• Search
  • Lost Password?

Chyť ma od Lisa Gardner chytí vás!

Čo by ste robili, keby ste vedeli dátum svojej smrti? Charlene o tom mohla premýšľať rok. Blíži sa výročie úmrtia jej kamarátok a Charlene vie, čo to znamená. V noci sama otvorí dvere svojmu vrahovi, nenájdu sa žiadne stopy po zápase, ani nijaké dôkazy.

Chyť ma nie je písaná ako klasická detektívka. Pri troche snahy vraha odhalíte ešte pred polkou knihy (a aj to preháňam, aby som vám neznížila okruh podozrivých).

Chyť ma je skôr pútavý príbeh zameraný na nástrahy spoločnosti ako detské týranie, nešťastné manželstvá a problémy v komunikácii. Už menej je to skutočná detektívka.

„Chyť ma je skôr pútavý príbeh o nástrahách spoločnosti, detskom týraní a nešťastných manželstvách.“ 

Charleneine štyri dni života dodávajú knihe spád. Zatiaľ čo na jednej strane vidíme bežný život vyšetrovateľky D.D, humor medzi manželmi, Charlene svoju prípravu berie smrteľne vážne. Dôležitejší, než pravda, kto v Bostone vraždí pedofilov a stojí za smrťou najlepších kamarátiek Charlene, je postup, ako sa k dolapeniu vraha dostanete. Na obálke sa píše Chyť ma, no pravdou je, že kniha chytí vás!

Autorka vytvorila spleť príbehov dvoch hlavných postáv, ktoré sa striedajú každú kapitolu. Na toto sme dnes už zvyknutí z každej severskej kriminálky, no tu vás nečaká ohromujúce množstvo postáv ani kapitoly, pri ktorých máte pocit, že spolu navzájom nesúvisia. Menej je niekedy viac.

V knihe poriadne nahliadnete do duše jednotlivých postáv. Dobre spoznáte ich zmýšľanie, sny, nevinnosť, takže v momente, keď vaša postava smeruje priamo do pasce, nebude vám všetko jedno. Kniha má výborný štýl. Aj normálne nudné opisné pasáže tu pôsobia akosi ľahko a nenútene. Akcie je tak akurát, aby sa vo vraždách nestrácali dôležité témy.

Charlene je zaujímavou ženskou hrdinkou, čo nemieni len tak ustrašene stáť v kúte. Odhaľovanie nepeknej minulosti s tej tyranskou matkou je až desivé. Občasne som mala pocit, že autorka má potrebu nás všetkých poučiť ako ľahko zlo funguje v našom malebnom a krásnom svete.

Ukážka: Nervozita a roztrasené ruky. Zlostila ma vlastná úzkosť. Prečo som nervózna? Na toto som sa predsa pripravovala celý poondiaty rok. Načo mi je nervozita? Pardon, pán vrah mojich najlepších dvoch kamarátok, ale mohli by sme našu konfrontáciu o chvíľku oddialiť? Viete, potrebujem sa najprv trochu upokojiť. Dáte si niečo na pitie? Alebo sa podelíme o xanax? Prosím, ponúknite sa.

Dozviete sa, ako pedofili dokážu vylákať svoje obete. Čo sa deje s deťmi po takom mučivom zážitku. Ako sa týrané ženy ešte radi vracajú k násilníckym manželom. Aké ťažké je prekonať inštinkt našepkávajúci nič nemeniť, síce to znamená byť večnou obeťou. No práve to na celej knihe najviac oceňujem. Pravdivosť príbehu, ktorý sa nesnaží byť drsný, len vierohodný.

Chyť ma trpí len technickými nedostatkami. Okrem pár preklepov mi trochu vadilo príliš husté a malé písmo. Nehovoriac o tom, že by si zaslúžila omnoho lepší a výstižnejší obal. Je škoda, aby sa tak výnimočná kniha skrývala za fasádu všednosti.

„Chyť ma je pre ľudí, čo váhajú, či začať s kriminálkami, no aj pre skúsených čitateľov.“

Dúfam, že vás neodradí ani prechádzka do knižnice či surfovanie po internetových bazároch, pretože v normálnych obchodoch už na ňu asi nenarazíte. Chyť ma sa dá odporúčať všetkým. Ľudom, čo váhajú, či začať s kriminálkami, a naopak aj skúseným čitateľom. Kniha je sama o sebe nenáročnejšia, ale vie pekne čitateľa zamotať. Pozadie príbehu vás zaujme aj ak viac inklinujete k trillerom. Už dávno som knihu neprečítala na posedenie, pri tejto to ani inak nejde!

Written by
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Či je to klasika, fantastika, alebo detektívka, venujem sa všetkému. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

View all articles
Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Written by Veronika Šašalová

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.