Izba od Emma Donoghue má v sebe celý svet, ale čo je von?

Hala. Obývačka. Spálňa. Hosťovská. Detská izba. Koľko nepotrebných miestností tvorí váš byt? Jackov svet tvorí len jedna izba. Izba, z ktorej sa nedá odísť…

Prvý, s kým sa v Izbe musíte zoznámiť, je päťročný chlapec Jack. Tento mladík je na svoj vek nadmieru inteligentný. Počty zvláda hravo, no spoločenské cítenie mu nič nehovorí. Jack netrpí žiadnou zvláštnou chorobou. Len prvé roky života strávil so svojou matkou zavretý v jednej malej miestnosti.

Už obálka tvrdí, že z izby niet úniku. Dramatické a krásne, no nie to celkom pravda. Vonkajší svet, ktorý sa spoza zavretých dverí môže javiť ako vykúpenie, prináša to pravé peklo!

 „Vonkajší svet prináša pravé peklo!“

Kniha je rozdelená na päť častí. Najslabšou z nich je práve úvod. Väčšinu deju sa točí len okolo spoločných chvíľ Jacka a jeho mami. Zažraté rituály, čítanie rozprávok, spievanie pesničiek, ktoré nemáte šancu poznať.

Keďže chcete odhaliť, aké tajomstvo skrýva Izba, prvých sto strán budú skôr nevyhnutným zlom. Áno, rutina môže byť ničivá a naši hrdinovia to zvládli bravúrne, no tridsať strán, ktoré s dejom nepohnú sú aj moje maximum. Prekonala som sa a kniha sa zrazu vydala nečakaný smerom. Veci sa začnú diať príliš rýchlo. Zrazu máme plán, chce to len pár príprav a von budeme skôr než sa nazdáte!

Samotný útek z izby, sa na prvý pohľad zdá mierne za hranicami uveriteľnosti, až do momentu, kým spätne získate viac informácií. Všetko sa k vám dostáva skôr dodatočne. Prečo boli päť rokov zavretí? Ako vypadala izba „pred Jackom“? A kto čaká za jej stenami?

„Ako vypadala izba „pred Jackom“? A kto čaká za jej stenami?“

Pravá zábava nastáva, až keď sa dostaneme von. Jacka dovtedy už budete pekne neznášať. Všade sa píše, ako si tohto výnimočného detského rozprávača zamilujete. Osobne mi Jack prišiel ako malý namyslený harant. Uzavretý priestor spôsobil, že všetko videl, všetko vie.

Preto je celkom zábavné sledovať jeho tápanie v neistých vodách skutočného sveta. Toho, čo netvorí štyri krát štyri metre. Mama nie je stále nablízku. Pohľady iných ľudia neustále prebodávajú váš chrbát. Asi v tomto momente sa u mňa začal prejavovať súcit.

Jack má totiž pár dobrých postrehov. Nerozumie rodičom, ktorí nechávajú deti v parku a radšej sedia na káve. Prečo isté pravidlá platia pre deti, ale pre dospelých už nie. Jeho jednoduché myšlienky vás pripomenú, ako si my, starší, komplikujeme život. je zvláštne ako autorka dokázala vytvoriť postavy, ktoré budete nenávidieť a budete ich musieť prijať, tak ako ich prijímal práve vonkajší svet…

„Od výchovy dieťaťa, nepripravenosti matiek po sexuálne zneužívanie – Izba toho vie mnoho.“

Kniha otvára mnoho závažných tém, od výchovy dieťaťa, nepripravenosti matiek, sexuálneho zneužívania. To všetko v jemnom obale detských očí a mysle, ktorá tieto veci ešte nie je celkom schopná pochopiť. Napriek Jackovej otravnosti sa jeho správanie sa dá už ľahšie pochopiť. Mama sa vrátila domov, no on domov stratil. Prečo sa nemôžu vrátiť do izby, kde sa obaja zdali byť šťastní?

Príbeh je láskyplný, bez zbytočných opisov krutostí, síce na pozadí je jasne badateľný tieň ľudskej obludnosti. Podľa knihy dokonca natočili rovnomenný film. Po jej vydaní v roku 2012 vychádza opäť s novým obalom a nedá mi ho nepochváliť!

Názory čitateľov

Veronika Chovančíková: Kedze mam doma maleho chlapca, velmi som to prezivala a zosobnovala som si dej. Je to pribeh ako z Platonovej jaskyne, v jednej izbe preziva matka so svojim synom iba tien realneho zivota, ked sa dostanu do skutocneho sveta, ostanu ako oslepeni.

Jana Plauchová: Napriek celkove dobrému zvládnutiu psychológie som však predsa len narazila na niekoľko nedôveryhodností. Celkove je ale Izba nesporne veľmi zaujímavou knihou z iného súdka než väčšina. Je to odlišný pohľad na svet, na aký sme zvyknutí, a stojí za prečítanie. (adhara.sk)

Denisa: Rozprávanie z úst päťročného chlapca bolo spočiatku zaujímave, ale časom mi chlapec liezol na nervy a mala som chuť mu jednu vylepiť. Na jednej strane bol chlapec, ktorý vedel čítať, počítať, rozprávať, ale na druhej strane chlapec bol citovo a duševne nevyzretý a zaostalý. Druhý krát by som si ju už nekúpila.

Podobné knihy

Nezvestná (Chevy Stevens)

Mohol to byť krásny deň. Annie sa tešila do práce. Nový záujemca o dom je pomerne sympaťák. Avšak prvý dojem môže klamať. Strhujúci thiler o únose mladej ženy, ktorým všetko iba začalo. Annie tuší, že jej život sa nemohol obrátiť na ruby bez jasnej príčiny. Chceš vôbec poznať pravdu?

Čítaj recenziu

 

Chyť ma (Lisa Gardner)

Čo by ste robili, keby ste vedeli dátum svojej smrti? Charlene o tom mohla premýšľať rok. Blíži sa výročie úmrtia jej kamarátok a Charlene vie, čo to znamená. V noci sama otvorí dvere svojmu vrahovi. Napínavý príbeh, závažné témy a poriadna akcia. To všetko v detektívke Chyť ma!

Čítaj recenziu

Dievča zo 6E (Alessandra R. Torre)

Dievča zo 6E sa už tri roky nedotklo žiadneho muža. Byt premenilo na vlastné väzenie. A tie ošúchané dvere? Sú jedinou bariérou medzi vonkajším svetom a jej chorobnou túžbou zabíjať. Netradičná kniha o ženskej sexualite. Nahliadnite do života za kamerou, ktorý býva aj slobodnou voľbou!

Čítaj recenziu

Kořistí v Kaddáfího harému (Annick Cojean)

Prvé rande sú vždy zvláštne. Nervózne pohľady, motýle v žalúdku. Keď však Surajju doviedli do Kaddáfího paláca, určite nečakala nič z toho a ešte menej to, čo malo nasledovať. Dokumentárno-beletristická kniha o živote v Líbyi za čias diktátora Kaddáfiho.

Čítaj recenziu

Pozitíva

  • netradičné spracovanie
  • pár drobností na zamyslenie

Negatíva

  • veľmi nudný začiatok
  • nesympatický rozprávač

Komu sa bude páčiť?

Táto kniha je veľmi odlišná vo svojom spracovaní. Keďže rozprávačom je len päťročný chlapec, môžete si byť istá, že kniha je do istej mieri odľahčená. Ak si chcete o tejto tematike niečo prečítať, mohol by to byť únosný začiatok pre slabšie povahy. No pravda je, že knihy s podobným príbehom sú málokedy písané drsne ak nie sú práve vymyslené! Preto ju s čistým svedomím nemôžem odporúčať ďalej. S postavami je ťažké súcitiť, občas nie je jasné prečo konajú.
6

Slušné

Spracovanie témy - 6
Autorov štýl - 4
Vykreslenie postáv - 6
Zvládnuteľné pre psychiku - 10
Uveriteľnosť a celkový dojem - 4

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password