• Posvieťme si na to!

Kingdom Hearts 1.5 : Návrat do detstva alebo nie? | RECENZIA

Ak ste niekedy snívali o spojení Disney rozprávok a anime, mám pre vás prekvapenie. Sny sa skutočne plnia. Prežite si dobrodružstvo s trojicou hrdinov. Stretnite svoje obľúbené postavy z Final Fantasy a klasických rozprávok. Keďže toto bol prvý vydaný diel zo série Kingdom hearts, príbeh začína rovnako nevinne.

Sústreďujeme sa hlavne na predstavenie trojice Sora, Riku a Kairy. Naši hrdinovia bývajú na pustom ostrove a snívajú o cestovaní do iných svetov. Jedného dňa však ich ostrov napadne temnota.

Trojica je násilne rozdelená a každý sa ocitá na inom mieste. Sora je odhodlaný nájsť svojich priateľov. Na svojej ceste sa stretáva s rytiermi strateného kráľa Mickeyho, ba čo viac, prichádza na to, že vládne podobnou silou – tou jedinou, čo dokáže zo srdca vyhnať temnotu.

Kingdom heart si položilo skvelý základ do série. Netradičné spojenie hrdinov a gameplay, ktorý ma tak trochu zo všetkého. Napriek tomu, že ide o jednoduchú hack&slash-ku, nájdete tu aj prvky RPG.

V hre zbierate rozličné predmety. Odomykáte si nové schopnosti. Prechádzaním príbehu sa k vám dokonca pridáva viac a viac postáv, ktoré si môžete privolať na pomoc. Ovládanie je pomerne intuitívne a zábavné. Potom si už len stačí dávať pozor na život a vždy mať po ruke nejaké potiony.

„Ako budete bojovať proti temnote?“

Každý z hrdinov je určitým spôsobom zameraný na niečo iné. Dá sa povedať, že spolu by ste mali tvoriť dokonalú trojicu mágia, obrana, útok. Bohužiaľ sa o vašich pomocníkoch nedá povedať, že by boli práve užitoční. Nie že by im chýbalo odhodlanie! Lenže väčšinou sa len bezhlavo vrhajú za nepriateľom (alebo sa k nemu aspoň snažia dostať) a po pár útokoch končia na zemi v bezvedomí. Ešteže Donald s Goofim sú takí tvrdí bojovníci a preberú sa sami. Oživovať ich každých pár sekúnd by určite ubralo zo zábavnosti.

Je to trošku škoda, pretože hra vám už v úvode dovolí vybrať, čím chcete byť. Objavia sa vám tri zbrane popísané istými cnosťami. Môžete ísť podľa srdca, vybrať si to, čo vás vystihuje, alebo choďte na to prakticky a vyberte si štýl, ktorý vám aj pri iných RPG vyhovuje. Ja som škúšala len meč, takže neviem ako veľmi ovplyvnia hru iné výbery. Podľa mňa, budete útok, či sa vám to páči alebo nie.

„Zábavní a originálni. Protivníkov je na každom kroku dosť!“ 

Keď už som bola pri tom oživovaní, to je niečo, čo v hre vlastne neexistuje. Ak umriete pri bossoch, hra vás vráti k poslednej cutscénke s nepriateľom a môžete zápas skúšať znova. Pri bežných nepriateľoch je umieranie pomerne vzácne. Protivníkov je na každom kroku dosť, až sa to miestami zdá otravné. Neodporúčam vám však obchádzať ich bez boja. Mohlo by sa stať, že sa nevedomky podlevelíte. Verte mi, že až pôjde do tuhého, už sa vám s nimi nebude chcieť toľko zdržiavať, pretože budete nedočkaví, ako pokročí príbeh! Levely si zdvíhajte hlavne na začiatku.

Vážne, levely sú podstatné. Môže sa to zdať bláznivé, ale táto roztomilo vypadajúca rozprávka, má každým dielom od rozprávky ďalej a ďalej. Nehovoriac o tom, že dizajn klame. Kingdom hearts je náročný aj pre dospelých. Pamätám si, že kedysi mi ich rodičia chceli kúpiť ešte za čias PS2. Omyl! Náročnosť veľmi kolíše. Dnes sa rozhovory môžu zdať primitívne, ale vtedy by som s mojou angličtinou nepochodila.

„Vráťte sa do prostredia známych rozprávok.“

Áno, jedna vec je nepochopiť príbeh, ale Kingdom Hearts vás nevodí za ručičku. Povie ti: „Nájdi Snehulienku, je pri trpaslíkoch.“ Žiadne X na mape, udaný smer, jednoducho bež a hľadaj. Našťastie mapy sú pomerne uzavreté, takže dlho blúdiť nebudete, ale nie vždy je úplne jasné, čo máte robiť a kam treba ísť. Ak neviete, najlepšie je držať sa znalostí rozprávok. Tie nikdy nesklamú.

Prostredia sa vám budú páčiť. Sora behá po známych zákutiach rozprávkového sveta, a samozrejme pridá aj unikátne miesta, ktoré nájdete len v Kingdom hearts. Naozaj dúfam, že si ich obľúbite, pretože tieto svety sa vám budú varírovať vo všetkých nasledujúcich Kingdom hearts.

„Leť, vesmírny odpad, leť!“

Pri prvom Kingdom hearts mi nedá nespomenúť Gummi ship! Táto otravná strielacia minihra vás bude čakať medzi každým svetom. Neviem, ako by som ju presne opísala… Už viem! Monštruózna! Gummi ship má viacero fáz. Najprv pomocou kociek a rôznych farebných tvarov vytvoríte ten najhnusnejší vesmírny odpad, ktorý by zo zeme normálne ani nevzlietol. A potom víííí vesmírom!

Nepochopila som ju. Je ťažká, divná, má mizerné ovládanie. Taká blbosť, že som sa musela smiať. Ešte aj v novších verziách si ju s láskou pripomíname, našťastie v trochu normálnejších a zábavnejších verziách. Myslím, že lietanie nebolo určené pre hráčov. My všetci sme sa naň sťažovali. Gummy ship je tradícia, preto sme sa jej už nikdy celkom nezbavili.

„Kindom Hearts ma príjemný príbeh s pútavými myšlienkami.“

Čo viac povedať? Jednotka vytvorila pestrý svet plný možností, na ktorom sa ťažilo desaťročie. Na prvý pohľad každý novší Kingdom hearts prinášal už len obmenu jednotky (česť výnimkám) a predsa priniesol toľko variácií, že nikdy neprestal baviť. Možno za to môže aj trojica titulov, ktorá prináša akoby hlavnú hru, menšiu hru a film. Príbeh je príjemný, má dobré a pútavé myšlienky. Dospelé a zároveň natoľko rozprávkové, aby ste sa opäť mohli cítiť ako deti. Jednotke sa nedá takmer nič vyčítať. Je to stará séria, ktorá bude aktuálna ešte mnoho rokov!

 

Chain of Memories

Po skvelom prvom dieli, prichádza pokračovanie s názvom Chain of Memories. Samotný príbeh začína zaujímavo. Trojica hrdinov sa dostane do mysteriózneho bieleho hradu, z ktorého akoby niet úniku. Postupovaním do odľahlejších a odľahlejších chodieb, prichádzate na to, že každými dverami strácate niečo cennejšie ako orientáciu v priestore. Hrad vám kradne vaše spomienky… A ako to viete? Pretože za každými dverami vás čaká presne odkopírovaný príbeh z jednotky!

„Castle oblivion – tam sa začalo moje peklo.“

Chain of Memories je doslova najslabším dielom zo série. Okrem osekaného prerozprávania prvého dielu sa líši s jednotkou len v bojovom systéme. Hra sa nedokáže zbaviť svojich koreňov a miesto akčnej hack&slash RPG, dostanete akčné kartové RPG. Chain of Memories totiž svojho času vyšla na Game Boy Advance ako 2D kartové dobrodružstvo. Práve tam sa začalo moje peklo (aj chlapi, ktorí boli donútení vidieť Twilight trpeli menej než ja!).

Keďže nemám žiadne skúsenosti s týmto typom hier, Kingdom Hearts nebol práve najlepší kúsok, pri ktorom som sa s nimi mohla zoznámiť. Nemať pomoc, asi ju neprejdem.
Rada by som vám povedala niečo o zábavnosti hratia, ale Chain of Memories som prechádzala len kvôli príbehu. Práve tie drobné vsuvky a nezrovnalosti s jednotkou, tvoria nakoniec pravú zápletku Kingdom Heart.

„Väčšina ľudí sa chce pri hraní baviť a to sa nováčik nebude.“

Nebudem sa tváriť, že ma to neštve, lebo práve takýmto ťahákom sa Chain of Memories v sérií stáva kľúčovou. V istom zmysle sa tu príbeh naozaj začína zauzlovať. Vynára sa kopec otázok a záhad. Tých pár odlišností ju robia vážne atraktívnou. Keby si to nekazila tým večným opakovaním!

Neviem či tá hra je vyslovene ťažká pre začiatočníka. Minimálne úvod nie. Lenže tento štýl je maximálne zaťažený na pozornosť. Musíte sa orientovať v tom, aké útoky je dobré si zvoliť do hŕbky. Nie je to nemožné, ale väčšina ľudí sa chce pri hraní baviť a to sa nováčik nebude.

Ak niečo na Chain of Memories oceniť viem, tak to, ako vás kartičky sprevádzali naozaj celou hrou. Okrem combatu slúžili aj ako kľúče ku dverám jednotlivým levelov. Vďaka osobitosti každej karty si vytvoríte rozmanité cesty. Buď vás na druhej strane čaká temnota, naozaj slabí či silní nepriatelia, alebo oddychová zóna s obchodom.

„Hra vytiahne svoj najväčší tromf. Novú hrateľnú postavu.“

Obzvlášť zaujímavá časť vás čaká po prvom prejdení. Hra vytiahne svoj najväčší tromf. Novú hrateľnú postavu. Chcete tipnúť? Je ňou Riku! Práve Chain of Memories odhaľuje, čo sa dialo so Sorovým kamarátom počas KH. Napriek tomu, že hra pokračuje vo svojom otravnom kartičkovom štýle, hneď nakopávanie zadkov vypadá lepšie, keď sa nemusíte prekusávať cez príbeh, ktorý vlastne poznáte.

Hra nás opäť zabaví na váš účet. Ak si poviete, že ste hry už mali dosť a dodatok s Rikum neprejdete, odporúčam aspoň pozrieť videá. Pripravíte sa o koniec, kde vám predstavia novú postavu. Prečo je to tak dôležité? Pretože práve tá je podstatná pre KH2 a ešte viac pre posledný diel na disku Kingdom Hearts 358/2 Days.

„Kingdom Hearts Chain of Memories má pár skvelých príbehových momentov.“

Aby som to zhrnula, Kingdom Hearts Chain of Memories má pár skvelých príbehových momentov. Vo veľkej miere ho zachraňuje práve možnosť prejsť si hru opäť za Rikua. Okrem toho vás hra bude nútiť do opakovania toho okresanejšieho príbehu, ako sme videli v jednotke. Bojový systém nemusí vyhovovať každému, no možno niekomu prinesie spestrenie. Pekné je hlavne to, že kartičky vás sprevádzajú v boji, tak mimo neho. Sériu by som pre jedno nevydarenejšie dielo neodsudzovala. Napokon Kingdom Hears je legenda medzi hrami a rozhodne ňou nie je zbytočne.

 

Kingdom Hearts 358/2 Days

Kingdom Hearts 358/2 Days je zase úplne iná šálka kávy. Nevráti sa ku kartovému combatu, dokonca ani pôvodným hrdinom! Vlastne sa dá povedať, že Kingdom Hearts 358/2 Days už ani nie je hrou… Pôvodne táto hra vyšla na Nintendo DS a to takmer tri roky po vydaní KH2. Pre jej pôvod sa tvorcovia rozhodli pozbierať kúsky príbehu a spraviť z toho 3 hodinový (nenahraditeľný) film.

„Vďaka filmu nazrieme bližšie do Organization XIII.“

Ako som načrtla na začiatku, dej sa netočí okolo našej zvyčajnej trojice hrdinov. Zameriava sa na celkom novú postavu Roxasa, ktorú sme mali možnosť vidieť na konci Chain of Memories. Vďaka filmu nazrieme bližšie do Organization XIII. A celkovo nadviažeme na ďalší diel, rovnako ako zaplátame otázky, ktoré počas minulej hry vznikli.

Moje prvotné dojmy boli celkom zmätené. Keďže film nenadväzuje ako priame pokračovanie. Odohráva sa paralelne s Chain of Memories. Cutscénky tvoria len dialógy postáv (zvyčajne v tom istom prostredí), čo občasne môže pôsobiť nudne. Veľa vecí sa zauzľuje a začne dávať zmysel až na konci, kde do seba pomaly všetky kúsky zapadnú.

„Kingdom Hearts 2 mal dostatok priestoru, aby na ne nadviazal.“

Ak uvažujete, že tento film preskočíte, musím vás rovno varovať. Ak mienite pokračovať v KH2, hra vám bez tohto filmu nebude dávať žiadny zmysel.
Ja osobne som si ho dokázala užiť. Veciam, ktorým som nerozumela som nechala voľný priebeh. Napokon Kingdom Hearts 2 mal dostatok priestoru, aby na ne nadviazal.

(Recenzia bola písaná na verziu PS3, iné dostupné verzie viz. tabulka)

Pomohla ti Imaginaria?

Ak ti recenzia pomohla a považuješ ju za kvalitnú pripoj sa k ostatným čitateľom a zdieľaj! Naša FB základňa ti vždy ukáže najnovšie články, tak neváhaj. Tešíme sa na teba! (Recenzia vyšla v rámci témy týždňa. Viac vo februárovom editoriále)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Séria Kingdom Hearts

Kingdom Hearts 2.5 Remix (PS3, PS4)

Dobrodružstvo pokračuje. Opäť vás čakajú tri hry. Môžete sa tešiť aj na nových hrdinov a príbeh, ktorý sa začína poriadne zauzľovať. A viete čo? Preyradím vám tajomstvo! Kingdom Hearts 2.5 Remix obsahuje jednu z najlepších hier z celej série!

 

Recenzia sa pripravuje

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue (PS4)

Sily sú vyrovnané na každej strane. Schyľuje sa k poslednému boju. Avšak na to treba silného vodcu – majstra. Kto získa tú česť? Je načase ísť s pravdou von. už príliš dlho boli v minulosti biele miesta. Skladačka je takmer kompletná!

 

Recenzia sa pripravuje

Kingdom Hearts 3 (PS4)

Máme tu záver? To sa uvidí!

Hry od Square Enix

Nier (PS3, Xbox 360)

RPG, Vizuálna novela, hack&slash, 2D skákačka

Rodina je to najcennejšie. Nášmu hlavnému hrdinovi umiera dcéra na zvláštnu chorobu, ktorú ešte nik neprežil. Ak sa však máme obetovať, pre koho iného, ako tých ktorých milujeme? Hlavný hrdina je ochotný ísť aj na kraj sveta. Pôjdeš s ním?

Prečítaj si recenziu

World of Final Fantasy (PS4, PS Vita, Xbox One, Nintendo Switch, Microsoft Windows)

Zoznámte sa s dvojičkami Lann a Reynn. Navonok podobní, vo vnútri každý iný. Lenže v jedno sa zhodujú dokonale. Obaja stratili pamäť, na rukách si našli zvláštne zariadenie, ktoré im umožňuje chytať malé nebezpečné potvorky. Odkiaľ sa berú? Čo je za tým všetkým? Vydaj sa s hrdinami skrz svety Final Fantasy a zisti to!

Recenzia sa pripravuje

Drakengard 3 (PS3)

Na Zem nepriniesli mier zbrane, ale pieseň. Sestry obdarované mocnou mágiou, ktoré vyhnali zlo sa však zrazu strácajú. Zero je odhodlaná vyzabíjať svoje sestry za každú cenu. Ale čo ju k tomu vedie?

Recenzia sa pripravuje

Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?