mierne vynútené a Cress už pre mňa nebola tak dobre čitateľná.

Za čo som ale šťastná, je dynamika medzi novou dvojicou. Pre ich rozličné povahy v rozhovoroch nechýbal ani humor. Cress nenápadne otvára dvere k Winter, no tentokrát sa ich prepojenie neukazuje úplne na konci knihy, čo veľmi oceňujem. Winter sa spomenie hneď vo viacerých scénkach, a tým vás ešte viac naláka na čítanie posledného dielu. Samozrejme, v knihe čakajú mnohé prekvapenia, ktoré vás isto nenechajú chladnými.

Někdy její družice prolétala kolem Měsíce tak blízko, že jí vyplnil celý výhled, a ona viděla ohromné třpytící se kupole na jehopovrchu a zářící města, v nichž měsíčňané žili. Kde dříve žila i ona. Před lety. Než ji poslali do vyhnanství.

— Marissa Meyer (Cress)

Konečne sa ukážu aj iné provincie na Zemi! Dokonca sa odhalí príbeh nášho starého známeho doktora Erlanda. Táto krátka pasáž patrí k mojim obľúbeným, takže dúfam, že si ju užijete rovnako. Séria sa pomaly, ale isto, blíži k veľkému vyvrcholeniu a ja sa nemôžem dočkať, ako to s našimi hrdinami dopadne.

Ak ste stále ešte k Mesačným kronikám nenašli cestu, oberáte sa o skvelý čitateľský zážitok. Napriek tomu, že Cress bola mierne slabšia, séria si stále drží úroveň a potvrdzuje to aj novela Nejkrásnejší, ktorú vám odporúčam čítať ešte pred Winter.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?