11 minút | Rozprávka o jednej malej prostitútke

Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna prostitútka menom Mária. Počkať? Nemala by formulkou „kde bolo tam bolo“začínať kniha pre deti? Ale slovo prostitútka naznačuje, že ide o príbeh pre dospelých.

Napokon, všetci sme počas života jednou nohou v rozprávke, takže úvod ponecháme tak. Kde bolo, tam bolo, žila jedna prostitútka menom Mária…

Príbeh je inšpirovaný skutočnou ženou, ktorá čaká na svoje šťastie.

Rovnako ako mnohé, aj ona snívala o svojho princovi na bielom koni, ktorý sa nikdy neukázal. Svoj posledný pokus skúsi v Rio de Janeiro, kde jej istý muž ponúkne prácu tanečnice Samby v kúzelnom švajčiarskom mestečku -Ženeve.

Európa sa však nestáva jej vysneným rajom. Mária si vyberá remeslo staršie než svet a spolu s tým odchádzajú všetky ideály o spolužití muža a ženy. Čo sa však stane, keď jej osud podhodí rovnako strateného človeka ako je ona sama?

Možno sa zhrozene pokyvute hlavou. Pýtate sa, ako sa niekto opováži písať o prostitúcií a ešte to nazývať filozofiou?

Dostali sme sa do doby, keď sex predáva. Oblečenie, filmy, albumy, kozmetiku aj knihy. Jedenásť minút však nie je ten prípad, ktorý sa snaží preraziť pod záštitou zakázaného ovocia.

Ak to znie akokoľvek, táto kniha nie je o sexe. Paulo Coelho sa k tejto téme vyjadruje inak ako napríklad 50 odtieňov šedej. Jedenásť minút búra stereotypy, otvára témy, o ktorých sa nehovorí a ponúka rady k nádhernému a šťastnému životu.

Ukážka z knihy: „Všetko mi napovedá, že sa práve chystám zle rozhodnúť, ale robiť chyby patria k životu. Čo odo mňa svet chce? Chce, aby som nikdy neriskovala, aby som sa vrátila tam, odkiaľ som vyšla, len preto, že nemám odvahu povedať životu „áno“?“

Čím to je, že práve tie najlepšie knihy sa najhoršie hodnotia? Normálne by som porovnávala postavy, vŕtala sa v príbehu, chválila alebo zhadzovala autora.

Ako sa hovorí, každému podľa zásluh. Ale čo keď vám ponúkne niečo iné? Niečo, čo ste ešte nikdy nečítali a vo svojom živote ani nebudete?

„Kľúč ku šťastiu sa môže ukrývať aj v tak nenápadnej knižke ako je Jedenásť minút.“

Coelhove knihy sú ako život. Nestačí o nich počuť, musíte ich prežiť, dotknúť sa ich, pomilovať ich. Zatiaľ, čo jedni krútia hlavou nad primitívnosti jeho príbehov, ja som hltala každú stranu a spolu s Máriou odhaľovala strasti i krásy života.

Napriek tomu, že v knihe nenájdete žiadne väčšie dialógy a príbeh nesú hlavne vnútorné monológy či zápisky z denníka hlavnej hrdinky, je to veľmi príjemne čítanie s krásnymi myšlienkami, ktoré vám presýti dušu.

Ľudia si dennodenne kupujú drahú motivačnú literatúru a knihu za knihou odkladajú s pocitom, že toto už predsa čítali. Ak chcete zmeniť pohľad na život, zmeňte literatúru. Kľúč ku šťastiu sa môže ukrývať aj v tak nenápadnej knižke, ako je 11 minút.

Ukážka z knihy: „Deti sa vzdávajú svojich snov, len aby urobili po vôli rodičom, rodičia sa vzdávajú života, len aby potešili svoje deti, a tak láskou, ktorá mala prinášať len radosť a šťastie, zdôvodňujeme bolesť a utrpenie.“

Pozitíva

  • krásny príbeh
  • hlboké myšlienky
  • nezvyčajná téma

Negatíva

  • rovnaké myšlienky ako v iných jeho knihách
  • reálne neposkytuje odpovede

Komu sa bude páčiť?

Očarujúca kniha pre všetky ženy. Tému ženského orgazmu a sexuality veľa autorov nezačína. Jednoduchý príbeh s hlbokými myšlienkami. Napriek tomu vám okrem pocitu, že sa podobnými problémami nezaoberáte sama, neposkytne žiadne riešenia. Tie sú na každej z vás.
7.8

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 8
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 10
Autorov štýl - 8
Hlavná postava - 7
Vedľajšie postavy - 6

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password