• Search
  • Lost Password?

Kiznaiver | Sedem smrteľných hriechov v projekte za svetový mier

Prvá pusa, zlomené srdce, prúsery v škole, výlety s priateľmi. Všetci chceme zdieľať náš život s niekým blízkym. Čo ale ak tú blízkosť nedokážete cítiť?

Hlavný hrdina patrí k tým „chladným“ ľuďom, čo nedokážu ukázať svoju pravú tvár. Život mu je v podstate ukradnutý. To je však v rozpore so zámerom ambiciózneho dievčaťa, ktoré vymyslelo  projekt na dosiahnutie svetového mieru. Kľúčom k poriadku je empatia. A ako ju lepšie docieliť než zdieľaním bolesti? Ak ľudstvo bude cítiť bolesť rovnakou mierou, prestanú si ju navzájom spôsobovať. Má to ale jeden háčik. Ak bude bolesť priveľká, umriete!

Kiznaver má originálnu myšlienku, akú sme tu ešte nevideli! Zdieľanie bolesti siedmych študentov v prvých epizódach mi veľmi pripomína Danganronpu. Pod hrozbou smrti si prezrádzajú trápne tajomstvá, zdieľajú nepríjemné pocity. Všetko preto, aby odštartovali projekt, do ktorého sa nedostali dobrovoľne!

Práve skúšky mierového projektu sprevádzajú celé anime. Hrdinovia si musia prejsť rôznymi situáciami, aby sa z nanúteného priateľstva stalo skutočné spoločenstvo, čo vedie k mnohým vtipným aj smutným situáciám.

Štýl štúdia Trigger sa tu aj tak nezaprie. Našich hrdinov sprevádzajú divní a úchylní… čo to, dopekla, má byť?!

Po prvých dieloch je ale jasné, že tvorcovia sa rozhodli ísť menej drastickou cestou, akou šla Danganronpa, ani sa nechceli držať v stopách ich anime Kill la Kill. Štýl štúdia Trigger sa tu aj tak nezaprie. Našich hrdinov sprevádzajú divní a úchylní… čo to, dopekla, má byť?! Ehm, maskoti? Ktorí dozerajú na celý program.

Ani závažná téma nebráni scény spracúvať skôr odľahčene. Človek sa pri nich dobre uvoľní a  svoju filozofickú polovičku veľmi nepotrápi. Omnoho viac sa anime zameriava na vznikajúce vzťahy medzi hlavnými hrdinami a drobné tajomstvá, ktoré sa vynárajú okolo projektu.

“Zložitejšie charaktery by boli iba prekážkou, pre už tak krátky dej.”

Mnohí ľudia sa sťažujú hlavne na archetypálne postavy. Tvorcovia však mali jasný dôvod, prečo si zvolili práve takéto charaktery a pre príbeh úplne stačia (viz tabuľka). Netreba ani  zabúdať, že nedostatok ich prejavov, bol hlavným dôvodom, prečo sa stali súčasťou Kiznaiver. Rovnako tak viem, že zložitejšie charaktery by boli iba prekážkou, pre už tak krátky dej.

A tak sa dostávam k najväčšiemu problému. Čas. Nezdolná prekážka všetkých dobrých anime. Ak sa Kiznaiver rozhodnete pozerať, bude najlepšie, ak ho prijmete také, aké je. Príliš ambiciózny nápad spracúva na malom priestore a je jasné, že v istých prípadoch zlyháva. Postavy sa nestíhajú dostatočne vyvíjať. Zaujímavé postranné námety nikdy nedostanú priestor…

Načrtnutý príbeh má skvelý potenciál rozvíjať sa skôr v románe, než v dvanásť dielnom anime a preto nevylučujem ani možnosť, že vás toto anime sklame. Pri Kiznaiver je zreteľne cítiť, že tvorcovia z príbehu mohli dostať omnoho viac! Mohli…ale nebol čas.

“Kresba je ako vždy svojská ale veľmi pekná. Bohaté farby, silné kontrasty.”

Aj tak si myslím, že Kiznaiver je veľmi sympatické dielo, ktorému sa oplatí dať šancu. Príbeh, minimálne, zaujme. Kresba je ako vždy svojská ale veľmi pekná. Bohaté farby, silné kontrasty ho určite robí jedno z najkrajších anime tej sezóny.

Čo sa týka hudby, tá nie je v anime nejak výrazná, no scény dokážu zapôsobiť. Aj jednoduchosť postáv si človek zamiluje. Prešli dva roky a ja si stále vybavujem ich spoločnú bolesť, ktorá ma zasiahla rovnakou mierou. Za mňa po dopozeraní veľká spokojnosť. A dúfam, že to bude spoločný pocit, ktorý si odnesieme z tohto anime.

Názov: Kiznaiver

Žáner: Psychologické / Dráma / Sci-fi / Romantické

Dĺžka: 12 dielov ( 24 min )

Rok vydania: 2016

Kiznaiver ste si mohli pozrieť vďaka štúdiu Trigger. Čo by ste od nich mohli poznať? Najznámejšie anime je určite Kill la Kill. Nedávna Little witch academia. Šialenosť ako Inferno cop. Inak sú to anime Inou-Battle wa Nichijou-kei no Naka de, Darling in the FranXX, Hacka Doll, Ninja Slayer From Animation. Čo vás zaujalo najviac?

Hľadáte niečo podobné Kiznaivers? Tak si pozrite toto:

K tomuto anime sa odporúča Kokoro Connect. Keďže som ani jedno nevidela, nemôžem sa zaručiť. Čo vám odporúčam ja? Nemôžem si nedovoliť spomenúť už vyššie zmienenú Danganronpu (najlepšie ak sa rovno chytíte hry – jej recenziu nájdete TU ). Okrem toho vám sem dávam  Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai, Zankzou no Terror, Relife a Youkoso Jitsuryoku Shijou Shugi no Kyoushitsu e.

Čo majú spoločné? Všetky pojednávajú o vzťahoch a emóciach, ktoré sa hlavní hrdinovia snažia pochopiť a poňať za svoje. Rovnako tak sa skoro v každom sa vyskytuje určitý druh experimentu, ktorý ich doniesol práve na túto cestu. Pobavíte sa, no nájdete aj pár hlbokých myšlienok. Ktoré si vyberiete?

Recenzie na spomínané anime sa pripravujú aj na Imgainarií. Ktorú by ste chceli ako prvú? Napíšte!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.