Kimi no Na wa: Zisti meno, ktoré zmení tvoj život | RECENZIA

Život občas nie je fér. Ale čo keby sa naskytla možnosť prežiť si ho ako niekto iný? Mitsuha býva v malej japonskej dedinke, kde každý každého pozná. Od nudy ju oslobodzujú sny, v ktorých sa budí ako študent v srdci Tokia. Kašlať aj prácu v reštaurácií či chlapčenské telo, je to len sen. Raz však po takomto sne má úplný výpadok a v zošite nájde načmárané slová: „Kto si?!“

Kimi no Na wa je jedno z tých anime, ktoré vás očaria ešte skôr než začne samotný príbeh. Nočná obloha a rozpoltená hviezda, na ktorú sa ľudia pozerajú zo všetkých kútov sveta. Je to krásna poetická scéna. Lenže tá raz skončí a vy sa prebudíte v typickej tínedžerskej komédií a postupujete, až kým sa opäť nedostanete k dráme, pri ktorej zviera srdce…

„Pomalý začiatok ale akčný koniec.“

Na Kimi no Na wa som sa tešila, no nemala som od neho žiadne očakávania. Chcela som si proste užiť krásnu animáciu a hudbu, čo sa mi až na divne dlhý opening umiestnený niekde po dvadsiatich minútach filmu, vcelku podarilo.

Úvod sám o sebe nie je ničím výnimočný. Pomalý dej, prepletený niektorými klišé, ma mierne znečisťoval, či chcem v pozeraní ďalej pokračovať. No povedala som si, že depresívnych anime s ťažkými myšlienkami mám dosť. Neužijeme si pre zmenu niečo príjemné?

„Príjemný príbeh mladých ľudí.“

Asi polovička filmu sa dá označiť za celkom fajn. Obrazy zo života hlavných hrdinov sa striedajú a skôr než si to uvedomíte, pohodlne sedíte užívajúc si ľahkosť a jednoduchosť celého príbehu. Už vás ani netrápi či príbeh niekam smeruje. Čakáte na ten moment, keď sa hlavná dvojica stretne a bude z toho veľká láska, aby ste spokojne na konci uronili slzu nad ich šťastím. (Pche, netvárte sa ako drsnáci!)

Práve v tom momente vás Japonci opäť prekvapia a spravia v deji nečakaný zlom! Kimi no Na wa dokázalo, že má ambíciu byť viac než obyčajným príbehom lásky dvoch mladých ľudí. Záhady, ktoré sa vynoria vás vytrhnú z tej predstavy, že dej vás ničím nemôže šokovať.

„Atmosféra plná citov.“

Druhá polovica je omnoho akčnejšia. Síce sa koniec dá stále ľahko odhadnúť, Kimi no Na wa si ešte predtým pekne pohrá s vašimi citmi. Krásna animácia vytvorí tú správnu atmosféru aj bez toho, aby ste si počas filmu zamilovali postavy.

O charakteroch hlavných aj vedľajších postáv sa veľmi hovoriť nedá. Pre efekt skutočného príbehu tvorcovia vytiahli ľudí, akých stretnete všade – posmievajúcich sa spolužiakov, dobrých kamarátov, ignorantského rodiča, starostlivú starú mamu…

„Kimi no Na wa je pre tých, čo potrebujú vypnúť mozog“

Nemyslím si, že samotnému anime to nejak ublížilo. Kimi no Na wa sa nesnaží byť megadielom plné neodhaliteľných metafor a úmyslov. Je to svet, v ktorom veríme, že sa ešte dejú zázraky. Malé, nepatrné a nevysvetliteľné.

Dej samotný má mnoho logických chýb. Vlastne, sú dosť závažné na to, aby zhodili celý príbeh ako nedoriešený a nemožný. Ak sa budete uberať týmto smerom, všimnete si, že mnohé postavy jednajú bez rozmyslu a vaše hodnotenie pôjde ešte nižšie. Rovno vás na to upozorňujem, lebo mi je jasné, že niekoho to rozčúli. Kimi no Na wa je anime pre tých, čo potrebujú vypnúť mozog.

„Svet, v ktorom veríme, že sa ešte dejú zázraky.“

Pustite si to s napríklad s priateľkou, keď vás poprosí o niečo romantické. Po dlhom dni v škole, práci. Nečakajte nič svetoborné, jednoducho skúste relaxovať. Ak si už máte vybrať medzi televíziou a Kimi no Na wa, nad čím váhať!

Chcete vidieť podobné anime? Odporúčam Boku dake ga Inai Machi (Erased), pre podobný koncept s detektívnym námetom. Relife, pretože môžete zmeniť svoj život! Koe no Katachi (A Silent Voice), pre emócie a podobnú animáciu. Ako posledné Kotonoha no Niwa (The Garden of Words), aby sme zachovali romantiku a nádherný štýl kresby.

Imaginaria.sk sa snaží vám priniesť všetky tieto recenzie. Niektoré už môžete čítať! 

Mitsuhina rodina má akúsi tradíciu na mená. Meno babičky, Hitony, znamená „lístok“. Mitsuhina matka, Futaba, už „dva lístky.“ Áno, Mitsuha sa prekladá ako „tri lístky“ a jej sestra Yotsuha je taký malý štvorlístok!

Pamätáte si meno reštaurácie, v ktorej Taki pracoval? „Il giardino delle parole.“ Znamená to Záhrada slov (The Garden of Words). Nie náhodou sa tak volá bývalé dielo tohto štúdia – Kotonoha no Niwa.

Názov: Kimi no Na wa

Anglický názov: Your name

Žáner: Romantické / Humorné / Dráma / Mysteriózne 

Dĺžka: 1 hodina 43 minút (Anime film)

Rok vydania: 2016

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Aké by bolo tvoje ideálne stretnutie s pravou láskou? Dajte mi vedieť! Verím, že sa článok páčil a pomohol. Ak áno, zdieľaj a pomôžeš šíriť kvalitný obsah. Novinky vždy na našej FB stránke, staňte sa fanúšikom a majte prehľad o Imaginaria.sk. Teším sa na vaše názory. Odpovedám na každý komentár a uvidíme sa pri ďalšom článku!

Pozitíva

  • animácia a svižná hudba
  • moment prekvapenia
  • príjemné a oddychové

Negatíva

  • celkom bežný námet
  • logické trhliny
  • takmer žiadny vývoj postáv

Komu sa bude páčiť?

Úžasná animácia ohromí hádam každého. Aj v tak jednoduchom, príjemnom a romantickom ako je Kimi no Na wa (Your name) , dokázali Japonci vniesť moment prekvapenia. Ak túžite po obyčajnom svete, v ktorom sa môžu odohrať zázraky, ste na správnom mieste...
6.7

Slušné

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 7
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 5
Hlavná dvojica - 6
Vedľajšie postavy - 4
Animácia - 10
Hudba - 8
Celkový dojem (správny účinok) - 7

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password