• Posvieťme si na to!

Cestujem sama je krásna a desivá ako nórsky mráz

Mia si ešte stále pamätala ten výstrel, ktorý ju pripravil o kariéru. Bola to pomsta či povinnosť? Táto otázka jej nedávala spať, no to ani smrť jej sestry. Mia sa rozhodla opustiť tento svet, keby jej pri dverách nezazvonil starý kolega s novým prípadom.

Šesťročné dievčatko, krásne ako anjelik, s aktovkou na chrbte visí v lese a na sebe má ceduľku: „Cestujem sama.“ Lenže Mia je presvedčená, že čoskoro bude v neďalekom lese anjelov cestovať viac.

Chúlostivé témy, osobné problémy hlavných vyšetrovateľov, detské obete, stupňujúce napätie

Severia to majú v krvi. Vedia vytvoriť uveriteľné postavy a príbeh, z ktorého vás bude mraziť rovnako ako v krutom severskom vetre. Cestujem sama však nie je len detektívka o hľadaní vraha.

Život hlavnej dvojice okamžite vstupuje do vyšetrovania. Hlavný vyšetrovateľ Holger Munch sa práve spamätáva z rozvodu, zatiaľ čo jeho mladšia kolegyňa po smrti svojej sestry je jasne nestabilná povaha a má sklony k samovražde. Cigarety, alkohol a káva je často to jediné, čo vyšetrovací tím drží pri živote. Ako sa zdá, vyšetrovanie takto prosperuje, ich zdravie a stav už menej… Veď to už poznáme od čias Sherlocka Holmlesa.

„Nechýba im humor, vzájomné pošťuchovanie ani temné myšlienky, ktoré k tak náročnému povolaniu patria.“

Samuel Bjork vie postavám vdýchnuť život. Svojimi chybami aj dobrými stránkami pripomínajú obyčajných ľudí. Rozličné pohľady na svet  približujú život podozrivých, zločincov aj obetí. Už asi tušíte, že postáv tu nebude málo.

Vyšetrovací tím spoznávate hlavne skrz nováčika – hackera Gabriela. Vďaka tomu sa čiastočne pasujete do role vyšetrovateľa spolu s ostatnými hrdinami. Príbeh aj prostredie tak čitateľovi bude pripadať omnoho bližšie.

Celá kniha je  robená formou drobných príbehov. Tie sa postupne skladajú dokopy a ukazujú dej počas aj mimo vyšetrovania. Väčšina sa samozrejme drží pestrej hlavnej dvojice. Mii a Holgerovi nechýba im humor, vzájomné pošťuchovanie ani temné myšlienky, ktoré k tak náročnému povolaniu patria.

Keďže Cestujem sama bola prvá severská krimi-kniha, do ktorej som sa pustila, štýl ma okamžite upútal. Chladné opisy, málo súcitu a vecný postoj rozprávača je pomerne v silnom kontraste s tým, čo prežívajú postavy.

„Cestujem sama prechádza aj cez témy ako týranie detí, sekty, choroby, balamútenie starých ľudí.“ 

Na rozdiel od mnohých iných, brutalita príbehu je skôr psychologická. Autor nešetrí detailnými opisy scén, no potoky krvi tu isto nenájdete. Za mňa je to plus. Autor upúta aj bez zbytočných gore scén. Dej napriek tomu nestráca na napätí a hrôze z vrážd. Jeho jednoduchý štýl je vážne výnimočný.

Ani pri krátkych neprepojených kapitolách som nemala problém udržať pozornosť, práve naopak. Či už sa budete zameriavať na detaily, alebo len hltať informácie, veci sa nenápadne posplietajú a vy len môžete tipovať, kto je vrahom.

Obaly kníh nás často zvyknú klamať, v tomto prípade je označenie: „Brilantný nórsky triler“ zaslúžený. Cestujem sama prechádza aj cez témy ako týranie detí, sekty, choroby, balamútenie starých ľudí. V mnohom prevyšuje klasické detektívky. Ak sa pre túto sériu rozhodnete a zapáči sa vám autorov štýl, odporúčam vám prečítať si aj nezáväzné pokračovanie Sova. Bude sa vám páčiť!

Sova v mnohom prevyšuje klasické detektívky. Spracúva témy ako balamútenie starých ľudí či rôzne choroby. Ak sa pre túto sériu rozhodnete a zapáči sa vám autorov štýl, odporúčam vám prečítať si aj nezáväzné pokračovanie Sova. Bude sa vám páčiť!

Recenzia na knihu Sova

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentár
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?