• Posvieťme si na to!

Cinder od Marissa Meyer už aj v slovenčine

Príbeh o Popoluške pozná už asi každý. Mladé dievča bez rodiny žijúca pod nadvládou zlej macochy a rozmaznaných sestier, očarujúci princ, prach, špina a popol – toto všetko nájdete aj v Cinder, len nie v podobe, v akej by ste asi čakali…

Byť robotom má svoje výhody. Cinder je najlepší mechanik v okolí a o zákazníkov nemá núdzu.

Vo svojej malej dielni sa doteraz, okrem samoty, mohla obávať len dvoch vecí- vojny s Měsíčňany a nevyliečiteľnej smrteľnej choroby- letumózy.

Po tom, čo sa ňou nakazí jedna z jej sestier, matka konečne nachádza spôsob, ako sa nevlastnej dcéry zbaviť.Cinder daruje na výskum, čo je „pocta,“ z ktorej sa nikto nikdy nedostal živý.

Napriek tomu, že kniha je poňatá viac ako sci-fi, nemusíte sa báť prehnaných technických opisov, nových názvov a nezapamätateľného prostredia. Marissa Meyerová vytvorila originálne a príjemne prepojenie klasickej rozprávky a apokalyptického sveta. Veci nezlučiteľné dokopy tu zapadajú do seba a vytvárajú napínavý príbeh o priateľstve a sebaobetovaní.

Cinder nie je prehnane romantická

Čo oceňujem asi najviac, kniha nie je prehnane romantická. Cinder je sama o sebe veľmi dobre čitateľná. Verte, že za deň prejdete desiatky strán a čas vám utečie ako voda. Cinder je príbeh, ktorý sa číta doslova sám.

Pravdepodobne za to môže aj nenáročný dej. Záver knihy hádam uhádnete rýchlejšie, ako ho vedela autorka sama. V tomto prípade to vôbec nevadí. Možno by vás mohlo odradiť, že kniha väčší spád dostáva až za prvými sto stranami, ale osobne môžem potvrdiť, že si ma Cinder získala už v úvode.

Nemalú úlohu na tom má aj hlavná hrdinka, ktorú ani ťažký osud neprinútil zúfať a utápať sa v sebaľútosti, ako býva zvykom Young Adult postáv. Jej čisto praktická povaha a logika mi boli veľmi sympatické.

Okrem toho oceňujem, že autorka nám dovolila nazrieť aj do vnútra iných postáv. Nové pohľady, zápletky, myšlienky, to všetko ozvláštňuje a dotvára dej.

Náročnejších čitateľov tu však nečakajú dlhočízne monológy, ani krásne úvahy na presýtenie duše. No na svoj žáner, klobúk dole. Myslím, že je to dielo, ktoré stojí za prečítanie. V mojej domácej knihovníčke preplnenej fantasy je táto jediná o robotoch, androidoch a kyborgoch. A určite je jediná o kyborgovi, ktorý na plese stratil nohu…


Čitatelia napísali:

: Veľmi som sa bála siahnuť po tejto autorke. Predsa len…,,hype“ okolo jej kníh, skvelé recenzie…a vtedy si vždy v duchu poviem: „Určite to také dobré až nie je, nebude sa mi to páčiť; Čo na tom ľudia vidia?“ Avšak Marissa si ma totálne získala. Zamilovala som si autorkin štýl a túto prvú časť série, celým svojim srdcom. 


Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?